تورنت چیست ؟ آیا استفاده از آن امن است؟
تورنت یک پروتکل اشتراک فایل است و در سال 2001 برای توزیع حجم بزرگی از اطلاعات، راه اندازی شد. تورنت در واقع از شبکه های p2p استفاده و فایل را به اشتراک می گذارد و امکان انتقال حجم بسیار زیاد اطلاعات را بین کاربران فراهم می سازد.
تاريخ : بيستم آذر 1395 ساعت 10:47   کد : 6116
ایران هشدار - تورنت یک پروتکل اشتراک فایل است و در سال 2001 برای توزیع حجم بزرگی از اطلاعات، راه اندازی شد. تورنت در واقع از شبکه های p2p استفاده و فایل را به اشتراک می گذارد و امکان انتقال حجم بسیار زیاد اطلاعات را بین کاربران فراهم می سازد.
در حقیقت کاربران این شبکه، فایل هایی را که روی کامپیوتر خود دارند با کمک یک برنامه خاص بین بقیه کاربران به اشتراک می گذارند و برخی سایت هایی مثل torrentz.com به افراد این امکان را می دهد که روی کامپیوتر هزاران نفر در سراسر جهان جستجو کنند و از روی کامپیوتر خود فایل هایی که به راحتی پیدا نمی شود را دانلود کنند.

دانلود روی این شبکه از طریق اتصال کاربران به یکدیگر صورت می گیرد نه از طریق دانلود از روی یک سایت خاص.

فایل های تورنت فایل های کوچکی هستند که اطلاعات فایل دیگری را که قرار است شما از شبکه bit Torrent دانلود کنید، در خود جای داده اند. وقتی فایلی را که فایل مادر در تورنت است، دانلود می کنید؛ اطلاعات فایل اصلی از جمله جای قرار گیری آن، لینک های اصلی، متد رمز نگاری و ... را اگر وجود داشته باشد و اطلاعاتی همانند آن را نیز دانلود می کنید.

زمانی که فایل دانلود می شود، متوجه می شوید که در حال دانلود آن از سیستم هایی هستند که برخی از آنها خانگی هستند. این موضوع به این دلیل است در حالی که شما مشغول دانلود از این پروتکل هستید، احتمالاً در حال آپلود آن برای شخص دیگری نیز هستید.

آیا دانلود از Torrent قانونی و امن است؟

از آنجا که سایت های قرار دهنده فایل بر روی تورنت، قبل از قرار دادن فایل روی شبکه، امنیت آن را چک می کنند؛ می توان گفت این فایل ها و دانلود آنها بی خطر است، اما به این نکته نیز باید توجه کرد که قرار دادن بد افزار به شکل مستقل و همراه با فایل های دیگر نیز روی تورنت امکان پذیر است و اگر سیستمی که خود آلوده به بد افزار است و تعداد آن ها کم نیست، فایلی را قرار دهد و شما آن فایل را دانلود کنید، آلوده شدن سیستم شما قطعی است؛ پس می توان گفت  تورنت از این جهت امن نیست. باید گفت ریسک استفاده از تورنت 50 درصد است؛ چرا که ممکن است هکر ها از محبوبیت تورنت استفاده کنند و بسیاری از فایل ها خصوصاً نرم افزار ها را دستکاری و آلوده کرده و سپس در تورنت به اشتراک بگذارند. 
 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.