تخلفات برخی از شرکت های بیمه در پوشش بازاریابی شبکه ای
با گسترش فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای در داخل کشور، چالشی مهم پیش روی آن قرار گرفته که می تواند سهمی جدی در لطمه خوردن به چهره این صنعت نوپا در کشور داشته باشد.
تاريخ : بيست و نهم آذر 1395 ساعت 14:37   کد : 6201
ایران هشدار- با گسترش فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای در داخل کشور، چالشی مهم پیش روی آن ها قرار گرفته که می تواند سهمی جدی در لطمه خوردن به چهره این صنعت نوپا در کشور داشته باشد.
این چالش فعالیت شرکت های هرمی و شرکت های فاقد مجوز با پوشش بازاریابی شبکه ای است. در مطالب قبلی برخی از شرکت هایی که با نام بازاریابی شبکه ای به صورت غیرقانونی اقدام به فعالیت کرده بودند را نام بردیم و تذکراتی را به علاقه مندان فعالیت بازاریابی شبکه ای در مورد فعالیت در این شرکت ها دادیم.
در این مطلب قصد داریم شرکت هایی که ماهیت قانونی در زمینه فعالیت خود دارند اما برای اقدام به فعالیت تجاری به طور شبکه ای مجوز دریافت نکرده اند را مورد بررسی قرار دهیم.
همه شما با نام شرکت های بیمه آشنایی دارید و حتی ممکن است از خدمات بیمه ای ارائه شده توسط آنان نیز بهره مند شده باشید.
فعالیت این شرکت ها بدین شکل است که طی یک قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از یک طرف قرارداد (که بیمه‌گذار نامیده می‌شود) به طرف دیگر (که بیمه‌گر نامیده می‌شود) منتقل می‌گردد. بنا به تعریف، بیمه‌گر شخصی حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت و یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه تعهد می‌کند. در مقابل، بیمه‌گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسئولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.
فعالیت نمایندگان فروش این شرکت ها در چارچوب قرارداد منعقده فی مابین است که مفاد آن توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تدوین و به این شرکت ها ابلاغ گردیده است و هرگونه فعالیت خارج از چارچوب قرارداد برای این شرکت ها ممنوع و غیرمجاز است.
اما مدتی است برخی از شرکت های نماینده بیمه اقدام به بازاریابی و یا فروش بیمه نامه به صورت شبکه ای نموده اند که نه تنها خارج از چارچوب قراردادی آن ها با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است بلکه برخلاف آیین نامه مصوب بازاریابی شبکه ای نیز هست.
در آیین نامه مصوب موضوع ماده 87 قانون نظام صنفی کشور مشخص شده هر نوع فعالیت تجاری که به صورت شبکه ای در کشور انجام شود مستلزم اخذ مجوز از اتاق اصناف می باشد؛ واضح است علت این موضوع بررسی تخصصی طرح های درآمدی، دریافت الزامات لازم، نظارت بر عملکرد این شرکت ها و ساماندهی فعالیت شبکه ای در کشور است، لذا صرف داشتن مجوز فعالیت بیمه و یا هر خدمات دیگر در کشور، امکان فعالیت شرکت ها را به صورت شبکه ای فراهم نمی کند.
این مطلب به منظور اطلاع رسانی به فعالان بازاریابی شبکه ای تدوین گردیده است تا آگاه باشند و بدانند اگر شرکت یا سازمانی در حوزه فعالیت تجاری خود اقدام به پورسانت دهی به صورت شبکه ای می نماید، فعالیتش مجاز نبوده و مسئولیت آن برعهده فعالان و گردانندگان به صورت تضامنی باقی خواهد ماند.
 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.