تاريخ:سوم تير 1399 ساعت 14:56
کد : 41201

مراقب باشید به بهانه برنده شدن در قرعه کشی تلکه نشوید!!

مراقب باشید به بهانه برنده شدن در قرعه کشی تلکه نشوید!!

کلاهبرداران تلفنی شیوه ای جدید را در فریب و خالی کردن حساب کاربران در پیش گرفته اند.

اختصاصی ایران هشدار- عنوان کلاهبرداری تلفنی برای بسیاری از کاربران نامی آشناست. برنده خوش‌شانس مسابقات رادیویی و تلویزیونی، برنده سفر زیارتی به اماکن مقدس، برنده شدن در قرعه‌کشی بانک‌ها و موسسات مالی شگردهایی بوده که در این نوع کلاهبرداری برای فریب مال باختگان از آن استفاده شده است. این شیادان با استفاده از تکنیک های مهندسی اجتماعی به قدری حرفه ای عمل کرده اند که اقشار مطلع و تحصیلکرده جامعه را نیز  به راحتی فریب داده اند.

اما با افزایش  اطلاع رسانی های صورت گرفته و به تبع آن افزایش آگاهی جمعی از شگردهای این کلاهبرداران، اخیراً به منظور دست یابی به اطلاعات حساب قربانیان خود به شیوه های جدیدی روی آورده اند.

در جدیدترین روش به کارگرفته شده توسط این مجرمان، پس از برقراری تماس با فرد قربانی و اعلام برنده شدن در قرعه کشی رادیو گفتگو به منظور واریز نقدی وجه جایزه شماره تلفن همراه، اطلاعات شناسنامه ای و کدملی وی را تقاضا می کنند.

 این کلاهبرداران برای جلب اعتماد قربانیان، بانک ملی و پیام رسان بله را به عنوان حامی مالی خود معرفی کرده و دستور قوه قضاییه مبنی بر غیرقانونی بودن درخواست شماره کارت بانکی توسط نهادها جهت واریز وجه جوایز قرعه کشی را یادآوری می نمایند.

در همین حین شماره همراه دریافت شده توسط فرد کلاهبردار وارد دستگاه هوشمند دیگری شده و از قربانی کد ارسال شده پیام رسان بله را دریافت می نمایند. پس از وارد کردن کد، دسترسی به شماره کارت فرد  و تاریخ انقضای آن  مقدور شده و با درخواست رمز پویا از قربانی، زمینه برای برداشت از حساب وی ایجاد می گردد.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های پرداخت از این موضوع آگاه نیستند که با انجام عملیات مالی در این نرم افزارها، اطلاعات آنها ثبت شده و ریسک دسترسی غیرمجاز به آن بالا می رود. برخی دیگر نیز محرمانه بودن کدهای نصب پیام رسان ها را جدی نگرفته و به سادگی آن را در اختیار افراد دیگر قرار می دهند. این موضوعات از چشم مجرمان سایبری پنهان نمانده و شاهد آن هستیم که هر بار با استفاده از تکنیک های جدید درصدد کلاهبرداری از کاربران هستند.

به خاطر داشته باشید هیچ یک از نهادهای رسمی و معتبر برای انجام عملیات های مالی به صورت تلفنی از شما درخواست اطلاعات محرمانه هویتی و بانکی را نخواهند داشت؛ بنابراین در صورت مواجه با چنین تماس هایی پیش از ارائه هرگونه اطلاعات، با نهاد مربوطه تماس حاصل نموده و مراتب را به اطلاع مراجع انتظامی برسانید.

 
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/41201
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی