تاريخ:دوم اسفند 1399 ساعت 11:06
کد : 41844

سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال در رشد ناخالص ملی در کشور

سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال در رشد ناخالص ملی در کشور
وزیر ارتباطات در حاشیه ششمین نمایشگاه اینترنت اشیای ایران از سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال در رشد ناخالص ملی در کشور خبر داد.

به گزارش ایران هشدار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد آذری جهرمی در پایان بازدید از ششمین نمایشگاه اینترنت اشیا ایران با اشاره به اینکه در سه دوره متوالی اینترنت اشیا نرخ رشد جهانی را به خود اختصاص داده است، گفت: در ایران استفاده از فناوری اطلاعات و کاربرد‌های آن با تاخیر انجام می‌شود که بخشی منطقی و بخش دیگر مقاومت در مقابل تغییر است. وی به شیوه‌های سنتی در مدیریت کشاورزی، سلامت و هوشمند شهری اشاره کرد و افزود: هر کجا کار توسط بخش خصوصی انجام شده سرعت تحول بیشتر بوده و هر کجا کار در دست دولت و یا بخش‌های عمومی بوده است کار با تاخیر انجام شده است که این اینرسی و مقاومت در بخش‌های دولتی در تمام دنیا همواره بیشتر است.
کسب و کار‌های مبتنی بر کاربرد‌های فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال
آذری جهرمی با اشاره به اینکه کاربرد‌های فناوری اطلاعات در کشور باید تبدیل به کسب و کار شود، گفت: هم اکنون در این نمایشگاه می‌توانیم ببینیم کسب و کار‌های مبتنی بر کاربرد‌های فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال شکل گرفته است و شرکت‌های متعددی که در حوزه‌های اینترنت اشیا و هوش مصنوعی فعال هستند بازاری در کشور به دست آورده اند. وی به هدف گذاری وزارت ارتباطات در حوزه‌های مختلف برای استفاده از کاربرد‌های فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: مدیریت هوشمند شهری یکی از این حوزه‌ها است که شهرداری تهران، مشهد و کیش در این حوزه فعالیت مناسبی داشته اند و بقیه کلانشهر‌ها نیز باید برنامه‌های خود را برای هوشمند سازی شهر‌ها انجام دهند.
هر کجا کار توسط بخش خصوصی انجام شده سرعت تحول بیشتر بوده و هر کجا کار در دست دولت و یا بخش‌های عمومی بوده است کار با تاخیر انجام شده است که این اینرسی و مقاومت در بخش‌های دولتی در تمام دنیا همواره بیشتر است. وزیر ارتباطات به حوزه کشاورزی به عنوان یکی دیگر از هدف گذاری‌های این حوزه اشاره کرد و گفت: سال گذشته تفاهم نامه‌ای برای استفاده از کاربرد فناوری اطلاعات با وزیر کشاورزی به امضا رسید، ولی کار در این حوزه پیش نرفت و این موضوع در اولویت‌ها و سیاست گذاری این حوزه قرار نگرفته که البته این وزارتخانه هم با چالش‌ها و اولویت‌های دیگری مواجه بوده است.
عدم فعالیت حوزه سلامت دیجیتال به دلیل انحصارگری
وی با اشاره به سلامت الکترونیکی به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های این حوزه، افزود: در حوزه سلامت الکترونیکی کار‌ها پیش رفته است، اما در حوزه سلامت دیجیتال به دلیل انحصارگری در این حوزه اجازه فعالیت داده نشده است. آذری جهرمی تصریح کرد: با تفاهمی که با وزیر بهداشت انجام شد مقرر شده کمیسیون تنظیم مقررات سلامت دیجیتال به ریاست وزیر بهداشت و با حضور دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی تشکیل شود که این اقدام مهمی در این حوزه محسوب می‌شود.
وی به اقتصادی نبودن دیجیتالی شدن در حوزه انرژی و نیرو اشاره کرد و افزود: بر همین اساس نیز احتمالا وزارت نیرو به دنبال استفاده از اینترنت اشیا در حوزه اندازه گیری نیست و تاکنون عملیاتی نشده است و این موضوع باید پیگیری شود. وزیر ارتباطات به سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال در رشد ناخالص ملی در کشور اشاره کرد و گفت: فاصله ۹.۵ درصد بین این سهم و سهم حدود ۱۶ درصدی کشور‌های پیشرفته در این حوزه بازار بزرگی است که پیش روی ما قرار دارد و فرصت بی نظیری است که می‌تواند به بهره وری، اشتغال و حکمرانی مناسب منجر شود.
تلاش‌های مخابرات برای توسعه ارتباطات
وی در بخش دیگر از سخنان خود به تلاش‌های مخابرات برای توسعه ارتباطات در کشور اشاره کرد و افزود: هر کجا مخابرات برای توسعه ارتباطات حرکتی کرده است، توسعه فناوری شکل گرفته و هر کجا هم حرکتی نکرده کار متوقف شده است و دلیل این موضوع نیز انحصاری است که در این حوزه وجود دارد. وزیر ارتباطات به تصمیم غلطی که باعث جدا سازی شبکه موبایل از ثابت در مخابرات شده است اشاره کرد و گفت: بخشی سودده به عنوان موبایل و بخشی غیر سودده به عنوان ثابت تعریف شده است و مطرح می‌شود که درآمد‌های ما در این حوزه کفاف سرمایه گذاری را نمی‌دهد.
وی افزود: بر اساس تصمیم نادرستی که یک زمانی گرفته شده هم اکنون شرکت مخابرات دو سرمایه گذاری و هزینه در این بخش انجام می‌دهد. هر کجا مخابرات برای توسعه ارتباطات حرکتی کرده است، توسعه فناوری شکل گرفته و هر کجا هم حرکتی نکرده کار متوقف شده است و دلیل این موضوع نیز انحصاری است که در این حوزه وجود دارد. آذری جهرمی با تاکید به اینکه مخابرات باید در این حوزه تصمیم گیری کند، گفت: ما نمی‌توانیم توسعه و سوء مدیریت را به جیب مردم تحمیل کنیم و هر روز با درخواست افزایش تعرفه مواجه شویم بلکه باید هزینه‌ها مدیریت شود.
وی با اشاره به اینکه این استراتژی در برنامه مخابرات تصویب شده است، اما اجرا نشده، افزود: ایجاد یک شبکه موازی مانند مخابرات کاری دشوار، اما شدنی است. وزیر ارتباطات با اشاره به حضور شرکت ایرانیان نت در ارتباطات درون استانی بین شهری و شکستن انحصار در این استان ها، گفت: در حوزه درون شهری نیز در مذاکراتی که با شهرداری تهران انجام شده است به شهرداری تهران پروانه ارائه خدمات در قالب "بی تو بی" داده می‌شود که شهرداری تهران برای این کار باید در حدود ۷۰ مرکز مخابراتی در تهران راه اندازی کند. وی افزود: با این حرکت و ایجاد رقابت شرکت مخابرات نیز ملزم می‌شود تصمیم نادرست خود را اصلاح کند.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/41844
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی