تاريخ:بيست و پنجم فروردين 1395 ساعت 12:45
کد : 4488

اثر گذاری تبلیغات دهان به دهان (Word of mouth ads) بر فروشگاه های اینترنتی

اثر گذاری تبلیغات دهان به دهان (Word of mouth ads) بر فروشگاه های اینترنتی
بزرگترین عامل یا به نوعی مانع بر سر راه موفقیت فروشگاه های مجازی، عدم اعتماد یا اطمینان مشتریان به خرید اینترنتی از این فروشگاه ها می باشد.
ایران هشدار-

Word of mouth چیست؟

تبلیغات دهان به دهان یا شفاهی نوعی ترویج رایگان- چه شفاهی چه مکتوب است – که در آن مشتریانی که از کسب و کار، محصول، خدمات و یا رویدادی راضی بوده اند، از رضایتمندی خود به دیگران می گویند. تبلیغ دهان به دهان یکی از موثرترین شیوه های تبلیغ است، زیرا افراد از تبلیغی که انجام می دهند نفع شخصی نمی برند و هر بار با توصیه کالا یا خدماتی از آن مجموعه، از اعتبار خود خرج می کنند.
نفوذ کلامی مصرف کننده یک کالا یا خدمات درباره کیفیت آن یعنی همان تبلیغات دهان به دهان که یکی از تاکتیک ها در راستای شناساندن مجموعه و یک محصول به مصرف کننده است که می تواند مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کند. تبلیغ از سوی مصرف کننده یک کالا می تواند چنان تاثیری در زمینه رقابت ایجاد کند که نتایج روش های دیگر بازاریابی به ندرت درصد کمی از اثربخشی آن را داشته باشد.
امروزه تبلیغات کلاسیک در رسانه ها چه صوتی و تصویری و چه نوشتاری، اثرگذاری گذشته را ندارند. از یک سو تبلیغات اغراق آمیز و غیر قابل باور و حجم بالای تبلیغات از سوی دیگر باعث شده، افراد سعی کنند خود را کمتر در معرض این تبلیغات قرار دهند و به نوعی از آن ها فراری هستند. حال با این وضعیت یکی از موثرترین شیوه ها واثر گذارترین روش های تبلیغی، شیوه Word of mouth یا تبلیغ شفاهی است.

رشد و موفقیت فروشگاه های اینترنتی از طریق تبلیغات شفاهی

بزرگترین عامل یا به نوعی مانع بر سر راه موفقیت فروشگاه های مجازی، عدم اعتماد یا اطمینان مشتریان به خرید اینترنتی از این فروشگاه ها می باشد. مشکلی که در دنیا سعی شده است بخشی از آن با نمادهایی همچون نماد اعتماد الکترونیک که در ایران از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعطا می شود مرتفع گردد.که علی رغم تمام تلاش هایی که در کشورمان صورت گرفته است، هنوز نتوانسته آن نقش اصلی را که از آن انتظار می رود به عهده گیرد. برای مثال در کشورهای اروپایی نماد TRUSTe نقش بسیار پر رنگی در تصمیم گیری افراد برای انتخاب یک سایت فروشگاه اینترنتی دارد.
همان طور که بیان شد اعتماد و اطمینان از عوامل اصلی در رشد و موفقیت فروشگاه های اینترنتی یا در دید کلان تر تجارت الکترونیک هستند.
یکی از راهکارها و شیوه های اثرگذار تبلیغی و بازاریابی مفید برای ایجاد این حس اعتماد و اطمینان استفاده از تبلیغات دهان به دهان است. تبلیغاتی که ناشی از حس رضایت مصرف کننده و بیان آن به دیگران است و از آن جایی که هیچ منفعتی برای فرد تبلیغ کننده ندارد و آن شخص، خود کالا یا خدمت آن شرکت را استفاده کرده و از آن راضی بوده است، باعث ایجاد اعتماد و اطمینان در سایرین می گردد.
با بررسی نمونه های موفق فروشگاه های اینترنتی در کشور مشخص می شود، مواردی موفق بوده اند که توانسته اند در گام اول با ارائه خدمات مناسب و ارائه محصولات باکیفیت، رضایت و اطمینان مشتریان را جلب نمایند و در مراحل بعد با اقداماتی همچون ایجاد باشگاه مشتریان، گارانتی کیفیت و قیمت کالا، خدمات پس از فروش، ارائه تخفیفات و جوایز به مشتریان و ..... می توانند سبب ایجاد اعتماد بیشتر و کامل در افراد شوند و این حس اعتماد و رضایت تاحدی افزایش یابد که، خرید از این فروشگاه را به سایرین توصیه نمایند.

در حال حاضر که در عصر اینترنت و شبکه های اجتماعی به سر می بریم و انتقال پیام با سرعت بالا و فراگیری زیاد انجام می شود و افراد زمان زیادی را صرف مشاهده و تبادل نظر در سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی می کنند و انتقال پیام اغلب از طریق ایمیل و سایر نرم افزارهای اینترنتی انجام می شود و از سویی مخاطبان تبلیغات شبکه های تلویزیونی کاهش پیدا کرده اند، هزینه چاپ و انتشار تبلیغات به شدت بالا رفته است، در چنین شرایطی قطعا استفاده از شیوه تبلیغی دهان به دهان(شفاهی) بسیار مفید و اثربخش خواهد بود.
نکته ای که نباید در مورد آن دچار اشتباه شویم آن است که برخی ads Word of mouth را به علت آن که تبلیغات شفاهی یا دهان به دهان ترجمه شده است، آن را محدود به تبلیغات گفتاری می دانند، در صورتی که این طور نیست. بلکه هر نوع ابراز رضایت مشتریان و مصرف کنندگان در هر رسانه ای از قبیل: صوتی و تصویری، نوشتاری، فضای مجازی و ..... می تواند نوعی از تبلیغات دهان به دهان یا شفاهی باشد.
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/4488
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی