تاريخ:بيست و نهم مرداد 1401 ساعت 10:59
کد : 42348

پانزی، ترفندی برای کلاهبرداری میلیاردی در قم

پانزی، ترفندی برای کلاهبرداری میلیاردی در قم
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم از دستگیری متهمانی که با وعده پرداخت سود تضمینی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایران هشدار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن غریب، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم بیان کرد: متهمان این پرونده با تأسیس این شرکت و دریافت مبالغ ده‌ها میلیونی از سرمایه‌گذاران با وعده پرداخت سود تضمینی ماهانه حدود ۶ درصد، از ۹۰ شاکی پرونده، به میزان ۱۰ میلیارد تومان کلاهبرداری کرده‌اند.

دادستان قم با اعلام اینکه این شرکت پیش از این فعال و دفتر آن برقرار بوده است، گفت: نحوه عملکرد و تبلیغات این شرکت در دو بخش دعوت به اشتغال و پرداخت حقوق ماهانه برای بسته‌بندی مواد غذایی و همچنین جذب سرمایه‌گذاری مردمی و پرداخت سود تضمینی ماهانه در قالب عقد قرارداد مضاربه شرعی بوده است.

غریب بابیان اینکه متهم اصلی این پرونده با اقدامات فنی پلیس و دستورات و پیگیری‌های قضایی بازپرس شعبه ۹ بازپرسی قم در شهر شیراز دستگیر شده است، افزود: این متهم در شهر‌های دیگر نظیر کرج و شیراز نیز اقدام به کلاهبرداری مشابه با جذب سرمایه‌های مردمی و وعده پرداخت سود کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب قم به تبلیغات این متهمان برای جذب نیروی اشتغال در منزل در سایت نیازمندی‌ها اشاره کرد و گفت: برای اشتغال متقاضیان، شرط استفاده از سیم‌کارت متقاضیان برای فعالیت‌های اقتصادی تعیین شده بود و متهمان از خط تلفن شاغلین خود برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌کردند تا از خود ردی بر جا نگذارند.

دادستان قم تشکیل یک شرکت صوری با فعالیت اقتصادی به‌ظاهر مناسب را پوششی برای جذب سرمایه‌های جدید در این نوع کلاهبرداری معروف به کلاهبرداری پانزی عنوان کرد و گفت: پرداخت سود‌های به‌موقع در ماه‌های اولیه قرارداد، برپایی دفتر کار شکیل و مجهز و انعقاد قرارداد‌های مالی صوری از زمینه‌های اعتمادسازی بین سرمایه‌گذاران است و اغلب مالباختگانی که در دام این افراد گرفتارشده‌اند از قشر ضعیف و متوسط جامعه و جویای شغل با درآمد ماهیانه بودند.

غریب در خصوص پرهیز از اعتماد و اطمینان به‌ظاهر و ادعا‌های بی‌اساس افراد برای کسب سود‌های اغواکننده هشدار داد و تاکید کرد: شهروندان در زمینه واگذاری سرمایه‌های خود به افراد و شرکت‌های ناشناس هوشیار باشند تا با فریب تبلیغات وسوسه‌برانگیز و کسب سود‌های نامتعارف در دام افراد سودجو و متقلب گرفتار نشوند.


http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/42348
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی