ناآگاهانه در رمزارزها سرمایه گذاری نکنید.
رشد قیمت رمزارزها منجر شده تا گروهی از افراد سودجو و کلاه‌بردار با فریب مردم و ترغیب آنها به خرید رمزارزهای بی ارزش یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و وب‌سایت‌هایی که مدعی استخراج یا سرمایه‌گذاری در رمزارزها هستند باعث از میان رفتن سرمایه‌‌های هنگفت مردمی شوند.

تاريخ : هشتم دی 1399 ساعت 11:15   کد : 41699
اختصاصی ایران هشدار- نحوه برخورد مردم با هر پدیده اقتصادی را می توان مهم‌ترین مؤلفه در توفیق یا عدم توفیق آن پدیده در اقتصاد دانست. نحوه مواجهه افراد با پدیده های اقتصادی نیز ریشه در انگیزه ها و پیش فرض های ذهنی ایشان دارد، به نحوی که در حقیقت این انگیزه های ذهنی افراد است که به عنوان هدایتگر ایشان در عرصه های اقتصادی عمل می کند. با توجه به تنوع ابعاد شخصیتی و روانشناختی افراد جامعه، تنوع انگیزه های افراد در جامعه نیز امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

اگر تا قبل ازسال 2017 تنها افراد آشنا با فناوری‌های نو و دانش‌ رمزنگاری از بیت‌کوین و زنجیره‌بلوکی صحبت می‌کردند امروز شاهد توجه گسترده گروه‌های مختلف افراد در جامعه به پدیده رمزارزها به‌ویژه بیت‌کوین و قابلیت‌های آن هستیم.  نوسان شدید قیمتی رمزارزهایی همانند بیت‌کوین به ویژه در شش ماهه اخیر سبب جلب توجه بسیاری از جمله مردم عادی شده است. فضای این روزها شباهت بسیاری به سال 2017 میلادی دارد که در آن رشد قیمت بیت‌کوین و برخی از رمزارزها باعث رونق بازار رمزارزها شد و بسیاری از افراد با کم‌ترین دانشی، سرمایه‌های شخصی خود را جهت خرید رمزارزها صرف کردند. متاسفانه سقوط شدید قیمت بیت‌کوین از 19000 دلار تا محدوده 3000 دلار سبب زیان سنگین برای این گروه شد.

اخبار و حواشی ناشی از رشد قیمت بیت‌کوین در سال 2017 و پس از آن باعث شد تا گروهی از افراد سودجو و کلاه‌بردار با فریب مردم و ترغیب آنها به خرید رمزارزهای بی ارزش یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و وب‌سایت‌هایی که مدعی استخراج یا سرمایه‌گذاری دربیت‌کوین بودند باعث از میان رفتن سرمایه‌‌های هنگفت مردمی شوند. بیشتر قربانیان این افراد سودجو متاسفانه سرمایه‌گذاران خردی بودند که پس انداز‌های خود را در مسیر رسیدن به سراب کسب ثروت از بیت‌کوین و اتریوم از دست دادند.

متاسفانه همانگونه که گفته شد در ماه‌های اخیر و در پی افزایش قیمت رمزارزها مجددا علاقه مردم به رمزارزها افزایش یافته است. افزایش آمار جست‌وجوی واژگانی مانند بیت‌کوین، سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و ... باعث شده است تا مجددا سر و کله افراد سودجود و کلاه‌بردار که با شگردهای مختلف و در پوشش رمزارز  در پی بهره‌برداری از ناآگاهی مردم در این حوزه هستند، پیدا شود.

توصیه می‌شود شهروندان گرامی در مواجه با افراد یا محتوای تبلیغاتی که در فضای مجازی یا به صورت حضوری وعده کسب سود هنگفت با استخراج رمزارز را می‌دهند بسیار محتاطانه برخورد کنند. با توجه به این که در حال حاضر استخراج رمزارز تنها با کسب مجوز از مراجع رسمی و اختصاص انشعاب برق با نرخ ویژه ممکن است در عمل کسب سود‌های هنگفت وعده داده شده  از طریق استخراج رمزارز ناممکن است. از سویی استخراج رمزارز با سایر انواع انشعابات برق مانند برق کشاورزی، صنعتی یا مسکونی خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد.

اخیرا درکنار تبلیغات فریبنده مرتبط با استخراج بیت‌کوین گروه دیگری از سودجویان هم با وعده پرداخت سود‌های نجومی به سرمایه‌های علاقه مندان، با دادوستد رمزارزهایی همانند بیت‌کوین و نوسان‌گیری از تغییرات قیمتی این رمزارزها در حال فریب افراد هستند.  با توجه به نوسانات شدید قیمت رمزارزها و همچنین احتمال دست‌کاری بازار رمزارزهایی مانند بیت‌کوین توسط افرادی که حجم بالایی از بیت‌کوین را در اختیار دارند، نوسان‌گیری و سوداگری در این بازار با مخاطرات بسیار زیادی همراه است و بر اساس گزارش‌های موجود بسیاری از کاربران به خصوص کاربران تازه‌ وارد در این حوزه معمولا در اثر نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی رمزارزها، متحمل زیان‌های سنگین می‌شوند. در برخی از موارد هم کلاه‌برداران و افراد سودجو با فروش رمزارزهای بی ارزش به مردم و دریافت سرمایه‌های آنان به فریب و کلاه‌برداری مشغول هستند.

 شایان توجه است که پروتکل بیت‌کوین به‌گونه‌ای طراحی شده که برای تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین نیازی به داشتن اطلاعات هویتی کاربران وجود ندارد. عدم ارائه مشخصات کاربری یا حتی ایمیل برای تراکنش‌ در بستر رمزارزها سبب شده است تا بسیاری از مجرمین فضای مجازی همچون هکر‌ها و کلاه برداران به انگیزه پول‌شویی به استفاده از رمزارزها بپردازند. در برخی موارد مشاهده شده است شهروندانی بدون کم‌ترین آگاهی و تنها به انگیزه فروش رمزارز بیت‌کوین در فضای مجازی به معامله با این مجرمین پرداخته و با اتهاماتی همچون مشارکت در پول‌شویی مواجه شده‌اند.
دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.