چالش های پیش روی بازاریابی شبکه ای
در مقاله قبلی منتشر شده درد و دل یکی از افراد علاقه مند به این حرفه را مطالعه کردید، فردی که به صنعت ام ال ام علاقه مند بوده اما نتوانسته فعالیتی هدفمند و قانونی داشته باشد، تعداد افراد علاقه مند واقعی در این حرفه کم نیستند، افرادی که با امید و هدف وارد شده اما به دلیل فعالیت های غیرقانونی و خارج از چهارچوب با سرخوردگی آن را ترک کرده اند.
تاريخ : دهم خرداد 1395 ساعت 15:08   کد : 4668
ایران هشدار - در مقاله قبلی منتشر شده درد و دل یکی از افراد علاقه مند به این حرفه را مطالعه کردید، فردی که به صنعت ام ال ام علاقه مند بوده اما نتوانسته فعالیتی هدفمند و قانونی داشته باشد، تعداد افراد علاقه مند واقعی در این حرفه کم نیستند، افرادی که با امید و هدف وارد شده اما به دلیل فعالیت های غیرقانونی و خارج از چهارچوب با سرخوردگی آن را ترک کرده اند.
حرفه بازاریابی شبکه ای به عنوان حرفه ای نوپا در کشور ما شناخته می شود که تنها 5 سال از عمر آن می گذرد. در این دوره 5 ساله بحران های زیادی را پشت سر گذاشته است و هنوز با وجود گذشت 5 سال و تدوین آیین نامه جامع در زمینه این فعالیت، هنوز در مورد آینده این فعالیت نمی توان نظر قطعی داد. این صنعت سابقه ای بیش از 70 سال را در سرتاسر دنیا دارد و در بسیاری از دانشگاه های معتبر بین المللی به عنوان یک رشته تحصیلی تدریس می شود، اما در کشور ما هنوز نتوانسته جایگاه مستحکم خودش را پیدا کند. علت این موضوع را می توان در یک عامل خلاصه کرد، عملکرد فعالان در این حرفه از شرکت ها گرفته تا بازاریابان حرفه ای و تازه وارد.
عملکرد نامناسبی که چالش هایی را پیش روی این صنعت در کشور قرار داده است و مانع از قرارگیری آن در جای خود و ایجاد اطمینان از آینده آن شده است. مواردی که با وجود اطلاع رسانی و آموزش های متعدد، هنوز هم شاهد وقوع آن ها هستیم؛ مواردی از قبیل خرید های اجباری، فعالیت در شعب غیرقانونی، محصولات بی کیفیت که قیمت هایی بالاتر از قیمت بازار دارند همگی جزء مواردی است که در صورت عدم رسیدگی جدی توسط شرکت ها و حل نشدن آن ها، آینده این صنعت را با مخاطرات جدی روبرو خواهد ساخت. برخی از فعالان مشاهده شده است که هنگام مواجه با تذکر نهادهای نظارتی در مورد تخلفات صورت گرفته به جای هدایت مجموعه شان در مسیر قانونی به دنبال دور زدن قانون به روش های متفاوتی هستند، برای مثال هنگام مواجه با تذکر در مورد استراتژی فروش، خرید ها را خرد کرده و به جای خرید اولیه مثلاً 1000000 تومان، این خریدها را به چند خرید 300000 تومانی می شکنند و در اصطلاح خودشان می خواهند نهادهای نظارتی را دور بزنند، اما در واقع با این اقدام خودشان را دور زده و آینده حرفه شان را به خطر می اندازند.
متأسفانه برخی از افرادی که وارد این حرفه می شوند به جای نگاه به عنوان شغلی آینده دار، به آن به عنوان فرصتی کوتاه برای ثروت مند شدن نگاه می کنند، ثروتی که از راه اغوا، فریب و وسیله قرار دادن دیگران به دست می آید. این افراد دید حرفه ای به این شغل ندارند و نگاه سودجویانه آن ها چالشی بزرگ برای این صنعت در کشور به وجود خواهد آورد.
امید است با اجرای آموزش های صحیح و نظارت های سخت گیرانه، این حرفه در جایگاه اصلی خودش قرار گیرد.

 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.