حقوق مصرف کنندگان از دیدگاه انجمن های فروش مستقیم
  هر فردی درمقام مصرف کننده دارای حقوقی است که این حقوق می بایست از جانب تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات محترم شمرده شود. بازاریابی شبکه ای به عنوان روشی در توزیع محصولات که با مصرف کنندگان نهایی سرو کار دارد از این امر مستثنی نیست.
تاريخ : دهم مرداد 1395 ساعت 17:13   کد : 4956
ایران هشدار، هر فردی درمقام مصرف کننده دارای حقوقی است که این حقوق می بایست از جانب تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات محترم شمرده شود. بازاریابی شبکه ای به عنوان روشی در توزیع محصولات که با مصرف کنندگان نهایی سرو کار دارد از این امر مستثنی نیست.
وقتی نگاهی به قوانین مصوب بازاریابی شبکه ای در سرتاسر دنیا می اندازیم، توجه ویژه به مصرف کنندگان محصولات در این صنعت را مشاهده می کنیم.
برخی از مهمترین حقوق مصرف کنندگان صنعت بازاریابی شبکه ای در کشورهای فعال در این عرصه به صورت زیر می باشد:

رعایت انصاف

در تمام فعالیت‌های فروش مستقیم، باید با انصاف، با مصرف‌کننده رفتار شود.
فعالیت‌ها باید طوری طراحی و اجرا شوند که مانع از شکایت‌های معقول نشوند.
از هر روشی برای گمراه کردن، فریب یا فعالیت‌های فروش غیر منصفانه نباید استفاده شود.
باید از تکنیک های پُرفشاری که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان مزاحمت شناخت، اجتناب کرد.
هیچ فروش مستقیمی نباید به‌عنوان شکلی از بازارسنجی به مصرف‌کننده معرفی شود.
شرکت‌های فروش مستقیم و فروشندگان مستقیم نباید اعتماد مصرف‌کنندگان مستقل را خدشه‌دار کرده و نباید از سن، بیماری، نقصان فهم، یا نقصان دانش زبانی مصرف‌کننده سوء استفاده کنند.

احترام به حریم خصوصی اشخاص

هرگونه تماسی باید به روشی معقول در وقت مناسب برقرار شود تا مانع از مزاحمت گردد. باید به این موارد احترام گذاشته شود. هر جایی که مصرف‌کننده از راهی مشخصاً قابل رویت و صریح استفاده کند (مثلاً علامت «فروش ممنوع» روی درب) که نشانگر نبود علاقه‌ وی به مراجعۀ فروشندگان مستقیم است، فروشندۀ مستقیم به محض تقاضای مصرف‌کننده باید از نمایش یا معارفۀ فروش خود دست بکشد.


فروشندگان مستقیم باید در ابتدای معارفه فروش، بدون آن که از آن‌ها درخواست شود، خود را به‌درستی به مصرف‌کننده معرفی کرده و همچنین باید شرکت، محصولات و مقصود از درخواست خود را نیز معرفی کنند. فروشندگان مستقیم در فروش در میهمانی باید مقصود از فرصت پیش آمده را به طور واضح برای میزبان یا میزبانان و میهمانان توضیح دهند.
نوشتارها و نامه‌های تبلیغاتی و آگهی‌ها باید حاوی نام و نشانی یا شماره تلفن شرکت یا فروشنده مستقیم باشد.

درستی

واژگان استفاده شده در متن پیشنهاد فروش باید واضح باشد، به‌طوری که مصرف‌کننده بتواند ماهیت دقیق موضوع پیشنهاد داده شده و مسئولیتی که به دنبال درخواست سفارش ایجاد می شود، را دریابد.

صداقت

معارفه‌ها و دیگر رفتارهای به کار گرفته شده در فروش مستقیم نباید شرح محصول، ادعا، نمایش یا موارد دیگری را شامل شود که به طور مستقیم یا ضمنی، مصرف‌کننده را گمراه می‌کند.

توضیح و نمایش

توضیح و نمایش محصولاتی که پیشنهاد فروش آن ها داده شده است، باید صحیح و کامل انجام شود، خصوصاً به قیمت اشاره شود و در صورت امکان با اشاره به شرایط اقساط، شرایط پرداخت، زمان انصراف و یا حق بازگشت، شرایط گارانتی، خدمات پس از فروش و ارسال اطلاعات همراه با محصول بیان شود.
فروشنده مستقیم باید بکوشد و اطمینان حاصل کند که شخص مصرف‌کننده اطلاعات داده شده را به وضوح درک کرده است. نمایش محصول باید با نیازهای مصرف‌کنندگانی که به آن‌ها مراجعه شده است، منطبق باشد. فروشنده مستقیم باید پاسخ‌های دقیق و کاملی به همۀ سوال‌های مصرف‌کننده دربارۀ محصول و پیشنهاد فروش داده شده بدهد.
باید فرصتی برای مطالعه کامل فرم قرارداد و تأمل بدون مزاحمت به مصرف‌کننده داده شود.

فرم سفارش

در زمان فروش باید یک نسخه کتبی از فرم سفارش به مصرف‌کننده داده شود که در آن باید شرکت فروشنده و فروشنده مستقیم با درج نام کامل و نشانی ثابت و شماره تلفن شرکت فروش مستقیم یا فروشنده مستقیم، معرفی شده باشند و باید تمامی شرایط فروش در این فرم ذکر شود. تمامی جملات باید واضح و خوانا بیان شود.

