تاريخ:چهارم بهمن 1395 ساعت 14:46
کد : 6426

ویژگی سیستم های پرداخت مناسب

ویژگی سیستم های پرداخت مناسب
با توجه به حساسیت معاملات تجاری و پرداخت وجه، سیستم پرداخت الکترونیکی باید با قابلیت اطمینان بالا، همواره در دسترس کاربران باشد و میزان خطای امنیتی آن تقریبا صفر باشد و باید از سخت افزار و نرم افزار و پروتکل امنیتی مطمئن استفاده شود.
ایران هشدار - همانطور که مطلع هستید، برای نقل و انتقال و پرداخت وجه به صورت الکترونیکی، از سیستم های پرداخت الکترونیکی استفاده می کنیم.

عناصر اصلی سیستم های پرداخت الکترونیکی

در هر سیستم پرداخت، سه عنصر اصلی وجود دارد:

• مجوز پرداخت: خریدار یا فرستنده وجه، به بانک اجازه می دهد که پرداخت صورت گیرد.

• تهاتر پرداخت: بین بانک فرستنده و بانک گیرنده باید توافق نامه ای موجود باشد تا عملیات پرداخت از حساب فرستنده به حساب گیرنده صورت گیرد.

• عملیات تسویه حساب بین دو بانک:این نصر مهم ترین جزء سیستم های پرداخت الکترونیکی است. برای این کار عمدتا از اتاق پایاپای خودکار (ACH) استفاده می شود که این اتاق های پایاپای به صورت خصوصی یا دولتی توسط اکثر کشورها ایجاد شده است.

عامل های موجود در سیستم های پرداخت الکترونیک

• پرداخت کننده
• گیرنده وجه
• دریافت کننده
• صادر کننده
• دروازه سیستم های پرداخت

ویژگی های سیستم پرداخت الکترونیک مناسب

1 . قابلیت اطمینان و امنیت: با توجه به حساسیت معاملات تجاری و پرداخت وجه، سیستم پرداخت الکترونیکی باید با قابلیت اطمینان بالا، همواره در دسترس کاربران باشد و میزان خطای امنیتی آن تقریبا صفر باشد و باید از سخت افزار و نرم افزار و پروتکل امنیتی مطمئن استفاده شود.

2 . مقیاس پذیری: مقیاس پذیری یعنی عدم وجود محدودیت در استفاده کاربران از سیستم و عدم کاهش کارآیی به هنگام افزایش تعداد کاربران.

3 . گمنامی : اصل کمنامی بسیار مهم است. مشخصه افرادی که با این سیستم ها ارتباط برقرار می کنند و یا معامله ای انجام می دهند، نباید آشکار شود .

4 . قابل قبول بودن: برای طرفین یک معامله، باید سیستم پرداخت و مکانیسم آن قابل قبول باشد. مبنای این قابل قبول بودن قانون یا قرار داد است و همچنین برای افراد عادی نباید هزینه بالایی داشته باشد.

5 . انعطاف پذیر باشد: باید سیستم پرداخت بتواند با ابزارها و روش های مختلف پرداخت کار کند و کاربر را محدود به یک روش خاص نکند. مثلا با انواع کارت های credit یا debit و ... کار کند.

6 . قابل تبدیل پذیری: یعنی انواع ابزارها و روش های پرداخت مورد استفاده در سیستم پرداخت، باید قابلیت تبدیل به یکدیگر را داشته باشند و تا حد ممکن امکان تبدیل ارز را داشته باشند.

7 . سرعت بالای معامله: سرعت و کارآیی یک سیستم پرداخت باید در حد مطلوب باشد و برای آن معمولا از پروتکل های ساده تری برای مبالغ پایین استفاده می شود تا ترافیک را کاهش داده و کارآیی آن را بالا ببرند.

8 . استفاده آسان: سیستم پرداخت می بایست برای کاربران به گونه ای باشد که کاربر حداقل اطلاعات را وارد کند و بدون وارد کردن جزئیات معامله، بتواند به خرید و پرداخت وجه بپردازد.

9 . مرکز امداد مشتریان: باید اطلاع رسانی در مورد انواع خدمات ارائه شود و همچنین آموزش اولیه داده شود و مشکلات مشتریان در اسرع وقت بررسی و رفع شود.
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/6426
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی