تاريخ:هشتم اسفند 1400 ساعت 08:41
کد : 42270

دو مشخصه پیامک‌های جعلی کلاهبرداری از زبان مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

دو مشخصه پیامک‌های جعلی کلاهبرداری از زبان مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه
مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه درباره مشخصات پیامک‌های جعلی گفت: پیامک‌ جعلی دو مشخصه مهم دارد ابتدا اینکه این پیامک‌ها با سر شماره‌ معمولی ارسال می‌شود و دیگر مشخصه لینک موجود در پیامک است.

به گزارش ایران هشدار به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه؛ مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم معاونت اجتماعی در برنامه سیمای خانواده شبکه یک سیما درباره پیامک‌های جعلی به قصد کلاهبرداری توضیحاتی ارائه داد. 

حسین پورمند گفت: وقتی درمورد بزه یا کلاهبرداری صحبت می‌شود باید به این موضوع توجه کرد که جرم یک پدیده اجتماعی است و هرکجا که جامعه‌ای باشد جرم هم وجود دارد. همان‌طور که به هنگام شیوع یک بیماری مانند کرونا از متولیان بهداشت و درمان انتظار می‌رود جامعه را نسبت به آن بیماری واکسینه و مقاوم‌سازی کنند در مورد جرم هم همین طور است.

پورمند ادامه داد: جرم زائیده اجتماع است و برای ایمن کردن جامعه باید قانون‌گذار، رسانه و دستگاه‌های ذیربط وظایف خود را انجام دهند تا جامعه نسبت به جرم ایمن شود و آرامش در حد استاندارد به‌وجود آید. 

وی درباره نقش ارتقا آگاهی‌های عمومی در مواجهه با جرم بیان کرد: در ارتقا آگاهی‌های عمومی و آموزش‌های حقوقی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، رسانه‌ها و سایر دستگاه سهمی دارند. همچنین مسئولیت اجتماعی آحاد جامعه مسئله مهمی است.

پورمند افزود: کلاهبرداران با سو استفاده از ارتباط قوه قضاییه با مردم از طریق سامانه‌هایی مانند ثنا اقدام به ارسال پیامک‌هایی جعلی به کاربران تلفن همراه می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند وارد لینک انتهای پیامک شوند. این لینک کاربر را به درگاه پرداخت الکترونیکی هدایت می‌کند و در ازای مبلغ ناچیز رمز دوم را می‌خواهد که معمولا در بار اول رمز را قبول نمی‌کند و می‌گوید اشتباه است. درصورتی که رمز دوم کاربر اشتباه نیست و کلاهبردار با این کار زمان می‌خرد تا بتواند از حساب قربانی پول خارج کند.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم به مشخصه‌های کلاهبردار اشاره  و اظهار کرد: کلاهبرداران برای ارتکاب جرم زمینه‌های آن را فراهم می‌کنند. آن‌ها معمولا افراد باهوشی هستند که با برنامه‌ریزی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

پورمند درباره تفاوت بین سارق و کلاهبردار گفت: سارق به صورت پنهانی مال مردم را از آن‌ها می‌رباید ولی کلاهبردار با برنامه‌ریزی باعث می‌شود مردم خودشان مال و اموالشان را در اختیار کلاهبردار بگذارند. وی درباره مشخصات پیامک‌های جعلی گفت: پیامک‌ جعلی دو مشخصه مهم دارد. ابتدا اینکه این پیامک‌ها با سر شماره‌ معمولی ارسال می‌شود و دیگر مشخصه لینک موجود در پیامک است.

شهروندان باید بدانند تنها سرشماره پیامک‌های قوه قضائیه Adliran و برای پلیس فتا police Fata است همچنین تنها سامانه‌ای که در پیامک‌های قوه قضائیه معرفی می‌شود که به آن رجوع کنند سامانه ثنا است.

وی درباره میزان کنترل و کاهش این جرم در کشور بیان کرد: خوشبختانه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با همکاری و هم‌افزایی پلیس فتا و رسانه توانست رشد این نوع کلاهبرداری را کنترل و کاهش دهد و جامعه را نسبت به آن آگاه کند. 

پورمند در پایان این از شهروندان خواست با مسئولیت اجتماعی که به عهده آن‌ها است در صورت مواجهه با این نوع کلاهبرداری آن را سریعاً به شماره 096380 پلیس فتا گزارش دهند تا حساب بانکی کلاهبرداران را که پول‌ها را به آن انتقال می‌دهند مسدود شود.


http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/42270
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی