دستگیری اعضا شرکت هرمی/ جوانان فریب هر آگهی استخدامی را نخورند
معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری ۱۲ جوان گرفتار شده در شرکت هرمی موسوم به کیونت خبر داد.
تاريخ : سی ام دی 1398 ساعت 08:34   کد : 40819
به گزارش ایران هشدار به نقل از خبرگزاری مهر؛ سرهنگ کارآگاه جهانگیر تقی پور، معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت در تشریح این خبر اظهار کرد: هجدهم آذرماه سال جاری جوان ناشناسی با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ تماس و اعلام کرد، من و تعدادی جوان دیگر چند روز است که در یک آپارتمان حبس شده ایم.
 
وی گفت: تیمی از مأموران کلانتری ۱۱ هفت چنار پس از ثبت شکایت اولیه نتیجه تحقیقات انجام شده را به بازپرس شعبه یکم دادسرای ناحیه ۳۱ تهران منعکس و پرونده تشکیل شده برای رسیدگی تخصصی از کلانتری ۱۱۱ هفت چنار به اداره چهاردهم پلیس آگاهی ارجاع شد.
 
معاون مبارزه با جرایم جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت اذعان داشت: کارآگاهان در بررسی اولیه دریافتند با باند کلاهبرداری هرمی مواجه هستند.
 
وی با بیان اینکه کارآگاهان موفق شدند مخفیگاه این افراد را در محدوده هفت چنار شناسایی کنند، افزود: با انعکاس اطلاعات به دست آمده به بازپرس پرونده، دستور دستگیری اعضای این باند صادر و کارآگاهان بیست و سوم دی ماه موفق شدند در یک عملیات پلیسی ۱۲ تن از اعضای این شرکت را دستگیر کنند.
 
این مقام انتظامی اضافه کرد: پس از انتقال متهمان به پلیس آگاهی در بررسی اولیه به دست آمد، ۴ تن از افراد دستگیر شده سابقه دار بوده و پیش تر نیز در همین زمینه دستگیر شده اند.
 
وی در خصوص فعالیت شرکت موسوم به کیونت، عنوان داشت: شرکت کیونت در واقع همان شرکت هرمی موسوم به گلدکوئیست است که با تغییر عنوان و رویه این بار با عنوان استخدام در شرکت‌های دولتی و معتبر عضو گیری می‌کنند که اکثریت اعضای این باند از سایر استان‌ها به تهران آمده اند و جوان هستند.
 
این مقام انتظامی ادامه داد: اعضای فعال در این شرکت، اعضای جدید شرکت را به فعالیت در زمینه بازاریابی شبکه ای تشویق کرده و طی چندین جلسه آموزشی نهایتاً با مبالغی مابین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان آنها را به بهانه دریافت سود مجبور به عضوگیری از میان دوستان، بستگان و یا سایر اعضای خانواده می‌کنند تا زمینه ادامه فعالیت خود را فراهم کنند.
 
سرهنگ تقی پور گفت: کلیه متهمان با دستور بازپرس شعبه یک دادسرای ناحیه ۳۱ تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره چهاردهم پلیس آگاهی قرار دارند.
 
سرهنگ تقی پور در پایان به خانواده‌ها و افراد جوان جویایی کار چند توصیه کرد:
 
1- بعضا دیده شده افرادی که در ابتدای عضویت در این شرکت‌ها توسط پلیس نجات می‌یابند همچنان متعجب هستند که چرا پلیس مانع از شراکت آنان در تجارتی سودآور شده است. با یک مثال ساده برای این افراد می‌توان شرکت‌های هرمی را به جارو برقی تشبیه کرد که سود واقعی تنها نصیب سرشاخه‌های اصلی می‌شود و چیزی به افرادی که در مسیر جذب سرمایه به درون این جاروبرقی هستند نمی‌رسد .
 
۲- به هیچ وجه به درخواست مبالغ میلیونی (معمولاً ۳۰ میلیون به بالا) فرزندانتان که برای استخدام راهی تهران شده اند تحت عنوان ضمانت برای کار و خرید وسیله و… پاسخ مثبت ندهید و به آشنایان و اطرافیانتان نیز بسپارید به هیچ عنوان این پول را به فرزندتان ندهند. تنها راهی که می‌توانید زمینه بازگشت فرزندتان را فراهم کنید عدم پرداخت پول می‌باشد چون تنها در این صورت است که این شرکت‌ها دست از اغفال سوژه برداشته و وی را رها می‌سازند.
 
3- نسبت به سکونت تعداد زیادی جوان در یک آپارتمان کوچک و با رفت و آمد محدود در محل سکونت خود، به وجود شرکت‌های هرمی شک کرده و پلیس را در جریان قرار دهید .
 
4- هرگونه استخدام در سازمان‌های دولتی از طریق رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود. پس در صورت تماس یک دوست قدیمی در مورد استخدام در این سازمان‌ها و وسوسه و دعوت فرزند شما به تهران به نیت فرد در عضوگیری برای شرکت‌های هرمی شک کرده و مانع پاسخ مثبت فرزندتان به این دعوت شوید .

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.