تاريخ:بيست و هشتم فروردين 1396 ساعت 11:13
کد : 7107

چگونه کلاهبرداری vishing را تشخیص دهیم؟

چگونه کلاهبرداری vishing را تشخیص دهیم؟
در این نوع کلاهبرداری کلاهبرداران عموما با استفاده از یک شماره خاص که شبیه به شماره بانک ها یا سازمان های دولتی است، خود را مامور بانک یا دولت معرفی و از قربانی اطلاعات هویتی و اطلاعات کارت بانکی او را دریافت و در اولین فرصت اقدام به برداشت از حساب شخص یا سرقت هویت انجام می دهند.
اختصاصی ایران هشدار - Voice phishing یک عمل کلاهبردارانه است که طی آن کلاهبردار با استفاده از ترفندهای مهندسی اجتماعی (social engineering) و از طریق سیستم های تلفن، به طور غیر مجاز اقدام به دسترسی به اطلاعات شخصی و اطلاعات حساس مالی مردم می کند. این نوع کلاهبرداری به vishing نیز معروف است که از دو کلمه voice و phishing برگرفته شده است. Vishing با استفاده از اعتماد مردم به تلفن های ثابت که به نام سازمان یا شخص ثبت شده است، اقدام به جلب اعتماد و کلاهبرداری از آنها می کنند.
مهم ترین هدف vishing سرقت اطلاعات کارت بانکی افراد یا اطلاعات هویتی شخص برای استفاده در سرقت هویت است.

برخی کلاهبرداران با استفاده از (VOIP) کار خود را تسهیل می کنند و از ویژگی جعل شماره تماس مثل caller id spoofing و سیستم خودکار (IVR) استفاده می کنند.

متاسفانه ردیابی و نظارت بر این نوع کلاهبرداری برای مراجع قانونی سخت است . بنابراین کاربران برای محافظت از خود در این نوع کلاهبرداری می بایست به هر نوع تماس صوتی که آنها را به سمت افشای اطلاعات هویتی یا کارت های بانکی خود سوق می دهد، حساس و مشکوک باشند و آگاه باشند که هیچ گاه بانک یا هر مرکز دولتی و سازمانی قانونی دیگر، اطلاعات هویتی یا بانکی آنها را در پشت تلفن از آنها مطالبه نمی کند بلکه از آنها می خواهد در مرکز حضور پیدا کنند یا از طریق سایت های رسمی مراکز دولتی اقدام به تکمیل پرونده یا هر مورد دیگری نمایند. بنابراین آگاه باشید که هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی اطلاعات خود را به افراد یا سیستم های خودکاری که خود را از جانب بانک، دانشگاه، مراکز دولتی و ... معرفی می کنند، افشا نکنید.

در این نوع کلاهبرداری کلاهبرداران عموما با استفاده از یک شماره خاص که شبیه به شماره بانک ها یا سازمان های دولتی است، خود را مامور بانک یا دولت معرفی و از قربانی اطلاعات هویتی و اطلاعات کارت بانکی او را دریافت و در اولین فرصت اقدام به برداشت از حساب شخص یا سرقت هویت انجام می دهند. لازم به ذکر است سرقت هویت از زمانی که استفاده از شبکه های اجتماعی در بین کاربران فراگیر شده است، راحت تر صورت می گیرد . چرا که کلاهبرداران با داشتن حداقل اطلاعات از شخص، در حد یک نام و نام خانوادگی ، می توانند با مراجعه به شبکه های اجتماعی شخص، اطلاعات بی شماری بدست آورند و از آن استفاده و با ترفندهای خاص مهندسی اجتماعی ، کل اطلاعات فرد را داشته باشند و از آن سوء استفاده کنند.

در این نوع کلاهبرداری در حالتی که فرد اطلاعات حساب بانکی خود را افشا نکند، کلاهبرداران با کسب اطلاعات از شخص، او را به وب سایت های جعلی که آدرس آن شبیه به نام سازمان های دولتی است هدایت می کنند، آنها را متقاعد به واریز مبلغی مثلا جهت کسب جوایز یا وام بانکی و ... می کنند.
توصیه ایران هشدار این است که دقت کنند اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند ، می تواند تکه های پازل سرقت هویت کلاهبرداران را تکمیل کند بنابراین حتما چروفایل خود را به حالت PRIVATE قرار دهند و به افراد غریبه اجازه ورود به شبکه های اجتماعی خود را ندهند.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/7107
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی