تاريخ:بيست و پنجم مرداد 1395 ساعت 14:32
کد : 5077

ضرورت ساماندهی درگاه های واسط پرداخت

ضرورت ساماندهی درگاه های واسط پرداخت
عدم نظارت و دقت شرکت ارائه دهنده سرویس درگاه پرداخت به فعالیت سایت سرویس گیرنده، باعث شده است، هر شخصی که اقدام به ثبت درخواست برای استفاده از این سرویس می نماید با موافقت ارائه دهنده سرویس مواجه شود.
ایران هشدار-
پرداخت و دریافت پول مهم ترین قسمت از فرآیند خرید در کسب و کارهای اینترنتی است. این فرآیند باید در یک بستر امن، راحت و قابل پیگیری انجام شود. صاحب یک کسب و کار اینترنتی برای این منظور دو راه متداول پیش روی خود دارد. این دو راه عبارتند از:

• قرارداد مستقیم با ارائه دهنده سرویس پرداخت بانک یا همان (Provide Service Payment (PSP :
در این روش صاحب کسب وکار به طور مستقیم با PSP قرارداد بسته و PSP امکان اتصال سیستم پرداخت الکترونیک به حساب بانکی صاحب کسب وکار را فراهم می کنند. در این نوع قرار داد مبلغ کسر شده از حساب مشتری در هنگام خرید، مستقیما به حساب صاحب کسب و کار واریز می شود.
بسته به نوع قرارداد ممکن است در مواردی بانک درصدی را به عنوان کارمزد دریافت نماید که در اکثر موارد این اتفاق نمی افتد.
معمولا قرارداد مستقیم مابین PSPها و شرکت های بزرگ و کسب وکارهایی که دارای تراکنش های روزانه بالایی هستند انجام می شود و اغلب PSP با اشخاص حقیقی و کسب و کارهای کوچک و نوپا قرارداد نمی بندد.

• قرارداد با یک درگاه واسط پرداخت بانکی :
در این شیوه صاحب کسب وکار به جای قرار داد مستقیم با PSP با یک شرکت واسطه قرار داد می بندد. این شرکت که طرف قرارداد با PSP است امکان پرداخت را برای سایت فروشنده به این شکل فراهم می کند که پس از خرید مشتری، پول کسر شده از حساب فرد ابتدا به حساب شرکت واسط(درگاه پرداخت) منتقل و بعد از آن به حساب فروشنده واریز می شود. در این شیوه با توجه به نوع قرارداد و شرح خدماتی که در آن ذکر می شود کارمزدی از حساب دریافت می شود.
در این روش شخص می تواند با چند درگاه مختلف و متنوع قرارداد ببندد و در صورت ایجاد اشکال برای هریک از درگاه ها از درگاه واسط جایگزین استفاده نماید.
درگاه های واسط می توانند به رونق و توسعه کسب وکارهای اینترنتی در کشور کمک کنند اما نحوه عملکرد آن ها تاکنون درست و به شیوه صحیح نبوده است. در این راستا با توجه به تخلفاتی که از سوی این شرکت های درگاه واسط پرداخت انجام شده بود در اسفندماه سال 94 با دستور مقام قضایی به منظور جلوگیری از تکرار و گسترش تخلفات تا مشخص شدن وضعیت فعالیت، سایت های برخی از شرکت های درگاه پرداخت فیلتر شد.

نقاط مبهم درگاه های واسط پرداخت 
اگر بخواهیم مهم ترین مشکلات و موارد مبهم در مورد درگاه های واسط پرداخت را بررسی نماییم. به طور خلاصه می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم که بابرطرف شدن آن ها بخش مهمی از نگرانی ها مرتفع می گردد.

• سرویس دهی به سایت های متخلف و غیر مجاز:
عدم نظارت و دقت شرکت ارائه دهنده سرویس درگاه پرداخت به فعالیت سایت سرویس گیرنده، باعث شده است، هر شخصی که اقدام به ثبت درخواست برای استفاده از این سرویس می نماید با موافقت ارائه دهنده سرویس مواجه شود. برای مثال ارائه دهندگان فیلم های غیراخلاقی و مستهجن به راحتی از این خدمات پرداخت استفاده می کنند.

• قرارداد بین درگاه پرداخت و PSP :
یکی از ایرادات وارده مربوط به قراردادی است که بین شرکت درگاه پرداخت و PSP منعقد می شود. این قرارداد غیرفنی و غیرحقوقی می باشد و بسیاری از موارد و نکات ضروری و پراهمیت در آن لحاظ نشده است تا درصورت بروز مشکل طبق مفاد قرارداد ملاک عمل قرار گیرد. همچنین صحت اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت درگاه واسط به PSP در بعضی موارد اشتباه و نادرست است و هیچ صحت سنجی در مورد آن انجام نمی شود.

• پنهان ماندن اطلاعات مشتری :
در این نحوه پرداخت اطلاعات خریدار به PSP منتقل نمی شود و فقط کلیه مبالغ دریافتی به شماره حساب نزد PSP واریز می شود بنابراین اطلاعات این که مشتری چه کالایی را خریداری نموده و تطبیق آن با اطلاعات واقعی شخص که نزد بانک است بسیار دشوار می شود و این فرصتی ایده آل و مناسب برای متخلفین و مجرمین برای خرید و فروش کالاهای غیر مجاز است که نمی خواهند اطلاعات هویتی آن ها فاش شود.

• عدم وجود قرارداد مکتوب بین فروشنده و درگاه پرداخت :
رابطه قراردادی بین سایت فروشنده و درگاه پرداخت معمولا از طریق ثبت نام فروشنده در سایت درگاه واسط پرداخت ایجاد می شود و قرارداد مکتوبی مابین طرفین وجود ندارد و اغلب دو طرف قرارداد هیچ گاه حضورا یکدیگر را ملاقات نمی کنند. این مسئله باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری خواهد شد و عواقب زیادی برای هر دو طرف در پی خواهد داشت. از یک سو برای درگاه پرداخت مشخص نیست با چه شخصی قرارداد می بندد و صحت اطلاعات ارائه شده از سوی فرد تا چه میزان صحیح است؟ و در صورت ارتکاب جرم با کمک خدمات درگاه پرداخت آیا فرد قابل پیگیری است یا خیر؟ از طرف دیگر صاحبان کسب و کار که می خواهند درآمد خود را از طریق درگاه های واسط به حساب خود واریز کنند باید بتوانند با اطمینان خاطر و خیالی آسوده این اجازه را به درگاه ها بدهند که وجوه ابتدا در اختیار آن ها قرار گیرد و بعد از کسر کارمزد به حساب آن ها منتقل شود. در موارد زیادی مشاهده شده است که صاحبان کسب و کارها از تاخیر در تسویه حساب ها شکایت داشته داشته اند یا در مواردی که کمتر رخ داده در گاه پرداخت از تسویه حساب با فروشنده امتناع ورزیده است که همه این موارد ناشی از نبود قرارداد فنی و حقوقی بین طرفین است.

نظارت بر عملکرد درگاه های پرداخت 

یکی از عوامل و علل اصلی پیدایش این گونه مشکلات و فیلتر شدن سایت های شرکت های درگاه پرداخت این موضوع است که نظارت دقیقی بر نحوه عملکرد آن ها وجود ندشته و با این شرکت ها همانند یک کسب و کار صنفی رفتار شده است و آن ها نیز مجوزهای فعالیت خود را در این راستا دریافت کرده اند. در صورتی که کار اصلی این شرکت ها تبادل و جابه جابی وجوه و پول است که باید طبق ماده 1 قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی که در سال 1383 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است برای فعالیت خود از بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت کنند.
ماده 1 قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی
"اشتغال‌ به‌ عملیات‌ بانکی‌ توسط‌ اشخاص‌ حقیقی‌ و یا حقوقی‌ تحت‌ هرعنوان‌ و تأسیس‌ و ثبت‌ هرگونه‌ تشکل‌ برای‌ انجام‌ عملیات‌ بانکی‌، بدون‌ دریافت‌ مجوز از بانک‌ مرکزی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ ممنوع‌ است‌. عملیات‌ بانکی‌ در این‌ قانون‌ به‌ امر واسطه‌گری‌ بین‌ عرضه‌کنندگان‌ و متقاضیان‌ وجوه‌ و اعتبار به‌ صورت‌ دریافت‌ انواع‌ وجوه‌، سپرده‌، ودیعه‌ و موارد مشابه‌ تحت‌ هرعنوان‌ و اعطاء وام‌، اعتبار و سایر تسهیلات‌ و صدور کارتهای‌ الکترونیکی‌ پرداخت‌ و کارتهای‌ اعتباری‌ اطلاق‌ می‌شود."

کسب مجوز شرکت های درگاه پرداخت، از بانک مرکزی آن ها را ملزم خواهد کرد که بسیاری از ایرادات و مشکلات موجود را رفع نمایند و همچنین با ارائه ضمانت و تضمین های خواسته شده از سوی بانک مرکزی، اطمینان خاطر بیشتری برای صاحبان کسب و کارها جهت عقد قرار داد با درگاه های پرداخت خواهند داشت.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/5077
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی