تاريخ:سی ام شهريور 1399 ساعت 16:10
کد : 41415

لزوم احراز هویت اینترنتی در فضای تجارت الکترونیک

لزوم احراز هویت اینترنتی در فضای تجارت الکترونیک

انجام تراکنش ها و ارتباطات برخط می تواند محملی برای سوء استفاده از فنآوری و حتی اعمال مجرمانه باشد.

اختصاصی ایران هشدار، امروزه نقش تجارت الکترونیک به عنوان یکی از مؤلفه های اصلی اقتصاد دیجیتال در توسعه اقتصادی کشورها و تأثیرگذاری آن در اقتصاد جهان غیر قابل انکار است. اما با وجود تمام مزایایی که این تجارت به همراه دارد، انجام تراکنش ها و ارتباطات برخط می تواند محملی برای سوء استفاده از فنآوری و حتی اعمال مجرمانه باشد. در حال حاضر مشکلات متعددی هم برای مصرف کننده و هم کسب و کارها در فضای تجارت الکترونیک وجود دارد. مشکلات مرتبط با مصرف‌کننده شامل، انجام ثبت‌نام‌های متعدد، ذخیره نام کاربری و رمز ورودهای مختلف، تغییر اطلاعات تماس و مکان و اخذ اطلاعات غیرلازم و سوءاستفاده از اطلاعات دریافتی است. معضلات مرتبط با کسب‌و کارها شامل، عدم احراز هویت مشتریان، عدم دسترسی به دیگر اطلاعات احراز شده لازم و ارزش افزده و کلاهبرداری است. لذا شناخت و احراز هویت مشتریان و همچنین تصدیق ادعای مشتریان کسب‌وکارها به امری مهم و ضروری تبدیل شده است.
به همین دلیل دولت ها در سراسر دنیا، به دنبال راهی برای حمایت و نظارت بر کسب‌و‌کارهای مجازی همراه با افزایش امنیت اطلاعات در آن بوده اند تا هم کسب‌و‌کار بتواند به راحتی به تجارت خود بپردازد و هم مشتری بدون اینکه متحمل ضرر و زیانی شود، بتواند بهترین تجربه خرید را در این فضا داشته باشد. در راستای اجرای این سیاست برخی از کشورها مراکزی را به منظور کنترل و نظارت بر فرآیند احراز هویت و شناخت مشتری (KYC) اختصاص داده اند. فرآیندهای KYC به منظور اطمینان ازصحت ادعای مشتریان، نمایندگان، مشاوران یا توزیع کنندگان پیشنهادی به کار گرفته می شوند.
استفاده از سیستم های مختلف احراز هویت اینترنتی در کشورهایی نظیر آمریکا، ایتالیا، هند، کره جنوبی، انگلستان، کانادا، استرالیا و لوگزامبرگ انجام می شود.
هم سو با اقدامات سایر کشورها از سال گذشته در کشور ما نیز به منظور رفع چالش های کسب وکارهای حوزه تجارت الکترونیک مطالعات گسترده ای آغاز شد. نتیجه اقدامات مذکور راه اندازی سامانه یکپارچه احراز هویت با نام" امتا" است که قادر به بررسی صلاحیت مشتریان است.
هدف اصلی از راه اندازی این سامانه توسعه و گسترش تجارت الکترونیک با چشم انداز همراهی و تعامل حداکثری با کسب‌وکارهای الکترونیک و از بین بردن چالش های موجود می باشد. در صورت عدم استفاده از این سامانه، فقدان دسترسی واحدهای کسب و کارمجازی به احراز هویت مشتریان، منجر به عدم امکان شناسایی اثربخش کاربران و ناتوانی در پیشگیری و شناسایی تخلفات در محیط کسب و کار، خواهد شد.
یکی از مهم ترین مشکلاتی که سوداگران در این حوزه به وجود آورده اند، قیمت سازی در صفحات وب سایت های آگهی اینترنتی و ایجاد جو روانی و تلاطم در بازار اقتصادی خصوصا در بازار مسکن و خودرو می باشد که در سال گذشته منجر به حذف قیمت ها از این سایت ها شد. می توان گفت نبود احراز هویت در این سایت ها مهم ترین عامل در این خصوص بوده و  بستر را برای فعالیت سوداگران آماده کرده بود. بنابراین راهکار لازم برای حل این مشکلات، امکان احراز هویت و صلاحیت مشتریان است.http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/41415
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی