تاريخ:پانزدهم فروردين 1396 ساعت 16:02
کد : 6977

مراقب مثلث کلاهبرداری باشید

مراقب مثلث کلاهبرداری باشید
یکی از مهم‌ترین چارچوب‌های مفهومی که به درک پدیده کلاهبرداری کمک می‌کند «مثلث کلاهبرداری» نام دارد. بر طبق نظریه دونالد کرسی Donald Cressey وجود سه عامل به طور همزمان باعث می شود که یک فرد معمولی دست به کلاهبرداری بزند
اختصاصی ایران هشدار- یکی از مهم‌ترین چارچوب‌های مفهومی که به درک پدیده کلاهبرداری کمک می‌کند «مثلث کلاهبرداری» نام دارد. بر طبق نظریه دونالد کرسی Donald Cressey وجود سه عامل به طور همزمان باعث می شود که یک فرد معمولی دست به کلاهبرداری بزند: فشار، فرصت، توجیه عقلانی


فشار عامل اول در ارتکاب جرم است. فرد مشکل مالی دارد و نمی تواند از راه های قانونی آن را حل کند، پس اقدام به ارتکاب اعمال غیر قانونی می کند.
عامل دوم در ارتکاب جرم داشتن فرصت است. فرد باید به دنبال فرصتی باشد تا از طریق سوءاستفاده از جایگاه خود با ریسک بسیار پایین مشکل خود را حل کند. همچنین نکته مهم دیگر آن است که فرد مجرم باید این اعمال را مخفیانه انجام دهد تا جایگاهش حفظ شود.
عامل سوم توجیه عقلانی است. بیشتر مجرمان متخلفانی هستند که هیچ گونه سوء سابقه نداشته اند و خود را نیز مجرم نمی دانند. خود را تنها افراد صادقی می دانند که در شرایط بدی قرار گرفته اند؛ بنابراین، جرم را به شیوه های زیر برای خود توجیه می کنند:
- این پول حق من است.
- درامد کافی ندارم.
- همه همینطورند.
- و ....
در حوزه بازاریابی شبکه ای مانند دیگر حوزه های اقتصادی، بعضی با سوءاستفاده از ظاهری فریبنده، ادبیات انگیزشی، به کارگیری زبان بدن اغراق شده و خلق داستان های موفقیت دروغین و اغراق آمیز به دنبال تهییج افکار مخاطب، القای مسائل غیرواقعی و افزایش توقعات کاذب و در نتیجه جذب نیرو به عنوان بازارایاب هستند. این شیوه در بعضی موارد زندگی واقعی مخاطبین جوان، احساساتی و کم تجربه را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد، تا حدی که فرد در سطحی ترین حالت برای رسیدن به وعده های دروغین، تصمیم به ترک تحصیل یا شغل فعلی خود می گیرد و در مواردی نیز ترغیب به کلاهبرداری می شود. از آن جایی که بیشتر افراد متهم به کلاهبرداری تحت تأثیر عوامل مذکور خود را به هیچ عنوان مقصر نمی دانند و نسبت به فرایند چگونگی ارتکاب خود به جرم نیز بی اطلاعند، ذکر مطلب فوق ضروری به نظر می رسد.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/6977
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی