برخی از مهم‌ترین کلاهبرداری های سرمایه‌گذاری در قرن 21
برنارد مدوف بزرگترین کلاهبرداری سرمایه‌گذاری تاریخ را انجام داده است. او به همراه برادر و پسران خود درزمینه بازار بورس آمریکا فعالیت داشته است. مدودف با تاسیس شرکتی اقدام به کلاهبرداری 65 میلیاردی می‌کند که پس از دستگیری در سال 2009 به 150 سال زندان محکوم می شود.
تاريخ : سی ام تير 1395 ساعت 11:55   کد : 4887
ایران هشدار- در مطلب قلبی با عنوان تاریخچه‌ای از کلاهبرداری سرمایه‌گذاری به شیوه پونزی، به‌صورت اجمالی تاریخچه‌ای از این کلاهبرداری ها بیان شد.در ادامه به مهم‌ترین کلاهبرداری های سرمایه‌گذاری در قرن 21 اشاره می‌شود.
- در سال 2001، بخش قابل‌توجهی از جمعیت کشور هائیتی به سمت طرح پونزی ارائه‌شده با نرخ سود ماهانه 15% جذب شد. این طرح در قالب و پوشش یک تعاونی ارائه‌شده بود و نحوه تبلیغات و ارائه آن به‌گونه‌ای بود که به نظر می‌رسید این طرح موردحمایت دولت باشد. این امر باعث ایجاد احساس امنیت در سرمایه‌گذاران می‌شد. آن‌ها برای تبلیغاتشان از هنرمندان و ستارگان موسیقی هائیتی در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی استفاده می‌کردند. برآورد شده است که بیش از 240 میلیون دلار از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری شده است، رقمی که معادل 60 درصد بودجه کشور هائیتی در آن زمان بود.
- صندوق سرمایه‌گذاری با نام برادران از سال 1980 تا 2002 در کاستاریکا جذب سرمایه‌ می کرد. درنهایت مشخص شد این شرکت یک طرح پونزی را اجرا کرده است.این صندوق توسط برادران انریکه و ویلالوبوس اداره می‌شد. ماموران تحقیق این پرونده مشخص کردند، کلاهبرداری در حدود 400 میلیون دلار صورت گرفته است. بسیاری از مشتریان بازنشستگان آمریکایی و کانادایی بودند. در کنار آن‌ها سرمایه‌گذاران بومی کاستاریکا هم بودند که بسته‌های سرمایه‌گذاری 10000دلاری انجام داده بودند. 6300 نفر در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بودند و نرخ بهره آن 3% در ماه بود که به‌صورت نقد به مشتریان پرداخت می‌شد. توانایی پرداخت چنین سودی معمولا برای شرکت‌های مطرح و بزرگی در زمینه نفت، ساختمان، صنعتی و ... می باشد. در سال 2007 ویلالوبوس به اتهام تقلب، کلاهبرداری و عملیات غیرقانونی دستگیر و به 18 سال زندان محکوم شد. درحالی‌که انریکه هنوز فراری است.
- در سال 2003، سازمان بورس آمریکا یک طرح پونزی یک میلیارد دلاری را در فلوریدای آمریکا تعطیل کرد. این طرح توسط پیتر لومباردی اجراشده و 28000 سرمایه‌گذار را جذب کرده بود. او ادعا کرده بود که قصد دارد سکونت‌گاه‌هایی برای بیماران مبتلابه ایدز بسازد. او به 20سال زندان محکوم شد.
- در سال 2006، جیمز پل لوئیس در کالیفرنیا برای اجرای یک طرح پونزی که 311 میلیون دلار کلاهبرداری کرده بود به 20 سال زندان محکوم شد. او تحت نام شرکت مشاوران مالی Lake forest کار می‌کرد.
 
- در سال 2006، در مالزی 2 تن از اشخاص مهم جامعه به همراه چند تن دیگر که کلاهبرداری معروف به سوئیس کش را انجام داده بودند، دستگیر شدند. سوئیس کش پیشنهاد سه برابر شدن پول سرمایه‌گذاران در طی یک دوره 15 ماهه را می‌داد. در حال حاضر، این سرمایه‌گذاری ها با بازده بالا (هایپ اینوستمنت) به شهروندان مالزی، سنگاپور و اندونزی ارائه می‌شود. این شرکت مدعی بود پول های دریافتی را در بخش‌های همچون اکتشاف نفت، حمل‌ونقل و کشاورزی سرمایه‌گذاری می‌کند.
 

- در سال 2007، اداره ملی تحقیقات فیلیپین، پرونده‌ای را علیه مسئولین و سرمایه‌گذاران شرکت Francswiss که یک شرکت کلاهبرداری در قالب سرمایه‌گذاری پونزی و هرمی در اینترنت بود تشکیل داد و آن‌ها را پس از مدتی دستگیر کردند. Francswiss از سرمایه‌گذاران در حدود 50 میلیون دلار کلاهبرداری کرده بود.
- در سال 2008، سایت Wincapita Oy با توجه به تحقیقاتی که از شرکت انجام گرفت، بسته شد. بنا بر تحقیقات صورت گرفته، بزرگترین طرح هرمی توسط این شرکت در فنلاند ایجادشده است.
 

مدیران این شرکت برای جذب مشتری و تبلیغ، خود را این‌گونه معرفی کرده‌اند که این شرکت دارای سابقه موفق درزمینه خریدوفروش و مبادله ارز می‌باشد و افراد برای عضویت در این شرکت باید دارای دعوت‌نامه باشند. آن‌ها سود خالص بیش از 400% را به سرمایه‌گذاران وعده می‌دادند. در سال 2013 دادگاه هلسینکی فنلاند مدیران و کارمندان شرکت را به جریمه نقدی، بازگرداندن پول سرمایه‌گذاران و همچنین از 1 تا 5 سال زندان محکوم کرد.
- در آگوست 2008، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شرکت سرمایه‌گذاری Wextrust را تعطیل و علیه دو نفر از مدیران آن به علت ایجاد طرح پونزی اقامه دعوی کرد.SEC در دادگاه فدرال منهتن نیویورک ادعا کرد، شرکت مذکور با وعده پرداخت سودهای نامتعارف به سرمایه‌گذاران و فریب آن‌ها توانسته است 100 میلیون دلار جذب سرمایه کند. جامعه هدف این شرکت برای جذب سرمایه اغلب از میان جامعه یهودیان ارتدکس نیویورک بودند. مدیران شرکت علاوه بر جبران خسارات از 13 تا 21 سال به زندان محکوم شدند.

 

- شرکت مشاوره کسب‌وکار بین‌المللی، یک شرکت سرمایه‌گذاری مستقر در لندن بود. بعد از تحقیقات پلیس در سال 2008 مشخص شد که یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های پونزی در لندن، با 115 میلیون پوند جذب سرمایه را انجام داده است. این شرکت توسط شرکای انگلیسی و هندی راه‌اندازی شده بود که توسط پلیس متلاشی شد.

- سال 2008 در مینه‌سوتا آمریکا، دولت فدرال تام پیترز تاجر مشهور را به‌عنوان مغز متفکر یک طرح پونزی که 3.65 میلیارد دلار در طی یک دوره 13 ساله سرمایه جذب کرده بود متهم به کلاهبرداری کرد. او با توجه به حمایت از طرح پونزی خود، دارای یک سبک زندگی عجیب بود. پیتر با موارد اتهامی دیگری شامل کلاهبرداری ایمیلی، فریب و پولشویی برای طرح های سرمایه‌گذاری که از سال 1995 تا 2008 اجرا کرده بود مواجه شده بود.

 

همان‌طور که انتظار می‌رفت او این اتهامات را انکار کرد اما بقیه شرکا و همکاران او به جرم خود در طرح پونزی اعتراف کردند. پیتر و برخی از همکارانش تصمیم گرفتند به کشورهایی فرار کنند که دارای توافق استرداد با آمریکا نیستند. ازاین‌رو چند تن از آن‌ها که دارایی‌هایی در کاستاریکا داشتند به آن کشور فرار کردند. در سال 2009، پیتر در دادگاه گناهکار شناخته شد و به 50 سال زندان محکوم شد و به گفته رسانه‌ها دیگر بعید است که او هیچ‌وقت بتواند مانند یک شهروند آزاد زندگی کند.

- برنارد مدوف بزرگترین کلاهبرداری سرمایه‌گذاری تاریخ را انجام داده است. او به همراه برادر و پسران خود درزمینه بازار بورس آمریکا فعالیت داشته است. مدوف با تاسیس شرکتی اقدام به کلاهبرداری 65 میلیاردی می‌کند که پس از دستگیری در سال 2009 به 150 سال زندان محکوم می شود.

 

- ژانویه 2009، دفتر مبارزه با کلاهبرداری های بریتانیا طرح سرمایه‌گذاری کلاهبرداری را کشف کرد که در آن طرح، در پوشش فروش ملک در شمال شرق انگلستان اقدام به جذب سرمایه از افراد می‌کردند. آن‌ها توانسته بودند از 1750سرمایه‌گذار در حدود 80 میلیون پوند جمع‌آوری کنند. تمامی 5 عضو اصلی و گرداننده این شرکت در سال 2009 دستگیر شدند.
- فوریه 2009، بانک بین‌المللی استنفورد و صاحب آن آلن استنفورد از سوی مقامات ایالات‌متحده آمریکا متهم به کلاهبرداری های گسترده شدند و دارایی‌های بانک را مصادره کردند. طرح به‌ظاهر پونزی بیش از 8 میلیارد دلار سپرده برای بانک سرآلن در منطقه آنتیگوا جذب کرد. بسیاری از سرمایه گذاران برای منطقه آمریکای لاتین بودند. او توسط دفتر تحقیقات فدرال در 14 ژوئن دستگیر شد و در دادگاه به 110 سال زندان محکوم شد.
 

- ژوئن 2009 دفتر محل کار آنتونی واکر یانگ، توسط پلیس موردتحقیق قرار گرفت و بعدازآن تعطیل شد. دفتری که برای سرمایه گذاری و فروش پروژه‌های خانه های ویلایی در پالم بیچ فلوریدا استفاده می‌شد. و از پول سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قبلی پرداخت می‌شد. یانگ متهم شد به انجام کلاهبرداری پونزی از طریق ایجاد و افتتاح شرکت سرمایه‌گذاری که در سال 2001 تأسیس کرده و در بخش دادوستد سهام و اوراق بهادار فعالیت می‌کرد. SEC (گروه بهابازار و اوراق بهادار) در شکایت 22 صفحه‌ای خود اعلام کرد که تقلب و کلاهبرداری توسط این شرکت از سال 2005 آغازشده است و تا همین اواخر ادامه داشته است. او در سال 2010 تحت تعقیب قرار گرفت و پس از دستگیری به جرایم خود شامل کلاهبرداری و پول شویی اعتراف کرد و نهایتا در دادگاه به 17 سال زندان محکوم شد.

- اوت سال 2012، SEC پرونده‌ای علیه دو نفر به نام‌های پائول بورکز و زیک ریوارد در دادگاه فدرال تشکیل داد. آن دو نفر موسسه‌ای با عنوان حراجی زیکلر ایجاد کردند. موسسه‌ای که فرصت‌های سرمایه‌گذاری جعلی با نرخ سود 1.5 درصد به ازای هرروز به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌داد. سرمایه‌گذاران با جذب اعضای جدید به‌منظور افزایش سود دریافتی تشویق می‌شدند. سرمایه‌گذاران مجبور به پرداخت حق اشتراک ماهانه 99 دلار و سرمایه‌گذاری اولیه 10000 دلار بودند. هرچه سرمایه‌گذاری اولیه بالاتر باشد، سود دریافتی هم بالاتر خواهد بود. موسسه زیکلر یک حراجی آنلاین است که به‌عنوان یک پوشش برای شرکت زیک ریوارد کار می‌کرد.

در این طرح کلاهبرداری وعده پرداخت سود از طریق جذب معرفی افراد جدید به سایت حراجی آنلاین و معاملاتی که آن‌ها انجام می‌دادند صورت می‌گرفت. درحالی‌که وب‌سایت Zeekler درآمدی را که برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کرد تنها 0.1 درصد آن مقداری بود که سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند باید توسط شرکت به آن‌ها پرداخت می‌شد. اکثر قریب به‌اتفاق سود سرمایه‌گذاران، از پول افراد جدیدالورود پرداخت می‌شد. بنابر تحقیقات انجام‌شده تا قبل از زمانی که SEC علیه این شرکت اعلام جرم نماید شرکت توانست از یک میلیون نفر حدود 600 میلیون دلار جذب سرمایه داشته باشد. این طرح پونزی ازنظر تعداد افرادی که جذب کرده است در تاریخ بزرگ‌ترین طرح پونزی می‌باشد درحالی‌که ازنظر میزان مبلغ، طرح‌های بزرگ‌تری وجود دارند. 
 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.