تاريخ:بيست و چهارم دی 1398 ساعت 15:48
کد : 40809

VC یا سرمایه گذاری خطر پذیر چیست؟

VC  یا سرمایه گذاری خطر پذیر چیست؟
سرمایه خطرپذیر در واقع سرمایه ای است که به همراه کمک های مدیریتی، نظارت و بررسی های کامل در اختیار شرکت های نوپا یا دانش بنیان که برآورد می شود آتیه خوبی خواهند داشت و در حال رشد هستند، قرار می گیرد.

اختصاصی ایران هشدار - همزمان با شکل گیری استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان که طرح های خلاقانه و نوآورانه را تبدیل به یک کسب و کار موفق می کند، در اکوسیستم استارت آپی بحث سرمایه و سرمایه گذار شدت گرفت چرا که این اکوسیستم برای عملی کردن و شکوفایی طرح های منحصر به فرد خود، نیاز به سرمایه دارد.
در حال حاضر یکی از مهم ترین اجزای اکوسیستم استارت آپ ها، سرمایه گذاران خطرپذیر هستند که در این مطلب سعی به معرفی آنها داریم.


سرمایه خطرپذیر چیست؟
سرمایه خطرپذیر در واقع سرمایه ای است که به همراه کمک های مدیریتی، نظارت و بررسی های کامل در اختیار شرکت های نوپا یا دانش بنیان که برآورد می شود آتیه خوبی خواهند داشت و در حال رشد هستند، قرار می گیرد. در واقع سرمایه خطرپذیر یکی از مهم ترین منابع تامین مالی شرکت های کوچک و نوپا است.
Venture capital found یا همان سرمایه خطر پذیر در واقع همان سرمایه ای است که باعث به ثمر رسیدن طرح های نوآورانه و کارآفرینی می شود. سرمایه گذاران خطر پذیر عموما گرایش و افق دید شراکت بلند مدت دارند و سهام شرکت ها را خریداری می نمایند و در قبال آن ریسک های بالایی را می پذیرند. مشارکت آنها فعالانه است و علاوه بر تامین منابع، تجربه و اعتبار و ارتباطات خود را نیز در اختیار مدیر طرح قرار می دهند.
در حال حاضر اصطلاح سرمایه گذاری خطرپذیر بیشتر در بحث استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان مطرح است اما این سرمایه گذاری صرفا برای این نوع طرح ها نیست و مواردی از این سرمایه گذاری در طرح های معمولی (low tech) نیز به چشم می خورد.


انواع سرمایه گذاران خطر پذیر
دسته بندی های متفاوتی برای این سرمایه گذاران وجود دارد که انواع این سرمایه گذاران را مشخص می کند اما یکی از ساده ترین دسته بندی ها، این سرمایه گذاران را به طور کلی به دو دسته تقسیم کرده است:


1 . سرمایه گذاران شخصی که فرشتگان کسب و کار یا business angel نامیده می شوند و در واقع افرادی هستند که سرمایه زیادی دارند و افرادی ریسک پذیر هستند و بدون داشتن شرکت یا هویت تجاری خاصی، به صورت منفرد سرمایه گذاری در طرح ها را انجام می دهند. این سرمایه گذاران گاه با پیش زمینه فنی که در حوزه سرمایه گذاری خود دارند، در همان حیطه به سرمایه گذاری می پردازند و گاهی برای طرح های اقوام و آشنایان خود بدون داشتن دانش فنی در آن حوزه سرمایه گذاری می نمایند.


2 . سرمایه گذاران سازمانی: این سرمایه گذاران خطر پذیر شامل برخی شرکت ها و موسسات با هویت تجاری هستند که با جذب افراد متخصص در شرکت ها و سازمان های خود، به بررسی طرح های اولیه استارت آپ ها می پردازند و اغلب شامل صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های بازنشستگی، بنیادهای خیریه و وقفی هستند.


در پایان لازم می دانیم عنوان کنیم که جذب vc به آسانی صورت نمی گیرد و استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان برای جذب vc نیاز دارند تا طرح های خلاقانه ای داشته باشند و بتوانند طرح خود را به طور کامل برای این سرمایه گذاران توضیح داده و آنها را برای ریسک های احتمالی قانع کنند.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/40809
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی