معرفی انواع ساختارهای هرمی
در این نوع دسیسه ها، محصول و فروش آن سرپوشی برای پنهان کردن فعالیت کلاهبرداری میباشد. در حقیقت طرح درآمدی و وعده وعیدها بجای محصول فروخته می شود. صرف بودن یک یا چند محصول در شبکه فروش ملاک تبرئه شدن از فعالیت هرمی نمی باشد.
تاريخ : هفدهم آبان 1390 ساعت 00:00   کد : 185

انواع دسیسه های هرمی

به طور کلی دسیسه های هرمی بر 3 نوع می باشند:
 
1. دسیسه هایی با سرپوش محصول

در این نوع دسیسه ها، محصول و فروش آن سرپوشی برای پنهان کردن فعالیت کلاهبرداری می باشد. در حقیقت طرح درآمدی و وعده وعیدها بجای محصول فروخته می شود. صرف بودن یک یا چند محصول در شبکه فروش ملاک تبرئه شدن از فعالیت هرمی نمی باشد. در این گونه طرح ها محصول از نیازهای اساسی خریداران نمی باشد و به صورت معمول هیچ گاه در سبد خرید خانواده قرار نمی گیرد. در این نوع دسیسه هرمی مبالغی که تحت عنوان پورسانت و حق الزحمه به افراد پرداخت می گردد، از میزان سودی که شرکت از فروش محصول کسب می کند،بیشتر است و این سود غیر واقعی است. به همین منظور از محصولاتی که برچسب معجزه آسا بودن دارند، در این نوع طرح ها بیشتر استفاده می گردد. به برخی از خصوصیات این نوع کالا ها در زیر اشاره می کنیم:
 1. ادعاهایی مبنی بر این که این کالا نوعی «درمان مرموز» است. عباراتی توصیفی نظیر «معجزه»، «جادویی»، «دوای معجزه آسا» و «کشف تازه» شک برانگیز هستند.
 2. کالا هایی که با نام مستعار نظیر «سم زدا»، «تصفیه کن» و «نشاط آور» به توصیف تاثیرات آن کالا می پردازند. این کلمات مبهم هستند و محک زدن شان کار مشکلی است. لذا این واژه ها این امکان را به شرکت می دهند تا محصول شان را موثرتر از آنچه هست، نمایش دهند.
 3. اظهار این که کالایی تائیدیه های رسمی بازرسی علمی را گرفته است، در حالی که دلیل و مدرکی ارائه نشود یا تاریخ اعتبار آن گذشته باشد.
 
شرکت هایی که در زیر نام برده شده اند نمونه ای از این دسیسه می باشند:
 
گلد کوئست اینترنشنال- گاما نت اینترنشنال - گلد ماین - ای بی ال – گلد بست – گلد بیز مهر کاویان پارس- ماهان ارتباطات کوثر هفت الماس – رایان پژوه آوا -  وست ویژن – لکس

2.    دسیسه های سرمایه گذاری با ساختار هرمی 

در این نوع دسیسه ها هیچ نوع محصولی به اعضا ارائه نمی شود و اعضا تنها به قصد دریافت سود های غیر معمول و نامتعارف، مبالغ چشمگیری تحت عنوان سرمایه گذاری به این گونه شرکت ها پرداخت می نمایند. این گونه شرکت ها اغلب با ادعای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف نظیر سرمایه گذاری در بورس، املاک و . . . . . . اقدام به جذب سرمایه افراد می نمایند. این در حالی است که این شرکت ها هیچ گونه شفاف سازی در رابطه با جزئیات سرمایه گذاری ها و مقدار سود کسب شده در اختیار اعضا قرار نمی دهند و در این زمینه همه چیز به صورت گنگ و مبهم می باشد. پولی که در این نوع دسیسه ها تحت عنوان سود و پورسانت به افراد پرداخت می گردد، تماماً از پول هایی است که افراد جدید تحت عنوان سرمایه گذاری وارد این سیستم می نمایند. شیوه عملکرد در این گونه دسیسه ها بدین صورت می باشد که شرکت در ابتدا وعده سود نامتعارف ماهیانه (35-20 درصد) را روی سرمایه ای که سرمایه گذار به صورت مستقیم وارد شرکت کرده است، می دهد و همچنین او را تشویق به جذب سرمایه دیگران به صورت ساختار هرمی می نماید. به عنوان مثال شرکت به شخص سرمایه گذار وعده ای بین 5 تا 25 درصد از سرمایه گذاری افرادی را که به طور مستقیم یا غیر مستقیم معرفی نماید، می دهد. در زیر به برخی از ویژگی های مشترک این نوع دسیسه اشاره می کنیم:
 1. استفاده از نام شرکت ها معتبر در زمینه سرمایه گذاری. 
 2. ثبت شرکت در مکانی که شرکت سرمایه گذاری واقعی با نام مشابه به ثبت رسیده است. 
 3. عدم وجود آدرس دفتر مرکزی.  
 4. بالای 90 درصد بازدیدکنندگان سایت کاربران ایرانی می باشند.
 5. عدم انتشار هرگونه سندی دال بر سرمایه گذاری شرکت.
 6. عدم ارائه ترازنامه مالی و صورت سود و زیان.
 7. اکثراً تنها راه نقد کردن این پولها توسط سرمایه گذاری های افراد دیگر می باشد البته در ابتدا برای جلب نظر افراد کمیسیون ها را در صورت درخواست شخص به حساب بانکی او واریز می کنند. 
 8. عدم ارائه هرگونه رسید وجه  و ضمانت نامه به منظور درخواست بازگشت سرمایه از سوی سرمایه گذار.
شرکت هایی که در زیر نام برده شده اند نمونه ای از این دسیسه می باشند:
 
 آسو گستر شرق – گالف – ای تی آی اسکای فاند سوئیس کش ویپرول – فاینانسرر –سی نت اینتر نشنال-تی ام فاند – تی ان تی – وال استریت اینوست – ویفاند . . . . .
 3. دسیسه های کلاسیک هرمی 

در این نوع طرح هیچ گونه محصولی وجود ندارد و به صورت آشکار مبالغی که به عنوان پورسانت به افراد پرداخت می گردد، از پول هایی می باشد که افراد تازه وارد پرداخت می کنند. دسیسه های هرمی کلاسیک یک بازی پول آشکار می باشند و  صرفاً بر پایه افزایش اعضا و عضو گیری محض بنا شده اند. این گونه طرح ها با نام طرح های نامه زنجیره ای نیز شناخته شده اند. شیوه عملکرد در این نوع طرح هرمی بدین صورت می باشد که هر شخص نامه ای را که شامل اسامی 5 نفر می باشد، از یکی از اعضای شرکت دریافت می کند و شخص برای شرکت در طرح موظف است مقدار مشخصی پول را به حساب شخص اولی که نام او در لیست آمده است، واریز کند و فرم و فیش واریزی را برای شرکت ارسال نماید. بعد از انجام این مراحل فرم دیگری برای شخص از سوی شرکت ارسال می گردد که نام فرد نیز به عنوان نفر آخر در آن ذکر گردیده است و به همین ترتیب او نیز این فرم را در اختیار چند نفر دیگر قرار می دهد تا سیکل اشاره شده در بالا تکرار گردد.

شرکت هایی که در زیر از آنها نام برده شده است نمونه ای از این شرکت ها می باشند:

شرکت پنتاگونا – شرکت کار گستر ابر کوه – شرکت کارگشایان انصارالموحدین  و . . .


 


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.