تاريخ:دهم شهريور 1400 ساعت 09:30
کد : 42122

شهروندان مراقب کلاهبرداری از طریق مهندسی اجتماعی باشند

شهروندان مراقب کلاهبرداری از طریق مهندسی اجتماعی باشند
 رئیس پلیس آگاهی استان کرمان در مورد احتمال سو استفاده مجرمان از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای اخذ اطلاعات شهروندان، اخذ رمز دوم حساب، کلاهبرداری، پولشویی و انتقال وجوه به دیگر حساب‌ها تحت عناوین مختلف هشدار داد.

به گزارش ایران هشدار به نقل از ایرنا؛ سرهنگ یدالله حسن پور،  رئیس پلیس آگاهی استان کرمان در تشریح این خبر افزود: در کنار اینکه بسیاری از شهروندان از سایت های خرید و فروش اینترنتی کالا بهره گرفته اند افراد سودجو نیز با ترفندهای متعدد و با بهره گیری از ساده انگاری و طمع ورزی برخی افراد اقدام به کلاهبرداری از آن ها می کنند.

این مقام انتظامی ادامه داد: افراد سودجو با ترفندهایی خاص و با آگهی واهی فروش برخی کالاها در سایت های اینترنتی و پس از تماس خریداران به منظور خرید کالا، آنان را اغفال و درخواست واریز مبلغی برای رزرو کالای مورد نظر می کنند.

وی ادامه داد: اما در ادامه که خریدار مبلغ را واریز می کند، تلفن همراه خود را خاموش و دیگر پاسخگوی تماس های خریدار نیستند و به شیوه های مشابه، شماره کارت بانکی افراد را دریافت و با به طمع انداختن آن ها مبنی بر فروش کالا به قیمت پائین تر، مبالغی را دریافت می کنند اما هیچ کالایی برای فروش ندارند و به تماس شهروندان اغفال شده نیز پاسخ نمی دهند.

وی بیان کرد: کلاهبرداران همچنین گاهی در نقش فروشنده ظاهر شده و کالاهای سرقتی و یا جعلی را در سایت ها بارگذاری کرده و با فریب و نیرنگ مردم، موفق به فروش آنها می شوند و به شیوه ای دیگر، فرد کلاهبردار در نقش خریدار ظاهر شده و پس از تماس با فروشنده به بهانه واریز وجه کالا، وی را پای دستگاه خودپرداز کشانده و در ادامه با فریب و نیرنگ و انجام مهندسی اجتماعی موفق به انتقال وجوه وی به حساب بانکی خود می شود.

سرهنگ حسن پور تصریح کرد: برخی دیگر از کلاهبرداران نیز با استفاده از رسیدهای جعلی با افرادی که کالای خود را برای فروش در سایت های اینترنتی بارگزاری کرده اند تماس گرفته و پس از توافق بر سر قیمت کالا، درخواست شماره کارت فروشنده را کرده و با ارائه رسید جعلی آن کالا را دریافت می کنند و در حالی که هیچ پولی به هیچ حسابی نریخته اند اقدام به فرار می کنند.

رئیس پلیس آگاهی استان کرمان خاطرنشان کرد: لازم است شهروندان ضمن هوشیاری نسبت به اینگونه موارد و موارد فریبنده دیگر در صورت مواجهه با افراد مشکوک و چرب زبانی که به صورت حضوری، تلفنی، ارتباط پیامکی و در بستر فضای مجازی به شکل نامتعارفی شما را به انجام خرید، پرداخت وجه و یا عملیات بانکی ترغیب می کنند دست به هیچ اقدامی نزنند و سریعا موضوع را به ۱۱۰ اطلاع‌ دهند.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/42122
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی