شایعه پراکنی در بازاریابی شبکه ای

اخیرا مشاهده می شود که برخی بازاریابان ناآگاه به شایعه هایی دامن میزنند از این قبیل که مثلا شرکتی فعال در بازاریابی شبکه ای در ایران، با شرکتی غیر مجاز ادغام شده است.

تاريخ : نهم تير 1399 ساعت 15:39   کد : 41210

به گزارش ایران هشدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فروش مستقیم، اخیرا مشاهده می شود که برخی بازاریابان ناآگاه به شایعه هایی دامن میزنند از این قبیل که مثلا شرکتی فعال در بازاریابی شبکه ای در ایران، با شرکتی غیر مجاز ادغام شده است و یا اینکه شرکتی غیر مجاز، در حال فعالیت و عضوگیری در شرکتی مجاز است یا اینکه یک شرکت بازاریابی شبکه ای در ایران با شرکتی خارجی ادغام شده است و در ایران فعالیت می نماید.

در این رابطه لازم دانستیم تا موارد مهمی را برای بازاریابان فعال در این حوزه در کشور مطرح نماییم و اطلاع رسانی لازم را انجام دهیم.

مورد اول اینکه تنها مرجع صادر کننده مجوز فعالیت بازاریابی شبکه ای در ایران، اتحادیه کسب و کارهای مجازی می باشد و در پروانه کسب صادره نیز حتما قید بازاریابی شبکه ای الزامی است و پروانه های عادی توزیع کالا و خدمات برای این فعالیت شبکه ای کفایت نمی کند. 

مورد دوم اینکه حتی اگر قرار باشد زمانی شرکتی دارای مجوز با شرکتی دیگر ادغام شود یا همکاری نماید، می بایست تمام ضوابط حاکم بر بازاریابی شبکه ای در ایران را که در آئین نامه اجرایی چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه ای آمده است، رعایت نماید و در چارچوب این آئین نامه و پس از تایید طرح مصوب در کمیته نظارت بر عملکرد شرکت های بازاریابی شبکه ای و کسب و کارهای مجازی، به فعالیت بپردازد.

مورد سوم اینکه اگر شرکتی ادعا می کند که طرحی برای بازاریابان خارجی تدوین نموده است، که این طرح به صورت شبکه ای پورسانت ارائه می کند، این طرح به هیچ عنوان برای فعالیت بازاریابی شبکه ای در کشور مورد تایید نمی باشد و چنانچه برخی لیدرهای مختلف یا ناآگاه به ترغیب افراد به فعالیت بر طبق این طرح ها می پردازند، فعالیت آنها تخلف محسوب می شود و شرکت می بایست با آن برخورد نماید و در صورتی که افراد بر طبق آن طرح عمل کنند و متضرر شوند، حق و حقوق آنها از بین خواهد رفت چرا که بر طبق طرح غیر مصوب و غیر قانونی فعالیت نموده اند.

بنابراین توصیه می شود برای اطلاع از اخبار قانونی و معتبر شرکت ها، به مرجع اصلی اطلاع رسانی مراجعه نموده و یا در صورتی که خبری غیر موثق دریافت شد، ابتدا آن را در سایت های مرجع بررسی و سپس اقدام به فعالیت نمایند. همچنین یادآور می شود جهت اطلاع از طرح های مصوب شرکت های بازاریابی شبکه ای می توانید با مراجعه به سایت رسمی شرکت هایی که پروانه کسب مرتبط دارند، از کم و کیف طرح درآمدی آنها مطلع شوید و سایر سایت های جایگزین یا تکمیلی شرکت ها که نشانی آنها در سایت اصناف نیامده است، مورد تایید نبوده و معتبر نمی باشند. 


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.