تاريخ:يازدهم فروردين 1400 ساعت 14:01
کد : 41925

کلاهبرداری بی‌دردسر از طریق کدهای احراز هویت

کلاهبرداری بی‌دردسر از طریق کدهای احراز هویت
رئیس پلیس فتا کرمان با بیان اینکه برخی نرم افزارها و شبکه‌های اجتماعی هنگام نصب و ورود برای کاربر در ابتدا کد تائید ارسال می‌کنند، گفت: مجرمان سایبری در این خصوص  با ترفندهای مهندسی اجتماعی کد ارسالی را از شهروندان دریافت می‌کنند.

به گزارش ایران هشدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا؛ سرهنگ امین یادگارنژاد، رئیس پلیس فتا کرمان گفت: بر اساس یک پرونده واصله به این پلیس مشخص شد که کلاهبرداران پس از کسب اطلاعات هویتی از شهروندان با شماره‌ تلفن آن‌ها اقدام به ثبت نام در نرم افزارهای بانکی کرده و کد پیامک شده جهت تایید هویت را نیز با ترفندهای گوناگون از قربانی دریافت کرده و از این طریق به اطلاعات بانکی کاربران دسترسی پیدا ‌کرده و اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب افراد می‌کنند. 

وی افزود: همچنین در روش مشابه دیگر مشاهده شده که کلاهبرداران با شماره‌ تلفن شهروندان در شبکه‌های اجتماعی ثبت‌نام کرده و کد پیامک شده جهت تایید هویت را نیز با ترفندهای گوناگون از قربانی دریافت کرده و از این طریق به‌ صفحه کاربر شبکه اجتماعی مورد نظر دسترسی پیدا می‌کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: کلاهبرداران سایبری پس از دسترسی به شبکه اجتماعی قربانی، اقدام به ارسال پیام و درخواست پول به عنوان قرض به مخاطبان حساب کاربری می‌کنند و تعدادی از مخاطبان بنا به دوستی و اعتمادی که با قربانی دارند بدون بررسی موضوع، مبادرت به انتقال وجه  می‌کنند.

سرهنگ یادگارنژاد گفت: بنابراین به هیچ عنوان کدی که برای احراز هویت دریافت می‌کنید را برای کسی ارسال نکنید و گوشی همراه خود را حتی برای چند لحظه در اختیار افراد غیر قابل اعتماد قرار ندهید.

این مقام انتظامی ادامه داد: کلاهبرداران در صورت دسترسی به گوشی همراه شما برای در اختیار گرفتن اکانت حساب شبکه اجتماعی‌تان فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارند، این زمان فقط به اندازه‌ای نیاز است که کلاهبردار کد ارسال شده از شبکه اجتماعی برای شما را خوانده و سپس آن را حذف کند.

وی بیان کرد: همچنین در صورت دریافت هرگونه پیامک از مخاطبان و یا هرگونه پیام در شبکه‌های اجتماعی از دوستان و آشنایان خود مبنی بر درخواست کمک نقدی به عنوان قرض، ابتدا موضوع را بررسی کرده و با تماس و تحقیق از صاحب اکانت شبکه اجتماعی، از صحت و سقم موضوع مطمئن شوند و هیچ‌گاه با عجله و شتاب اقدام به واریز وجه نکنند.

رئیس پلیس فتا استان کرمان خاطر نشان کرد: شهروندان در صورت بروز مشکل و مواجهه با جرائم رایانه‌ای می‌توانند با مراجعه به پلیس فتا از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان این پلیس در جهت رفع مشکلات احتمالی استفاده کنند یا با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس‌های مردمی درخواست خود را ثبت کنند.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/41925
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی