تاريخ:هجدهم شهريور 1399 ساعت 14:08
کد : 41384

دام مجرمان برای خریداران و فروشندگان طلا و ارز در فضای مجازی

دام مجرمان برای خریداران و فروشندگان طلا و ارز در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی در خصوص مخاطرات خرید و فروش کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا، سکه و ارز در فضای سایبری به‌ ویژه در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی هشدار داد.


به گزارش ایران هشدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا؛ سرهنگ جواد جهانشیری، رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی با اشاره به فعالیت برخی از شهروندان در زمینه خرید و فروش طلا، سکه و ارز در فضای مجازی گفت: خرید و فروش اینگونه کالاها می‌بایست از طریق واحدهای صنفی و تخصصی نظیر صرافی‌ها و طلافروشی‌های دارای مجوز انجام شود اما مشاهده می‌شود که برخی از کاربران فضای مجازی از سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی به عنوان مکانی برای خرید و فروش ارز و طلای مورد نیاز خود استفاده می‌کنند.

وی افزود: عموم این کاربران به منظور کسب منفعت بیشتر خصوصا در کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا، جواهرات، سکه و ارز به جای مراجعه به واحد تخصصی سعی دارند در فضای سایبری و از طریق سایت‌های واسطه گر اینترنتی مانند دیوار و شیپور اقدام به خرید یا فروش کرده که این موضوع می‌تواند خطرات و آسیب‌هایی را به دنبال داشته باشد.

سرهنگ جهانشیری ادامه داد: بررسی‌های کارشناسان پلیس فتا در چندین پرونده سایبری نشان می‌دهد خرید و فروش طلا و ارز در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی مورد توجه کلاهبرداران سایبری قرار گرفته و این مجرمان به بهانه خرید و یا فروش اینگونه اقلام با شهروندان تماس گرفته و با شگردهای مختلف سعی در فریب و کلاهبرداری از آنان را دارند.  

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در یکی از این شگردها، مجرم سایبری در قالب خریدار طلا و سکه با شهروندان تماس گرفته و پس از مراجعه و درخواست خرید مبلغ مورد نظر را از طریق یک کارت سرقتی به حساب دارنده کالا واریز و طلا و سکه خود را دریافت می‌کند که پس از آن با شکایت مالک و دارنده کارت، حساب بانکی فرد فروشنده که مبالغ سرقتی به حساب وی واریز شده، مسدود می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی به هموطنان عزیز توصیه کرد: به منظور پیشگیری از این گونه جرایم سایبری با پرهیز از هرگونه رفتار هیجانی و طمع از کسب درآمد بیشتر در بازارهای طلا و ارز نسبت به خرید و فروش مسکوکات، طلا و ارز خود در سایت‌های واسطه‌گر خودداری کرده و هرگونه فعالیت خود را از طریق واحدهای صنفی تخصصی نظیر طلافروشی‌ها و صرافی‌های دارای مجوز انجام دهند.

شایان ذکر است، پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبری مطلع گردند. 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای