چگونگی تشخیص قانونی بودن یا نبودن یک شرکت در بازاریابی شبکه ای
آیا طرح درآمدی شرکت شما را تشویق به خرید بیش از حد نیاز و پیش انباشته سازی کالا می نماید؟ پیش انباشته سازی کالا نیز یکی از موارد مغایر با دستورالعمل بازاریابی شبکه ای است که در آن افراد میزان موجودی را خرید می نمایند که در یک دوره زمانی منطقی قادر به فروش آن نیستند و نتیجه آن انباری از محصولات بی فایده برای بازاریابان است.
تاريخ : بيست و ششم مرداد 1394 ساعت 10:48   کد : 3051
ایران هشدار - اگر شما جزء افرادی هستید که جذب بازاریابی شبکه ای شده اید و یا در حال عضو شدن هستید، حتماً این سوال برای شما بوجود آمده که آیا این یک کسب و کار قانونی است یا یک طرح هرمی است؟
در اینجا ما چک لیستی را به شما ارائه می دهیم که با پاسخ دادن به سؤالات آن می توانید از قانونی بودن کسب و کار بازاریابی شبکه ای که در آن مشغول فعالیت هستید و یا قصد فعالیت در آن را دارید، اطمینان پیدا کنید؟

اول- وجود محصول و قیمت این محصولات

آیا شرکت محصولات با کیفیت را به شما ارائه می دهد که تقاضا برای آن در بازار واقعی وجود دارد؟ آیا این محصولات منصفانه قیمت گذاری شده اند و این قیمت قابل رقابت با سایر کالاهای مشابه در بازار است؟ محصولات از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و قابل عرضه و نمایش برای مصرف کنندگان هستند؟ آیا این محصولات در انحصار شرکت است و تنها از طریق توزیع کنندگان آن قابل دسترس است؟ به عنوان مثال، شما محصولات شرکت اون را نمی توانید در مغازه ها پیدا کنید. آیا محصولات ارائه شده دارای ضمانت نامه رضایت مصرف رکنندگان می باشد؟ خدمات پس از فروش دارد؟ و سؤال آخر در این حوزه این که آیا افرادی که در طرح مشارکت دارند، کالا را صرفاً به علت کیفیت و کارایی آن خرید می کنند و یا فقط برای دریافت پورسانت خرید می کنند؟
قاعدتاً تنها پاسخ بله به این سوالات است که نشان دهنده قانونی بودن طرح یک شرکت است.

دوم- عدم اجبار در سرمایه گذاری

آیا شما می توانید بدون اینکه خرید داشته باشید و یا سرمایه گذاری در شرکت کنید، عضو شرکت شوید و یا حتماً باید مبلغ مشخصی را برای عضویت و سرمایه گذاری پرداخت نمائید. همان طور که می دانید اجبار در خرید و سرمایه گذاری و همچنین پرداخت هزینه برای عضویت برخلاف دستورالعمل بازاریابی شبکه ای است.

سوم- خرید بر مبنای نیاز

آیا طرح درآمدی شرکت شما را تشویق به خرید بیش از حد نیاز و پیش انباشته سازی کالا می نماید؟ پیش انباشته سازی کالا نیز یکی از موارد مغایر با دستورالعمل بازاریابی شبکه ای است که در آن افراد میزان موجودی را خرید می نمایند که در یک دوره زمانی منطقی قادر به فروش آن نیستند و نتیجه آن انباری از محصولات بی فایده برای بازاریابان است.

چهارم- فروش مبنای پرداخت کمیسیون باشد.

آیاپورسانت فقط در ازاء فروش محصولات و خدمات که از طریق توزیع کننده و شبکه فروش آن انجام می گیرد، پرداخت می شود؟ اهمیت این موضوع در آن است که نشان می دهد محصولات شرکت دارای ارزش واقعی در بازار است و قابل فروش می باشد و در انبارها ذخیره نشده است. یک طرح بازپرداخت قانونی از پرداخت پاداش و یا پورسانت صرفاً به دلیل حمایت یا جذب اعضاء خودداری می نماید، اگر پورسانت بر مبنای عضوگیری پرداخت شود یک اقدام غیر قانونی است.

پنجم- دارا بودن سیاست بازپس گیری

آیا شرکت موجودی باقیمانده انبار و بسته های فروخته نشده را از بازاریابانی که قصد انصراف از مشارکت در طرح دارند را بازپس می گیرد یا خیر؟ البته این موجودی می بایست شرایط فروش مجدد را داشته باشد. این خطی مشی یک الزام در قوانین بازاریابی شبکه ای می باشد و همه شرکت ها ملزم به رعایت آن هستند.

ششمین و مهمترین- اساس کار خرده فروشی باشد.

آیا تأکید اصلی شرکت بر خرده فروشی به مصرف کنندگان نهایی است؟ آیا تلاش شرکت در بازاریابی محصولات به مصرف کنندگان است؟ آیا توزیع کنندگان برای دریافت پورسانت است که خرده فروشی انجام می دهند؟ تعریف شرکت از خرده فروشی چیست؟ در قوانین بازاریابی شبکه ای هم خرید برای مصرف شخصی و هم فروش به افراد غیر عضو جزء خرده فروشی به حساب می آید.

هفتم- انتظار فعال بودن از بازاریاب داشتن نه اینکه نقش غیر منفعل به آن بدهند.

آیا توزیع کنندگان شرکت الزام به مشارکت فعالانه در توسعه و مدیریت شبکه شان دارند؟ در قوانین بازاریابی شبکه ای توزیع کنندگان را ملزم می کنند که مشارکت فعال در فروش داشته باشد و همچنین نظارت بر عرضه محصولات به دست مصرف کننده نهایی داشته باشند، یعنی نه تنها خودشان در امر فروش مشارکت فعال داشته باشند بلکه نظارت بر فعال بودن اعضای شبکه فروششان و نحوه انتقال محصولات به دست مصرف کننده نهایی داشته باشند.

هشتم- مراقب ادعاهای درآمدی نادرست باشید.

آیا در جزوات و مواد آموزشی شرکت به جای سطح درآمدی معقول و قابل تحقق در درون طرح درآمدی، ادعای سطوح درآمدی خاص وجود دارد؟ ادعای درآمد واهی داشتن یک عملکرد برخلاف دستورالعمل بازاریابی شبکه ای است. شرکت ها موظف هستند آماری را داشته باشند که در آن درصد توزیع کنندگان فعال و میانگین درآمد این توزیع کنندگان به صورت واقعی درج شده باشد. آنان نباید بزرگ نمایی درآمدی داشته باشند و تمام بازنمایی های درآمدیشان باید بر پایه مدارک قابل اثبات که از درآمد ثبت شده بازاریابان است، باشد.

نهمین و آخرین- به دنبال آموزش مناسب باشید.

آیا شرکت برای نمایندگان مستقلش دوره های آموزشی مناسب را برگزار می نماید؟ آیا مفاهیم به درستی آموزش داده می شوند؟ آیا در این آموزش ها برای تطابق سطح تجربه و مسئولیت پذیری توزیع کنندگان مواد آموزش لحاظ شده است؟ این یکی از حقوق بازاریابان است که شرکت برای آن ها دوره های آموزشی رایگان برگزار نماید و آنان را با مفاهیم اصولی آشنا نماید.

همه این 9 مورد ذکر شده از مهمترین اصولی است که نشان دهنده روند قانونی فعالیت و طرح یک شرکت است. با بررسی دقیق همه این سؤالات بازاریابان می توانند شرکت مناسب را برای فعالیت انتخاب نموده و حرکتی در چهارچوب قانون داشته باشند.
 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.