تاريخ:بيست و نهم آذر 1396 ساعت 08:33
کد : 18283

آیا شرکت های بازاریابی شبکه ای می توانند سیستم بازاریابی تک سطحی نیز داشته باشند؟

آیا شرکت های بازاریابی شبکه ای می توانند سیستم بازاریابی تک سطحی نیز داشته باشند؟

 اخیرا برخی از این شرکت های بازاریابی شبکه ای درخواست خود را جهت عرضه محصولات بصورت تک سطحی اعلام کرده اند که تصمیم گیری در مورد فعالیت همزمان این شرکت ها، منوط به تایید و نظر کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه ای است. 

اختصاصی ایران هشدار - طبق تعاریف مندرج در آئین نامه اجرایی چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر فعالیت افراد در فضای مجازی و بازاریابی شبکه ای، نحوه فروش در بازاریابی شبکه ای روشی است که شرکت از طریق وب سایت خود، افرادی را به عنوان بازاریاب به دور از مکان ثابت کسب برای فروش مستقیم محصولات خود به مصرف کننده سازماندهی می کند، به نحوی که هر بازاریاب می تواند با معرفی بازاریاب دیگر به عنوان زیر مجموعه خود، با ایجاد گروه فروش چند سطحی، موجب گسترش و افزایش فروش گردد و شرکت بازاریابی شبکه ای، شخص حقوقی است که محصولات تولید خود یا شرکت مادر( دارنده بیش از 50 درصد سهام و سرمایه) را به روش بازاریابی شبکه ای به فروش می رساند. اما در سیستم فروش تک سطحی، بازاریاب فقط به فروش محصولات شرکت می پردازد و به ازای میزان فروش خود پورسانت دریافت می کند و زیر مجموعه و پورسانت مجموعه ای در آن سیستم بی معنی است.


به طور کلی 4 شاخص تعیین شده به عنوان وجوه افتراق این دو شیوه فروش کالا به شرح زیر می باشد:

• در طرح تک سطحی فرد فروشنده توانایی جذب و عضویت بازاریاب (موضوع بند ماده 1 آیین نامه ماده 87) را ندارد.
• پرداخت پورسانت و پاداش تنها ناشی از فروش شخصی است.

• در صورت ارجاع مصرف کننده نهایی برای ثبت نام در سایت شرکت، (برای سفارش محصول بصورت مستقیم) لازم است در فرم قرارداد پذیرش، شرط عدم دریافت پورسانت، بازاریابی و عضوگیری بیان گردد.
• هرگونه قرعه کشی یا اعطای جوایز صرفا از محل اموال و فروش واقعی شرکت صورت پذیرد.


• تذکر مهم:
در صورتی که معیار فروشی از جانب شرکت برقرار شود که ناشی از تجمیع فروش شبکه ای باشد بطوریکه افراد دیگر فعل فروش را انجام داده؛ و منفعت این فروش مستقیم و یا غیر مستقیم به تمام مجموعه سرایت نماید این نوع عملکرد در حوزه مقررات بازاریابی شبکه ای قرار خواهد گرفت. از این جهت تشکیل ساختار شبکه ای چند لایه ای متشکل از مشتریان و یا بازاریابان نیز طرح های تک سطحی ذیل تعریف و مقررات بازاریابی شبکه ای قرار خواهد داد.

هم اکنون 23 شرکت بازاریابی شبکه ای در کشور ما پروانه کسب فعالیت بازاریابی شبکه ای را دریافت نموده اند که اخیرا برخی از این شرکت ها درخواست خود را جهت عرضه محصولات به صورت تک سطحی اعلام کرده اند که تصمیم گیری در مورد فعالیت همزمان این شرکت ها، منوط به تایید و نظر کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه ای است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که به طور کلی فعالیت تک سطحی در فعالیت بازاریابی شبکه ای متصور است و وجود دارد.


پس چرا شرکت های بازاریابی شبکه ای تمایل به فعالیت در حوزه بازاریابی تک سطحی علاوه بر فعالیت خود در بازاریابی شبکه ای دارند؟


یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که شرکت های بازاریابی شبکه ای قصد دارند تا با راه اندازی این شیوه فروش، بازاریابان خود را به سمت تمرکز بر خرده فروشی سوق دهند و خرده فروشی را برای بازاریابان خود بیش از شبکه سازی، مورد تمرکز قرار دهند. البته مشروط به اینکه محصولات مورد ارائه از نظر کیفیت و قیمت مناسب و رقابتی باشد. باید توجه داشت این هدف، مناسب و مثبت تلقی می گردد اما سابقه خرده فروشی در برخی این شرکت ها چیزی خلاف بر این ادعا می باشد و شرکت های بزرگ و لیدرها همواره تمرکز خود را روی شبکه سازی قرار داده اند.
دلیل دیگر اینکه برخی الزامات قانونی در سیستم فروش بازاریابی شبکه ای قرار دارد که  محدودیت هایی در مورد نوع محصول و کالای مورد فروش در بازاریابی شبکه ای در آن اعمال شده است. چرا که بر طبق بند 3 آئین نامه، شرایط خاصی برای فروش کالا لحاظ شده از قبیل اینکه کالا می بایست محصول خود شرکت یا شرکت مادر(با توجه به توضیحات فوق) باشد و در این سیستم، نوع قیمت گذاری و محصولات مورد فروش دارای ضوابطی است که برای شرکت های بازاریابی شبکه ای ایجاد شده است.
عامل دیگر در این موضوع می تواند وجود برخی الزامات در طرح های درآمدی شرکت ها باشد چرا که در بازاریابی شبکه ای، با توجه به نوع محصولات و طبق ضوابط ابلاغی در خصوص طرح های درآمدی، شرکت ها می توانند مجموعا 40 درصد از میزان فروش شرکت را در قالب پورسانت در طرح پیش بینی کنند که در این حالت، سود خرده فروشی محدود می شود و با راه اندازی سیستم بازاریابی تک سطحی، این محدودیت از جانب شرکت ها مرتفع خواهد شد.
بنابراین به نظر می رسد شرکت ها می خواهند از ظرفیت فعالیت بازاریابان و آموزش هایی که به آنها داده شده در بازاریابی شبکه ای استفاده کنند تا بتوانند برخی رسته های کالایی مورد عرضه خود را با شتاب و گستردگی بیشتری به فروش برسانند و در واقع کسب و کار خود را با کالاهای جدید و بازاریابان بیشتر، گسترش دهند و در کنار این موضوع، با حفظ بازاریابان قبلی، مانع از فعالیت این قشر از بازاریابان در شرکت های رقیب تک سطحی شوند. 
این موضوعات مطروحه هر چند مثبت تلقی می شود، اما مشروط به ثبت سفارش واقعی از جانب خریداران کالا، عرضه کالای با کیفیت و قیمت مناسب و همچنین امکان نظارت بر نوع عملکرد و صحت سنجی فعالیت تک سطحی خواهد بود.
در نهایت از تمام موارد فوق می توان نتیجه گرفت که عامل اصلی که شرکت های بازاریابی شبکه ای به سمت بازاریابی تک سطحی نیز تمایل پیدا کرده اند، این است که سیستم فروش تک سطحی را راهی برای فرار از مشکلات حل نشده خود درسیستم بازاریابی شبکه ای می بینند که البته حل شدن مشکلات این شرکت ها علاوه بر موارد ذکر شده، در گرو نگرش صحیح بازاریابان، لیدر ها و مسئولین شرکت ها است.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/18283
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی