تاريخ:چهاردهم دی 1399 ساعت 13:52
کد : 41713

نوآوری و تکنولوژی داخلی راه نجات کسب و کارها در دوران کرونا

نوآوری و تکنولوژی داخلی راه نجات کسب و کارها در دوران کرونا

 شوک کرونا و آسیب‌های وارده به بازار کار باعث شد که مسوولان و مردم بیشتر به سمت نوآوری و تکنولوژی داخلی روی بیاورند و این دو حوزه به عنوان راه نجات کسب و کارها مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

به گزارش ایران هشدار به نقل از ایرنا، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی گفت: شوک کرونا و آسیب‌های وارده به بازار کار باعث شد که مسوولان و مردم بیشتر به سمت نوآوری و تکنولوژی داخلی روی بیاورند و این دو حوزه به عنوان راه نجات کسب و کارها مورد توجه بیشتری قرار گرفت.
علی ناظمی اشنی در خصوص پیشنهادات اقتصادی برای کسب و کارها در زیست با کرونا اظهار داشت: کرونا با اثرات خود شکل کسب و کارها را تغییر داد و صاحبان مشاغل برای اینکه این دوران بحرانی را مدیریت کنند، مجبور شدند به سراغ روش های نوآورانه بروند و از ابزار تکنولوژی استفاده کنند؛ بنابراین هر فرد تمایل پیدا کرد که به نحوی به سراغ روشی برای نجات شغل خود برود.
وی با بیان اینکه کرونا علاوه بر اثر منفی بر اقتصاد باعث تحول در رویکردها شد، ادامه داد: در شرایط کنونی شیوع کرونا، جامعه و اقتصاد به سطحی رسید که به سمت روش های نوآورانه و متدهای جدید رفت. در چنین شرایطی دولت ها نیز پیش از اینکه بخواهند در فضای اقتصاد داخلی در سطح بنگاه ها دخالت جدی داشته باشند، بهتر است از ابزارهایی استفاده کنند که فضای کسب و کار را بهبود بخشد.
این استاد اقتصاد تصریح کرد: بهبود فضای کسب و کار یعنی امکان ایجاد انعطاف، افزایش پتانسیل تامین مالی برای بنگاه ها و شفافیت بیشتر، برای اینکه بتوانند از روش های اعتباری تامین مالی استفاده کنند و همچنین زنجیره عرضه و تقاضا را به رغم مشکلاتی که وجود دارد، با روش های جایگزین پر کنند. به عنوان مثال توسعه روش های دیجیتالی و ابزارهایی که وجود دارد، کمک می کند تا بنگاه ها از روش های جایگزین و نوآورانه برای زنجیره خدمات و تامین کالاها و عرضه آنها استفاده کنند.
ناظمی تصریح کرد: نیاز است دولت فضای کسب و کار را بیشتر به سمت انعطاف در کسب و کار نوآورانه و فضایی که بنگاه ها امکان این را داشته باشند که از فضای جدید استفاده کنند، سوق دهد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران پس از کرونا، از نظر اقتصادی، متفاوت از ایران پیش از کرونا خواهد بود، اظهار داشت: تصور نمی کنم که تفاوت بنیادی باشد. کرونا شوکی بود که باعث شد ما به سمت فضای مبتنی بر نوآوری برویم یعنی از شکل سنتی تولید و ارائه خدمات کمی فاصله بگیریم و به این فکر باشیم که ممکن است بنگاه ها با شوک های درون زایی متنوعی همراه باشند و باید بتوانند ظرفیت داخلی خود را افزایش دهند.

مشکلات اقتصادی ما چیست؟
عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: اقتصاد در درازمدت و میان مدت به شکل عادی خود و مسیر قبلی برمی‌گردد اما مسیر اقتصادی ما نیازمند بازنگری های جدی تر است. مشکلات اقتصادی ما مشخص است؛ ما در رشد اقتصادی، سطح رقابت، فضای کسب و کار، شفافیت و حقوق مالکیت دچار مشکلات جدی هستیم که این موضوعاتی است که اساس و بنیاد یک اقتصاد را تغییر می دهد و می تواند ما را در یک مسیر رشد جدید و افزایش بهره وری بالاتری بیندازد.
ناظمی ادامه داد: نیاز است مسوولان تمرکز خود را روی موضوعات فوق بگذارند؛ پیش از آنکه بخواهند روی موضوعات پیش و پس از کرونا تمرکز کنند.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: طبیعی است که کرونا مثل هر شوکی که اتفاق می افتد، عناصر بخش های مختلف را تا حدودی تغییر داد. کرونا شوک برون زای اقتصادی است و کشورها به این سمت می روند که چگونه اثرات آن را کمتر کنند. این مهمترین اتفاق است که پس از هر شوکی صورت می گیرد.
وی با اشاره به تاثیرات کرونا بر اقتصاد جهانی عنوان کرد: هر شوکی طبعات خاص خود را دارد؛ در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ شوک بحران اقتصادی را داشتیم و در دهه ۹۰ میلادی ما با بحران اقتصادی مواجه شدیم اما همه این شوک ها منجر به نابودی اقتصاد نشد بلکه منجر شد که ما جانشین عوامل پولی را داشتیم و تغییر شکل تولید و عرضه اتفاق افتاد و مقررات فضای اقتصاد تغییر کرد که پس از هر شوک طبیعی است.
ناظمی تصریح کرد: پس از شوک اقتصادی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ که از آمریکا شروع شد و در کشورهای توسعه یافته ادامه پیدا کرد تصور بر این بود که فروپاشی اقتصادی داریم اما فروپاشی اتفاق نیفتاد و مجددا کشورها با ساختارهای جدید، تغییر مقررات و افزایش کارایی در بخش های مختلف اقتصاد از این شوک درس گرفتند و مرتبا کشورها روی مسیر رشد افتادند و جلو رفتند.
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد ادامه داد: کرونا نیز همانند سایر شوک ها است. هرچند شکل شوک هر دو سمت عرضه و تقاضا را مورد تاثیر قرار داد و با سلامت انسان ها درگیر است و فراگیری و عمومیت آن خیلی زیاد و بسیار جدی است اما هیچکدام از این عوامل موجب از بین رفتن نهادها و ساختار اقتصادی نمی شود و صرفا باعث می شود که ما آنچه را که اتفاق می افتد، با شکل و روش جدید بهبود دهیم.

مردم در کرونا به خوبی از تکنولوژی استفاده کردند
ناظمی با بیان اینکه چه تمهیداتی برای زیست بهتر در ایران پس از کرونا پیشنهاد می کنید، توضیح داد: کرونا نکته بسیار مهمی که به ما نشان داد این بود که چقدر تکنولوژی، فناوری و نوآوری اهمیت دارد. ما اگر توانستیم بخش زیادی از کرونا را به خوبی پشت سر بگذاریم و از آن رد شویم، به دلیل همان ساختارهای فناوری و تکنولوژی بوده است که مردم توانستند از شبکه اینترنت به خوبی استفاده کنند و بخشی از مشکلات را از این مسیر رفع کنند.
وی ادامه داد: دولت از بستر اینترنت برای اطلاع رسانی و همراه کردن بدنه اجتماعی و اجرایی کردن سیاست ها استفاده کرد و سیاست ها را عملیاتی کرد و مردم و سرمایه های اجتماعی به واسطه این شبکه های اجتماعی و این تکنولوژی و فناوری توانستند تجارب را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و تجربه های بیشتری داشته باشند و همه این مسائل این مسیر را هموارتر کرد اما به طور کامل موضوع را حل نکرد.
این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: ما هرچقدر که بتوانیم از روش های مبتنی بر نوآوری و توان نوآوری داخل کشور استفاده کنیم و به این سمت حرکت کنیم، می توانیم شوک های بزرگتر از کرونا را نیز حل کنیم. همچنین در حوزه تولیدات تجهیزات پزشکی مجددا دیدیم که در این حوزه به واسطه این شوک اهمیت تجهیزات پزشکی زیاد شد و ما در این شوک تولیدکننده ونتیلاتور شدیم. این اتفاقات کم نیست و جزو دستاوردهای مثبت کشور ما در دوران کرونا است. این مسیری است که باید دولت ها بپذیرند و باید بیشتر به توان و ویژگی فناوری توجه کنند.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/41713
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی