آیا شرکت های خارجی بازاریابی شبکه ای مناسب فعالیت هستند؟
 به دلیل اینکه برخی طرح های درآمدی شرکت های خارجی محدودیتی در تعداد سطوح ندارد، افراد جذب آنها شده و متاسفانه به دلیل اینکه امکان حرکت به سمت فعالیت هرمی و متضرر شدن افراد بیشتر خواهد بود.

تاريخ : بيست و سوم اسفند 1396 ساعت 11:09   کد : 28927

اختصاصی ایران هشدار - بازاریابی شبکه ای یا همان بازاریابی چند سطحی، نوعی از شیوه‌ی فروش کالا یا خدمات می‌باشد که در آن، تولیدکنندگان کالا یا ارائه‌دهندگان خدمات، محصولات خود را به صورت مستقیم یا بدون واسطه بازاریابی و بفروش می‌رسانند. این عمل به این صورت انجام می‌پذیرد که مشتری ها پس از خرید محصولات یا خدمات، در صورت رضایت می‌توانند برای این محصولات بازاریابی کرده و در قبال آن سود دریافت نمایند، و نیز با تشکیل تیم فروش خود، از فروش تیم خود نیز می‌توانند پورسانت دریافت نمایند.
بازاریابی شبکه ای در کشور های دیگر سابقه بیشتری دارد و بعضا در برخی از شرکت ها موفقیت هایی نیز داشته است چرا که آنها زیرساخت ها و فرهنگ خرید و فروش متفاوتی دارند. اما در ایران برداشت فعالان از تجارت و فروش مستقیم و بازاریابی شبکه ای تعریف دقیق و واقعی نیست. شاید در ابتدای امر، به دلیل عدم اگاهی، برخی افراد بر این باور بودند که فروش مستقیم و بازاریابی شبکه ای به معنی اضافه کردن افراد به مجموعه و ترغیب آنها به خرید مازاد بر نیاز و نهایتا دریافت پورسانت بدون هیچ زحمت و راهبری مفید است. اما باید ذکر شود که در هیچ جای دنیا و در هر جایی که بازاریابی شبکه ای باعث رونق اقتصادی برای کشور و بازاریاب شده، این سیستم را پیش نگرفته اند بلکه آنها با اتکا به نیروی فروش و آموزش صحیح بازاریاب و البته با شرایط خوبی که شرکت از جهت محصول مناسب و طرح درآمدی عادلانه و امکانات فراهم کرده، به صورت برد برد(win win) به موفقیت رسیده اند.
متاسفانه اخیرا علاوه بر مشکلاتی که در این صنعت در کشور ما وجود دارد، شاهد فعالیت غیر قانونی شرکت هایی چون foreverliving ، jeunesse و ... هستیم که باز هم میتوان بیان کرد به دلیل عدم آگاهی، بسیاری از بازاریابان به سمت این شرکت ها گرایش پیدا کرده اند.
اگرچه این شرکت ها جزء شرکت های خارجی و بعضا موفق در کشور خود هستند اما لزوما به معنی موفقیت در کشور ما نیست چرا که این شرکت ها در کشور های خود، تحت نظر و نظارت مراجع قانونی قرار دارند و به همین دلیل در کشور خود به صورت قانونی و حرفه ای فعالیت می کنند اما تا کنون هیچ یک از این شرکت ها در ایران مجوزی دریافت نکرده اند و به صورت غیر قانونی و زیر زمینی فعالیت می کنند و همین امر می تواند موجبات مشکلات برای بازاریابان را فراهم آورد چرا که :


• این شرکت ها هیچ تعهدی به فعالیت نداشته و تحت هچ نظارتی قرار ندارند و به همین دلیل شرایط فروش محصولات قاچاق و منقضی را در کشور ما برای خود مهیا می بینند.


• این شرکت ها به دلیل عدم دریافت مجوز ممکن است محصولات بی کیفیت و بدون مشتری خود را عرضه کنند و جذب بازاریاب را دستمایه فروش کالا با هر کیفیتی قرار دهند.


• از آنجا که این شرکت ها مجوز دریافت شعبه ندارند، فعالیت زیر زمینی و غیر رسمی دارند و در این حالت امکان کلاهبرداری و تضییع حقوق بازاریابان افزایش می یابد.


از دلایل گرایش بازاریابان به این شرکت های خارجی اغلب، ضعف عملکرد شرکت های بازاریابی داخلی است چرا که این شرکت ها با عملکرد ضعیف و پرداخت سود ناعادلانه موجبات نارضایتی بازاریابان را فراهم آورده اند و از طرفی به دلیل اینکه برخی طرح های درآمدی شرکت های خارجی محدودیتی در تعداد سطوح ندارد، افراد جذب آنها شده و متاسفانه به دلیل اینکه امکان حرکت به سمت فعالیت هرمی و متضرر شدن افراد بیشتر خواهد بود.
لازم است به افرادی که قصد فعالیت در این شرکت ها را دارند، هشدار دهیم که علاوه بر مجرمانه بودن فعالیت در شرکت های غیر مجاز، با فعالیت در این شرکت ها هیچ ضمانتی از حیث برگشت کالا یا بازپس گیری وجود ندارد و به دلیل غیر مجاز بودن، در صورت عدم دریافت کالا، دریافت کالای معیوب، عدم دریافت پورسانت و ... که گاها از مشکلات بازاریابان در شرکت های بازاریابی شبکه ای است، شرکت هیچ تعهدی ندارد و بازاریاب نیز هیچ حق و حقوقی را برای خود متصور نخواهد بود. به نظر می رسدبا کمک و آگاهی و انسجام بین بازاریاب، شرکت و مسئولین مربوطه، این حرفه بتواند به جایگاه واقعی خود برسد و بتواند باعث اشتغال و رونق اقتصادی شود چرا که طی این 6 سال شاهد رونق اقتصادی و اشتغال در این حرفه نبودیم و گواه این ادعا این است که از حدود یک میلیون نفر بازاریاب که در شرکت های بازاریابی شبکه ای جایگاه دارند، به طور میانگین بیش از 90 درصد آنها کمتر از 300 هزار تومان درآمد دارند و افرادی که در این سطح درآمدی قرار دارند، شاغل محسوب نمی شوند. بنابراین بهتر است به جای فعالیت در شرکت های غیر قانونی که در آن ریسک از دست رفتن سرمایه و وقت افراد وجود دارد، تلاش کنیم با آگاهی و فعالیت مستمر و آگاهانه، حرفه تجاری بازاریابی شبکه ای را به درستی انجام دهیم. 


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.