بازپس‌گیری کالا، اصلی برای حمایت از بازاریابان
موضوع بازپس‌گیری کالا در مادۀ 31 دستورالعمل نظارت بر بازاریابی شبکه‌ای ایران نیز پیش بینی شده است که شرکت‌ها ملزم به انجام و رعایت این بند از دستورالعمل بازاریابی شبکه ای ‌می‌باشند.
تاريخ : بيست و يکم ارديبهشت 1394 ساعت 16:07   کد : 2111
ایران هشدار-انجمن فروش مستقیم آمریکا (DSA) به‌منظور حمایت از حقوق نمایندگان فروش (بازاریابان) در کدهای اخلاقی تصویب کرده خودش، بندی را به بازپس‌گیری کالا اختصاص داده است. در این بند ذکر شده است همه اعضای انجمن ملزم به بازپس‌گیری کالا از بازاریابانی هستند که دیگر قصد ادامه همکاری با شرکت را ندارند و می خواهند کالاهایی را که طی مدت 12 ماه فعالیت از شرکت خریداری کرده‌اند، به شرکت بازگردانند. اگر این کالاها شرایط بازپس‌گیری که شامل قابلیت ارائه مجدد به بازار و عدم انقضاء تاریخ‌مصرف آن است را دارا باشند. شرکت موظف است 90 درصد مبلغ کالا را به بازاریاب پرداخت نماید. 10 درصد از قیمت کالا به علت پورسانت‌های پرداخت شده بابت آن کالا و همچنین هزینه‌های جانبی کسر خواهد شد.
موضوع بازپس‌گیری کالا در مادۀ 31 دستورالعمل نظارت بر بازاریابی شبکه‌ای ایران نیز پیش بینی شده است که شرکت‌ها ملزم به انجام و رعایت این بند از دستورالعمل فوق‌الذکر ‌می‌باشند.
اما متأسفانه به دلیل عدم آگاهی بازاریابان و آموزش صحیح از سوی شرکت‌ها افراد از این حق قانونی خود مطلع نبوده و بعضاً در حین فعالیت دچار ضررهای هنگفتی می‌شوند. به نظر می‌رسد برای اینکه بازاریابان به حق واقعی خود برسند نیاز است در اجرای این ماده از دستورالعمل تغییرات و اصطلاحاتی انجام شود تا حقی از بازاریابان تضییع نشود.
هدف اصلی از قرار دادن چنین شرطی کاهش خطر بالقوه پیش انباشته سازی می‌باشد. همان‌طور که می‌دانیم پیش انباشته سازی اقدام بازاریابان به خرید حجم زیادی کالا است که قادر به فروش یا استفاده از آن در یک دوره زمانی منطقی نیستند. بسیاری از نمایندگان فروش (بازاریابان) اقدام به خرید حجم زیادی از کالا در هر ماه می‌نمایند بدون اینکه توان فروش آن را در یک دوره زمانی منطقی داشته باشند، انگیزه این افراد صرفاً کسب پورسانت می‌باشد. این مشکل امروز گریبانگیر اغلب شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای داخلی شده است.
بنابراین قانون بازپس‌گیری یکی از راه‌حل‌ها جهت کاهش زیان‌های ناشی از این اقدام می‌باشد.


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.