آشنایی با انواع هکر ها
هکرها با استفاده از ابزارهای متفاوت که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد به اطلاعات شخصی و محرمانه افراد دست می‌یابند. اطلاعاتی که مربوط به حریم خصوصی و شخصی افراد می‌باشد و مسلماً به هیچ وجه راضی به  افشا و دسترسی به آن، توسط افراد غریبه نیستند، این اطلاعات می‌تواند شامل: رمزهای عبور، عکس‌های خانوادگی، اطلاعات بانکی، مشخصات و اطلاعات فردی و بسیاری موارد دیگر باشد؛
تاريخ : دوازدهم تير 1392 ساعت 00:00   کد : 1516

ایران هشدار-یکی از بخش‌های مهم و اصلی در ارتکاب جرایم سایبری مربوط به بخش سرقت اطلاعات «هک و نفوذ» است.

هکرها با استفاده از ابزارهای متفاوت که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد به اطلاعات شخصی و محرمانه افراد دست می‌یابند. اطلاعاتی که مربوط به حریم خصوصی و شخصی افراد می‌باشد و مسلماً به هیچ وجه راضی به  افشا و دسترسی به آن، توسط افراد غریبه نیستند، این اطلاعات می‌تواند شامل: رمزهای عبور، عکس‌های خانوادگی، اطلاعات بانکی، مشخصات و اطلاعات فردی و بسیاری موارد دیگر باشد؛ اما مسئلۀ اصلی فقط دست یابی به اطلاعات شخصی نیست، بحث اصلی و مهم سوء استفاده‌هایی است که سارقان هویت «هکرها» با استفاده از آن می‌توانند، انجام دهند.

سرقت هویت استفاده از هویت شخص دیگر «اطلاعات حساس یا شخصی» برای سوء استفاده مالی و یا سایر اهداف مخرب است. روش‌هایی که در این بخش ذکر خواهیم کرد از جمله روش‌هایی است که سارقان هویت «هکرها» از آن‌ها استفاده می‌کنند. هکرها به کمک این اطلاعات می‌توانند، ضررهای مادی و معنوی بسیار زیادی را به افراد جامعه وارد کنند و آن‌ها را در معرض خطرهای بی شماری قرار دهند.

با توجه به پیشرفت‌هایی که در دنیای کامپیوتر و اینترنت صورت گرفته است زندگی روزمرۀ ما نیز دست خوش تغییرات فراوانی گردیده است که در بسیاری از موارد این تغییرات مثبت بوده است؛ اما در مواردی هم شاهد اثرات منفی تکنولوژی جدید بر روی روند زندگی خود بوده‌ایم. افراد کلاهبردار و شیاد هم در کنار سایر افراد، از کامپیوتر و اینترنت بهره‌های سودجویانه زیادی می‌برند و در رسیدن به اهداف شوم خود از آن استفاده می‌کنند.

به طور کلی هک و نفوذ را هکرها انجام می‌دهند.

هکر(Hacker) به معنای نفوذ گر است و به شخصی که هدف اصلی او نشان دادن قدرت خود به کامپیوتر و سایر ماشین‌هاست گفته می‌شود. وارد شدن به سیستم و شکست محاسبات و کنجکاوی در اطلاعات محرمانه از جمله خصوصیات هکرها است.

امروزه هکرها را به چند گروه کلی تقسیم می‌کنند که در ذیل در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد:

1.             گروه نفوذ گران کلاه  سفید (White hat hacker Group

این گروه از هکرها در واقع همان دانشجویان و اساتید و دانش آموزان هستند که تنها هدفشان نشان دادن ضعف سیستم‌های امنیتی شبکه کامپیوتر است. این گروه را با عنوان هکرهای خوب نیز می‌شناسند این گروه از هکرها نه تنها مضر نیستند؛ بلکه در تحکیم دیواره حفاظتی شبکه‌ها نقش اصلی و اساسی دارند.

2.             گروه نفوذ گران کلاه صورتی (Pink hat hacker group)

نام دیگر این گروه Booter است، بوترها افرادی هستند که دارای هیچ گونه توانایی خاصی نیستند و تنها قادر به ایجاد اخلال در سیستم‌ها می‌باشند، کلاه صورتی‌ها اغلب جوانان بی کار و جسوری هستند از نرم افزارهای دیگران استفاده می‌کنند و خود هیچ سوادی در رابطه با برنامه نویسی ندارند.

3.             گروه نفوذ گران کلاه خاکستری (Gray hat hacker hroup)

این گروه را با نام واکر (Whacker)  می‌شناسند. هدف اصلی این گروه استفاده از اطلاعات سایر کامپیوترها به مقاصد مختلف است، آن‌ها صدمه‌ای را به کامپیوتر وارد نمی‌کنند. این گروه کدهای ورود به سیستم‌های امنیتی را پیدا و به داخل آن نفوذ خواهند کرد؛ اما سرقت و خرابکاری جز کارهای کلاه خاکستری‌ها «واکرها» نیست، بلکه اطلاعات را در اختیار عموم مردم قرار می‌دهند مانند همان کاری که بنیان گذار سایت و یکی لیکس انجام می‌داد و اطلاعات مهم و حساسی را که بعضی از آن‌ها را از این طریق به دست آورده بود به صورت رایگان روی سایت خود قرار می‌داد، البته این مورد نقص قانون جرایم علیه محرمانگی داده‌هاست و مصداق قانونی دارد.

4.             گروه نفوذ گران کلاه سیاه (Black hat hacker group)

نام اصلی این گروه کراکر است. کراکرها خرابکارترین نوع هکرها هستند. این گروه به طور کاملاً پنهانی دست به عملیات خراب کارانه می‌زنند. کلاه سیاه‌ها اولین چیزی که به فکرشان خواهد رسید نفوذ به سیستم قربانی است آن‌ها با نفوذ به سیستم قربانی قصد دارند تا به اطلاعات شخصی و هویتی افراد دست یابند، آن‌ها برای این منظور از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.


 

 


دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.