مقایسه، بدنام کردن و سوء استفاده از شهرت

شرکت‌های فروش مستقیم و فروشندگان مستقیم باید از مقایسه‌هایی که احتمال گمراهی در آن‌ها وجود دارد و با اصول رقابت سالم در تضاد است، اجتناب کنند. نکات مقایسه ای نباید به طور ناعادلانه انتخاب شده و باید بر اساس مدارک قابل اثبات، گزینش شده باشند. شرکت‌های فروش مستقیم و فروشندگان مستقیم نباید هیچ فرد، شرکت یا محصولی را مستقیماً یا تلویحاً بدنام کنند. شرکت‌های فروش مستقیم و فروشندگان مستقیم نباید از شهرت مرتبط با نام و نشان شرکت یا محصولی دیگر سوء استفاده کنند.

تضمین نامه‌ها

معرفی فرصت نباید حاوی یا مرتبط با تضمین نامه، تائیدیه یا مدارک پشتیبان باشد مگر این که آن‌ها، معتبر و قابل اثبات و وارد (مربوط) باشند.
تضمین نامه‌ها یا تائیدیه‌هایی که منسوخ شده یا در اثر گذر زمان از درجه اعتبار ساقط شده‌اند، نمی‌توانند استفاده شوند.

گارانتی‌ها

فروش مستقیم نباید از «گارانتی»، «وارانتی» یا دیگر بیاناتی با همین مفهوم و عبارات حقوقی علاوه بر آنچه قانون تعیین کرده است، صحبت کرده یا به آن اشاره کند.
شرایط گارانتی یا وارانتی، شامل نام و نشانی گارانتی‌کننده، باید به راحتی در دسترس مصرف‌کننده باشد و راه‌حل‌ها و محدودیت‌های حقوق مصرف‌کننده، تا جایی که قانون اجازه داده است، باید واضح و قابل رؤیت باشند.

خدمات پس از فروش

وقتی خدمات پس از فروش ارائه می‌شود، جزئیات این خدمات باید در گارانتی یا هر جای دیگری در پیشنهاد فروش داده شده، درج گردد. در صورتی که مصرف‌کننده، پیشنهاد فروش را پذیرفت، باید اطلاعاتی در رابطه با نحوۀ فعال ‌سازی و ارتباط با نمایندگی خدمات به مصرف‌کننده، داده شود.

ایمنی و بسته‌بندی

محصولات، همچنین نمونه‌ها، در صورت مربوط بودن، باید در بسته‌بندی مناسب به دست مصرف‌کننده برسد.

انجام سفارش

سفارش باید در طی 30 روز پس از امضاء مشتری، انجام شود، مگر این که مورد دیگری در پیشنهاد فروش، قید شده باشد. شرکت‌های فروش مستقیم و فروشندگان مستقیم باید به محض مطلع شدن از هرگونه تأخیر در ارسال، مصرف‌کننده را در جریان بگذارند. در این صورت هرگونه تقاضای ابطال سفارش از طرف مصرف‌کننده باید مهم تلقی شود و تمامی وجوه دریافت شده بلافاصله برگردانده شود. اگر امکان ممانعت از ارسال وجود ندارد، انصراف و استرداد وجه پرداختی می‌تواند معطوف به شرط ارجاع کالا توسط مصرف‌کننده، به خرج فروشنده مستقیم و در زمان معقول باشد.

جایگزینی محصولات

اگر محصولی به دلایلی خارج از کنترل شرکت فروش مستقیم یا فروشنده مستقیم نایاب شد، می‌توان محصولی با قیمت مشابه را جایگزین آن کرد، فقط به شرطی که مصرف‌کننده را در جریان جایگزین بودن آن قرار داده و محصول جایگزین شده دارای ویژگی‌ها و کیفیت همسان یا بهتر از محصول اول و از نظر قیمت، هم ‌ارز یا ارزان‌تر از آن باشد. در این شرایط باید توضیحی درباره جایگزینی و حق ارجاع محصول جایگزین شده به خرج فروشنده مستقیم به مصرف‌کننده داده شود.

انصراف و ارجاع کالاها


شرکت‌های فروش مستقیم و فروشندگان مستقیم باید اطمینان حاصل کنند که هر فرم فروش همراه یا بدون ملزومات قانونی، دارای بند انصراف است به طوری که مصرف‌کننده بتواند در مدت زمان مشخصی، از سفارش خود انصراف داده و جبران خسارتِ هرگونه وجه پرداخت شده یا کالای معامله شده برای او به عمل آید. شرکت‌های فروش مستقیم یا فروشندگان مستقیمی که حق ارجاع بدون شرط را پیشنهاد می‌دهند؛ باید این موضوع را به طور واضح و کتباً اعلام کنند.

شکایات

شرکت‌های فروش مستقیم باید روند رسیدگی به شکایات را به روشی مؤثر و عادلانه برای مصرف‌کننده تعیین کنند. دریافت هرگونه شکایت باید بی‌درنگ انجام شده و تصمیمات اتخاذ شده در ارتباط با شکایت باید در زمان معقولی صورت گیرد.


در کشور ما نیز قوانینی به منظور رعایت از حقوق مصرف کنندگان وضع شده است، اما در آئین نامه مصوب اجرایی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی، بخشی جداگانه به حقوق مصرف کنندگان اختصاص داده نشده. این شرکت ها ملزم به رعایت حقوق تعیین شده مصرف کنندگان در قوانین تجارت الکترونیک و قوانین نظام صنفی کشور هستند.
 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.