کلاه‌برداری با فعال‌سازی اپلیکیشن های پرداخت اینترنتی
مجرمان سایبری با روش های خاص اپلیکیشن های پرداخت اینترنتی را با شماره افراد دیگر بر روی گوشی خود نصب کرده و از این برنامه جهت انتقال وجه مبالغی که کلاه برداری کرده اند، استفاده می کنند.
تاريخ : هجدهم تير 1398 ساعت 13:57   کد : 30388
به گزارش ایران هشدار، سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی اظهار داشت : متاسفانه مجرمان سایبری با روش‌های خاص اپلیکیشن های پرداخت اینترنتی را با شماره افراد دیگر بر روی گوشی خود نصب‌ کرده و از این برنامه جهت انتقال وجه مبالغی که کلاه‌برداری کرده‌اند، استفاده می‌کنند .
 
این مقام مسئول مهندسی اجتماعی را سوءاستفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن به دیگران دانست و افزود: مهندسی اجتماعی مجموعه‌ای از تکنیک‌هایی است که فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کار خاصی متقاعد می‌کند و افراد کلاه‌ بردار برای به دست آوردن اطلاعات اشخاص به‌خصوص اطلاعات مالی آن‌ها به‌جای استفاده از مسیرهای فنی از مسیر انسانی استفاده می‌کنند.
 
این مقام انتظامی قرار دادن اطلاعات در اختیار کلاه‌ برداران توسط مالباختگان را از ویژگی‌های بارز کلاه‌برداری به روش مهندسی اجتماعی عنوان کرد و گفت: مجرمان سایبری در ابتدا با طعمه ارتباط برقرار کرده و پس از جلب اعتماد آن‌ها اطلاعاتی را که نیاز داشته به دست آورده یا اینکه طعمه‌های خود را وادار به انجام کار خاصی می‌کنند.
 
سرهنگ آنقی اظهار کرد: ارتباط از طریق تلفن یا پیامک و استفاده از شگردهای مهندسی اجتماعی و سپس خالی کردن حساب بانکی افراد یا دریافت وجه از مالباختگان شیوه‌ای است که در حال حاضر بسیار از آن استفاده می‌شود و متأسفانه در اکثر مواقع افراد با میل و اختیار خود اطلاعات شخصی را در اختیار مجرمان و سود جویان قرار می‌دهند.
 
رئیس پلیس فتا استان مرکزی در پایان مهم‌ترین راهکار برای مقابله با این روش کلاه‌برداری را عدم اعتماد و ندادن اطلاعات به افراد ناشناس دانست و اعلام کرد کاربران گرامی می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه موضوع را با پلیس فتا از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش دهند.
 
پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.