علائم نگران‌کننده در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای
در نهایت شخصی که در آرزوی سریع پولدار شدن تلاش می‌کرده است در نهایت با انبوهی از کالاهای بلااستفاده و لیستی از بدهی‌های که برای او به وجود آمده مواجه شود.
تاريخ : نوزدهم مهر 1395 ساعت 12:00   کد : 5596
ایران هشدار-
با توجه به مشکلاتی که برای شرکت هربالایف به وجود آمد و با جریمه سنگینی از سوی FTC (کمیسیون تجارت فدرال آمریکا) مواجه شد، ابهامات و سوالات بسیاری در ذهن افراد شاغل یا علاقه‌مندان به این کار در آمریکا و کشورهای مختلف به وجود آمده است، که آیا این کار یک فرصت درآمدی مناسب و یا یک نوع کلاهبرداری و دسیسه هرمی می‌باشد؟ با توجه به گسترش زیاد این‌گونه شرکت‌ها، برخورد افراد به‌طور روزمره با شرکت‌هایی که در اطراف آن‌ها هستند بیشتر می‌شود و سوالات بیشتری جهت عضویت در این شرکت‌ها برای آن‌ها مطرح می شود.
در تمامی کشورهایی که شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در آن‌ها فعالیت می‌کنند تعدادی از شرکت‌های فعال در این زمینه از هدف نهایی خود که فروش کالا با قیمت مناسب و ارزان به مصرف کننده نهایی است دوره شده‌اند. آن‌ها با تمرکز بر روی درآمدزایی صرف به هر قیمت و روشی باعث ایجاد این رفتار در بازاریابان خود شده‌اند که فقط و فقط به فکر افزایش درآمد و رسیدن به پاداش‌های فروش مجموعه خود باشند و به تنها چیزی که فکر نمی کنند فروش کالا به مصرف‌کننده طبق نیازهایش است. بازاریابان اصلی(لیدرهای) این‌گونه شرکت‌ها فقط در فکر جذب زیرمجموعه‌ای هستند که بتواند خرید بیشتری داشته باشد، حال مهم نیست که آیا به این کالا احتیاج دارد یا خیر؟ در نهایت همین مسئله باعث می‌شود شخصی که در آرزوی سریع پولدار شدن تلاش می‌کرده است در نهایت با انبوهی از کالاهای بلااستفاده و لیستی از بدهی‌های که برای او به وجود آمده مواجه شود.
قبل از ثبت‌نام و ورود به یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای یا چند سطحی(MLM) با در نظر گرفتن پنج نشانه زیر شاید بتوان تا حدودی از گرفتار شدن در دام سودجویانی که از نام بازاریابی شبکه‌ای سوءاستفاده می‌کنند جلوگیری کرد؟

1- تمرکز بیشتر بر روی جذب افراد جدید تا فروش کالا به مصرف‌کننده نهایی
اولین نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید این است که برایتان مشخص شود سیاست شرکت بر روی جذب افراد است(عضوگیری) یا فروش محصولات به مصرف‌کننده؟اگر کارتان جذب افرادی است که خرید داشته باشند و آن‌ها به‌جای این‌که اقدام به فروش محصولات شرکت نمایند نیز افراد دیگری را به عضویت سیستم دربیاورند این امر می‌تواند یک زنگ خطر باشد. بررسی کنید آیا تیم فروشی که قرار است به عضویت آن درآیید نیز بر روی عضوگیری تاکید دارد یا خیر؟در صورت مثبت بودن جواب، این موضوع نشانه خطرناکی است.

2- آموزش ضعیف

در شرکت چه نوع آموزش و پشتیبانی به شما ارائه می‌شود؟ سوالات شما چگونه پاسخ داده می‌شود؟ اگر سوالات سخت می پرسید و پاسخ هایشان این‌گونه است که تفکر مثبت داشته باشید و سعی دارند ذهن شما را منحرف کنند، می‌تواند یک نشانه از وجود دسیسه برای سرکیسه کردن و فریب شما باشد.
آیا در سیستم آموزشی تکنیک‌های واقعی فروش و کسب‌وکارهای خانگی و کوچک به شما ارائه و از آن پشتیبانی می‌شود؟ اگر آموزش‌ها فقط شامل جذب کردن اعضای فامیل و دوستان و متقاعد کردن آن‌ها باشد این مسئله نیز نشانه خوبی برای یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای نیست.

3- تحت‌فشار قرار دادن برای پرداخت بیشتر
آیا برای خرید محصول بیشتر تحت‌فشار هستید؟ ممکن است از شما خواسته شود با خرید حجم زیادی از محصولات یا یک بسته از کالاهای گران‌قیمت در یک‌مرتبه به یک طرح "راه سریع" یا طرحی که شما را به یک "نخبه" تبدیل کند بپیوندید و از پشتیبانی‌های ویژه بهره‌مند شوید.
همچنین اگر برای آموزش و یا هزینه دفتر و تجهیزات اداری مبلغی را از شما درخواست کنند، در سلامت آن شرکت بازاریابی شبکه‌ای باید شک کرد.

4- واردکردن تکنیک‌های فروش به شما
در جلسه معرفی کالا و کار به شما گفته می‌شود که یک فرصت طلایی و تکرار نشدنی برای پولدار شدن است و ممکن است این فرصت هیچ‌گاه برای شما تکرار نشود. در این زمینه به شما اجازه هیچ‌گونه تفکر و مشورت با دیگران داده نمی‌شود و خواسته می‌شود که به‌سرعت خرید انجام دهید و به عضویت شرکت درآیید.

5- پیشنهادهای بیش‌ازحد خوب
نه‌تنها در بازاریابی شبکه‌ای بلکه در هر زمینه‌ای پیشنهادهایی که بیش‌ازحد خوب به نظر می‌رسند باید در مورد آن‌ها کاملا تحقیق و صحت سنجی شود. علاوه بر این در بازاریابی شبکه ای در مورد برخی کالاها که ادعای تاثیر و اثر گذاری های خاص و ویژه مانند افزایش انرژی، لاغری، درمانی، محصولات ارگانیک و طبیعی و... دارند باید صحت ادعاهای آنان مورد بررسی قرار گیرد. 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.