اکوسیستم اقتصاد استارت آپ ها تغییر می کند؟

یک دهه از حضور شرکت های استارت آپی در اقتصاد ایران می گذرد و حالا امکان حضور چهارشرکت بزرگ استارت آپی در بازار سرمایه فراهم شده است.

تاريخ : بيست و سوم تير 1399 ساعت 11:36   کد : 41253

به گزارش ایران هشدار به نقل از اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران هم با حمایت از حضور استارت آپ ها در بورس، چند روز پیش در اینستاگرام خود نوشت: یک دهه از حضور شرکت های استارت آپی در اقتصاد ایران می گذرد و حالا امکان حضور چهارشرکت بزرگ استارت آپی در بازار سرمایه فراهم شده است.

با صعود میلیونی شاخص های بورس در 5 ماه گذشته و رشد سرمایه گذاری غیرمستقیم در مجموعه های صنعتی و شرکت هایی که در بورس حضور دارند حالا شرکت های دانش بنیان و به خصوص تعدادی از استارت آپ های بزرگ کشور به فکر حضور در بورس افتاده اند. اتفاقی که می تواند تغییرات بزرگ در حوزه اکوسیستم اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای نوآور را رقم بزند و برای بازار سرمایه هم جذابیت های جدید ایجاد کند.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  گفته با تغییرات در سازمان بورس، هماهنگی‌های لازم برای حضور هر چه سریعتر شرکت‌های استارت آپی در بورس انجام شده است تا نخستین شرکت‌های استارت آپی آماده ورود به بازار سرمایه شوند. رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت:« در گام اولیه شرکت‌های دارای صورت‌های مالی شفاف و بزرگ برای ورود به بازار بورس انتخاب و اعلام آمادگی کرده‌اند. هم اکنون حضور چهار شرکت صبا ایده، کافه بازار به صورت انفرادی بدون حضور هلدینگ هزار دستان، تپسی و دیجی‌کالا در بورس قطعی شده اما جزییات در حال نهایی شدن است.»

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد هم اعلام کرد:« سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی هفته اول مرداد سال جاری در بورس عرضه خواهد شد. همچنین قرار است کمیته‌ای برای تدوین قوانین و‌مقررات ویژه درخصوص ارزش ‌گذاری دارایی‌های نامشهود تشکیل شود.»
همچنین مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران هم با حمایت از حضور استارت آپ ها در بورس، چند روز پیش در اینستاگرام خود نوشت:« یک دهه از حضور شرکت های استارت آپی در اقتصاد ایران می گذرد و حالا امکان حضور چهارشرکت بزرگ استارت آپی در بازار سرمایه فراهم شده است. طی سال های گذشته شرکت های استارت آپی به قطب های موثری در اقتصاد ایران تبدیل شده اند. به خصوص در دوران شیوع کرونا این شرکت ها بیش از گذشته در شبکه توزیع، حمل و نقل و حتی خلق سرگرمی برای مردم نقش موثر پیدا کرده اند.» او همچنین با اشاره به نشستی که با حضور وزیر اقتصاد برای ورود شرکت های دانش بنیان به بورس برگزار شده است، نوشت:« از مدتی قبل مذاکرات برای حضور چهار شرکت بزرگ استارت آپی در بورس تهران را آغاز کردیم. نشیتی هم با حضور آقای دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد. امیدوارم با تسهیل گری که توسط وزارت اقتصاد و سازمان بورس صورت می گیرد، از مردادماه عرضه چهار شرکت دی جی کالا، تپسی، شپور و کافه بازار در بورس شروع شود.»

علاوه بر استارت آپ ها حالا شرکت های دانش بنیان هم وسوسه شده اند که راهی برای خودشان در بازار سرمایه باز کنند تا بتوانند از رشد هیجانی بورس و سرمایه هایی که هر روز به این بازار تزریق می شود، سهمی به دست آورند، البته حضور دانش بنیان ها در بورس پیش از این هم تجربه شده بود ولی حالا شدت پیدا کرده است. «سورنا ستاری» معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری دو روز پیش گفت:« هم اکنون 33 شرکت دانش بنیان به ارزش 180 هزار میلیارد تومان در تابلوی بورس حضور دارند که بزرگترین آنها تا به امروز شرکت آپ و خدمات انفورماتیک بوده است. 2 شرکت هم تا چند روز آینده وارد تابلوی بورس خواهند شد که در مجموع تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در تابلوی بورس به عدد 35 خواهد رسید. براساس آمار موجود 5 هزار و 300 شرکت دانش‌بنیان داریم که ارزش آن ها سال گذشته برای فروش رقمی حدود 120 هزار میلیارد تومان بوده است. علاوه براین حدود 16 شرکت دانش بنیان هم تاییدیه اولیه برای ورود به بورس و فرابورس را دریافت کرده‌اند.


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.