تاريخ:ششم اسفند 1396 ساعت 12:00
کد : 6361

شگردهای جدید کلاهبرداری در برخی از بنگاه های کاریابی

شگردهای جدید کلاهبرداری در برخی از بنگاه های کاریابی
بنگاه های کاریابی به منظور افزایش اشتغال مشغول به فعالیت شده اند تا به عنوان واسطی میان کارفرمایان و کارجویان به ایفای نقش بپردازند، اما متأسفانه این بنگاه ها نیز بستری برای سودجویی برخی از کلاهبرداران قرار گرفته است.

ایران هشدار- موضوع بیکاری و اشتغال امروزه به عنوان یکی از مباحث مهم اقتصادی است و رفع آن جزو شاخص های پیشرفت یک کشور شناخته می شود. با توجه به ناهمخوان بودن تعداد متقاضیان کار با مشاغل موجود، بنگاه های کاریابی به منظور افزایش اشتغال مشغول به فعالیت شده اند تا به عنوان واسطی میان کارفرمایان و کارجویان به ایفای نقش بپردازند، اما متأسفانه این بنگاه ها نیز بستری برای سودجویی برخی از کلاهبرداران قرار گرفته اند.
همان طور که در مطالب قبلی سایت عنوان کردیم برخی از بنگاه ها با شگردهای متفاوتی اقدام به کلاهبرداری از افراد جویای کار می نمایند. شگرد کار آن ها به این صورت است که با درج آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار، سایت های اینترنتی، شبکه های اجتماعی و ... مخاطبانشان که بیشتر از گروه زنان، اقشار آسیب پذیر و حتی افراد تحصیلکرده است را جذب کرده و با دادن وعده کار با حقوق بالا، بیمه و سایر مزایا مبلغی را از افراد دریافت می کنند. قربانیان با تصور اینکه می توانند با پرداخت مبلغ پیشنهادی بنگاه به شغلی پردرآمد دست پیدا کنند این مبلغ را بدون چون و چرا می پردازند. بنگاه های کلاهبردار پس از جمع آوری پول متواری می شوند و منجر می شوند موضوع فرصت بودن وجود این بنگاه ها تبدیل به تهدید شود.
در گزارشات جدید دریافتی نوع دیگری از این کلاهبرداری ها در حال وقوع است با این شگرد که فردی به عنوان کارفرما از تایلند تقاضای نیروی کار از ایران را کرده و حدود 6 میلیون تومان به عنوان ویزای کار از متقاضیان دریافت نموده است؛ این فرد پس از دریافت پول متواری شده و بعد از گذشت چند ماه مجدد در سامانه استخدامی اقدام به جذب متقاضی کرده است.
با توجه به گسترش کلاهبرداری های صورت گرفته به نظر می رسد اطلاعات همشهریان مان از شرایط قانونی فعالیت این بنگاه ها بسیار محدود بوده و این از دلایل اصلی قربانی شدن آن ها می باشد.
برای افزایش آگاهی کاربران محترم و پیشگیری از گرفتار شدن آنان در دام این کلاهبرداران نکاتی را در مورد شرایط فعالیت قانونی این بنگاه ها متذکر می شویم.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نهاد مسئول در زمینه امور بنگاه های کاریابی است. برخی از شرایطی که متقاضیان تأسیس بنگاه های کاریابی بنا بر اعلام مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار و امور اجتماعی می بایست داشته باشند به قرار زیر است:

1- دارا بودن مدرک کارشناسی ترجیحاً در رشته های مدیریت، علوم اجتماعی، علوم تربیتی، حقوق، علوم اقتصادی و روانشناسی.
2- ارائه گواهینامه شرکت در دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به بازار کار و کاریابی از مؤسسات آموزشی معتبر.
3- داشتن سابقه کاری و تجربه کار در زمینه این کسب و کار حداقل به مدت 5 سال.
4- داشتن تسلط به یکی از زبان های خارجی معتبر دنیا متناسب با زبان های کشورهای هدف برای کاریابی خارجی.
بعد از موافقت با درخواست متقاضیان آن ها موظف به استخدام حداقل یک نفر مشاور کاریابی مرد و یک نفر مشاور کاریابی زن می باشند تا بتوانند خدمات تخصصی مشاوره ای را به کارجویان ارائه نمایند.
لازم به ذکر است کارجویان محترمی که قصد ثبت نام در این مراکز را دارند به منظور اطمینان از قانونی بودن فعالیت آن ها به مراکز اداره کار و رفاه اجتماعی و تعاون شهرستان خود مراجعه کنند و در خصوص صلاحیت آن مؤسسه تحقیقات لازم را انجام دهند تا قربانی کلاهبرداران نشوند.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/6361
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی