6 راه برای اینکه از دسیسه های سرمایه گذاری پونزی در امان باشیم
این روزها همه افراد به فکر سرمایه گذاری و پولدار شدن هستند و دوست دارند تا در یک طرح با بازدهی و بر گشت سرمایه زیاد و بدون هیچ گونه ریسکی، سرمایه گذاری کنند.
تاريخ : هفدهم آبان 1395 ساعت 11:51   کد : 5866
ایران هشدار- این روزها همه افراد به فکر سرمایه گذاری و پولدار شدن هستند و دوست دارند تا در یک طرح با بازدهی و بر گشت سرمایه زیاد و بدون هیچ گونه ریسکی، سرمایه گذاری کنند. فرصت های سرمایه گذاری زیادی نیز در قالب طرح های مختلفی پیش روی افراد است که گاه طرح های مناسب و قانونی است که با سرمایه گذاری سرمایه افراد در طرح های مناسب هم سود می کنند و هم سرمایه گذاران را به منفعت می رسانند. اما برخی طرح ها، تنها به جمع آوری سرمایه افراد می پردازند و این سرمایه ها را برای کسب سود، سرمایه گذاری نمی کنند و فقط از پول افراد قدیمیتر، سود ناچیزی به افراد جدید می دهند که اغلب این طرح ها کلاهبرداری است و پس از مدت کوتاهی به بن بست می رسد. دسیسه پونزی نیز یکی از همین طرح های کلاهبرداری است که قبلا در مقالات قبلی در مورد آن توضیح داده شد. در این مقاله سعی می کنیم راه هایی را که باعث می شود در دام این نوع کلاهبرداری گرفتار نشویم را بیان کنیم:
1 . زود باور نباشید
اگر شخصی تلاش می کند تا شما سرمایه خود را وارد یک طرح سرمایه گذاری زود بازده با سود هنگفت و بدون خطر وارد کنید، به آن شک کنید و بدانید این طرح یک پونزی و کلاهبرداری است. به عنوان مثال برنی مدوف به سرمایه گذاران بازگشت سرمایه با سود 1.5 درصد در ماه به مدت 10 سال را وعده می داد که خیلی زود همه متوجه شدند این طرح کلاهبرداری بوده است.

2 . نسبت بهپیشنهاد های فوق العاده و ناخواسته مشکوک باشید
اگر به طور اتفاقی طی تماس تلفنی یا ایمیل یا ... از شما دعوت به سرمایه گذاری در یک طرح فوق العاده شد، آن را یک هشدار یا خطر تلقی کنید. در اکثر طرح های فریبکارانه سرمایه گذاری، افراد مسن و بازنشسته را مورد هدف قرار می دهند.
3 . حتما فرد ارائه دهنده طرح را بررسی کنید
در مورد broker یا مشاور مالی یا شرکت سرمایه گذاری که به شما پیشنهاد سرمایه گذاری می دهد، تحقیق کنید.
4 . بررسی کنید و ببینید که آیا این طرح سرمایه گذاری ثبت شده است؟
طرح های پونزی اغلب ثبت شده نیستند و طراحان و ارائه دهندگان آن می گویند به دلیل حفظ امنیت طرح و برای اینکه طرح منحصرا برای خودشان باقی بماند، آن را ثبت نمی کنند که البته این یک ادعای دروغین است.
5 . قبل از هر نوع سرمایه گذاری، در مورد آن دانش کسب کنید
هیچ گاه در طرح های سرمایه گذاری که آن را نمی شناسید و از آن سر در نمی آورید، سرمایه گذاری نکنید چرا که عدم شناخت شما از طرح ها، خود بزرگترین منبع ضرر و زیان شما است. تنها با چند سرچ در اینترنت می توانید انواع سرمایه گذاری و نقاط سود و زیان آن ها را بررسی کنید و آموزش ببینید. بنابراتین قبل از هر نوع سرمایه گذاری و وارد شدن به این کار، به طور کامل آموزش ببینید و دانش خود را در مورد آن بالا ببرید.
6 . حتما تخلفاتی که مشاهده می کنید را گزارش دهید
اگر با شخص یا اشخاص یا شرکت هایی برخورد کردید که متوجه شدید طرح آنها پونزی یا هر نوع کلاهبرداری سرمایه گذاری دیگری است، ساده از کنار آن نگذرید و حتما آن را به پلیس فتا یا ایران هشدار گزارش دهید تا جلوی فعالیت آنها گرفته شود و این شرکت ها نتوانند با فریب،عده بیشتری را در دام خود گرفتار کنند. یکی از نشانه هایی که نشان می دهدشما در یک طرح پونزی گرفتار شده اید، این است که نمی توانید پول خود را پس بگیرید یا اینکه نمی توانید سود پول خود را دریافت کنید. آنها با این وعده دروغ که پول شما را مجددا برایتان سرمایه گذاری کرده اند، از پس دادن پول به شما سر باز می زنند.
 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.