تاريخ:نهم خرداد 1396 ساعت 08:38
کد : 7289

خطراتی که ممکن است در شبکه های اجتماعی پیش روی افراد باشد

خطراتی که ممکن است در شبکه های اجتماعی پیش روی افراد باشد

گاه در شبکه های اجتماعی با مطالب جالب و سرگرم کننده و آموزنده ای روبرو می شویم و گاهی با موارد مخرب و مبتذل. اینکه چگونه استفاده کنیم و بهره ببریم بستگی به خود فرد دارد. اما گاهی این شبکه ها می توانند امنیت و سرمایه ما را به خطر بیاندازند.

اختصاصی ایران هشدار - شبکه های اجتماعی این روزها یکی از سرگرم کننده ترین و جذاب ترین تفریحات جوانان و نوجوانان است که زمان زیادی از آنها را در طی روز به خود اختصاص می دهد.

گاه در شبکه های اجتماعی با مطالب جالب و سرگرم کننده و آموزنده ای روبرو می شویم و گاهی با موارد مخرب و مبتذل. اینکه چگونه استفاده کنیم و بهره ببریم بستگی به خود فرد دارد. اما گاهی این شبکه ها می توانند امنیت و سرمایه ما را به خطر بیاندازند. در این مقاله سعی بر این است که مهم ترین خطرات شبکه های اجتماعی که در کمین افراد نا آگاه است را برای اطلاع رسانی بیان کنیم.

 

1 . تغییر چهره برای اخاذی از دوستان در شبکه های اجتماعی

گاهی افرادی با تغییر چهره از دوست خود در فضای مجازی اخاذی می کنند. به عنوان مثال فردی بیان کرده است که شخصی ناشناس از طریق یک id در شبکه های مجازی با فریب دادن فیلمی از وی اخذ کرده و سپس او را تهدید به انتشار این فیلم در فضای مجازی کرده است و از او اخاذی نموده است. پس از بررسی پلیس مشخص شد که این متهم یکی از دوستان نزدیک وی بوده است که به دلیل حسادت و مشکلات مالی به این شخص اینگونه مراجعه و اخاذی کرده است.

 

2 . حتک حیثیت و اخاذی در پی بر هم خوردن رابطه دوستی

گاهی اوقات افراد به دوستان خود اطمینان زیادی دارند و فکر می کنند این ارتباط تا ابد باقی می مماند به همین دلیل اقدام به انتشار و ارسال عکس و فیلم های شخصی خود به آن شخص می نمایند اما غافل از اینکه پس از اتمام این رابطه، چه بر سر حیثیت و آبروی ما می آید. بنابراین مراقب دوستی های فضای مجازی که به هیچ وجه قابل اطمینان نیست باشید.

3 . اخاذی با پیشنهاد رابطه نا مشروع

در شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام افراد با اشتراک گذاری چند عکس زیبا و یک صفحه، خود را معرفی و اقدام به جذب افراد ساده لوح که به راحتی قربانی مقاصد شوم آنها می شوند، می کنند. به این صورت که با ایجاد یک رابطه دوستی و سپس پیشنهاد رابطه نامشروع، پس از مدتی شخص قربانی را تهدید به افشای این رابطه می کنند و از او اخاذی می کنند.

 

4 . خطر سرقت هویت گروه های سنی کودکان و نوجوانان

گاهی کلاهبرداران در ظاهر دوست یا follower در اینستاگرام به نوجوانانی که تجربه زیادی ندارند نزدیک شده و اطلاعات شخصی آنها را بدست می آورند و سپس با دانستن این اطلاعات اقدام به کلاهبرداری مالی از آنها می کنند. مثلا از اطلاعات حساب بانکی آنها سوء استفاده و از آن برداشت می کنند.

5 . کلاهبرداری از طریق تبلیغات دروغین

کلاهبرداران در شبکه های اجتماعی با راه اندازی کانال یا صفحات، به ظاهرخود را فروشگاه اینتذنتی یا آژانس هواپیمایی یا ... معرفی می کنند و در قبال فروش کالا یا بلیطهواپیما و تور، از کاربران هزینه هایی اخذ می کنند و در صورتی که هیچ کالا یا خدماتی برای فروش وجود ندارد و کاربر فریب خورده پول خود را از دست داده است. 

مشاهده می کنید که کلاهبرداران می توانند از این شبکه های اجتماعی و اطلاعات ما سوء استفاده می کنند. بنابراین مراقب اطلاعات مهم خود در این شبکه ها باشید و به دوستان مجازی خود هیچ گاه اعتماد نکنید و هیچ گاه عکس، فیلم، اطلاعات بانکی و ... را در اختیار کسی نگذارید.

 

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/7289
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی