تاريخ:پنجم آبان 1394 ساعت 09:58
کد : 3633

پول الکترونیکی و انواع آن

پول الکترونیکی و انواع آن
با توجه به اینکه در سال های اخیر تمایل مصرف کنندگان به انجام معاملات الکترونیکی بیشتر شده و از طرفی کاهش هزینه و سرعت انجام معاملات اینترنتی باعث رغبت افراد به انجام امور در اینترنت شده است، بحث پول الکترونیک مطرح شده است.
ایران هشدار - پول الکترونیکی یا پول دیجیتال (e money ) پول منتشر شده از سوی دولت یا بخش خصوصی است که از طریق الکترونیکی تولید، پخش و مبادله می شود و بر روی یک قطعه الکترونیکی ذخیره می شود.
در واقع پول الکترونیکی جایگزینی برای سکه ها و اسکناس ها است که به صورت الکترونیکی از آن استفاده می شود و یک مکانیسم پرداخت ارزش ذخیره شده است که در آن مقداری از وجوه یا ارزش که برای مصرف کننده قابل استفاده است، در یک وسیله و قطعه الکترونیکی ذخیره شده است.
با توجه به اینکه در سال های اخیر تمایل مصرف کنندگان به انجام معاملات الکترونیکی بیشتر شده و از طرفی کاهش هزینه و سرعت انجام معاملات اینترنتی باعث رغبت افراد به انجام امور در اینترنت شده است، بحث پول الکترونیک مطرح شده است.
از سال 1918 تا کنون که زمان شروع پرداخت های الکترونیکی بوده، پرداخت الکترونیکی به شکل های گوناگون صورت گرفته است و پرداخت بر خط نیز به کار گرفته شده که طی آن پول از خریدار کالا و خدمات به فروشنده به صورت آنلاین و بدون حضور فیزیکی و ملاقات فروشنده و خریدار و بر طبق قراردادی که فروشندگان با بانک ها برقرار کرده اند، انتقال می یابد.
در این راستا پول الکترونیک مطرح شده است که در واقع مفهوم کیف پول را همراه خود دارد.

قواعد پرداخت الکترونیک

1 – باید مطمئن باشد: به گونه ای که همیشه باید در دسترس باشد و ساختار آن به گونه ای باشد که جلوی دستکاری و تحریف اطلاعات توسط افراد غیر مجاز گرفته می شود.

2 – قابلیت ثبت معاملات و تراکنش ها داشته باشد: باید تمامی تراکنش ها و جزئیات آن را به گونه ای ذخیره و ثبت شود که امکان ردیابی یا حتی بررسی خطاهای احتمالی وجود داشته باشد.

3 - اطلاعات باید مخفی بماند: اطلاعات و حساب و پرداخت های افراد باید به گونه ای باشد که جز خودشان شخص دیگری امکان روئیت آنرا نداشته باشد.

4 – قابلیت اطمینان داشته باشد: سیستم باید به شکلی باشد که در صورت قطعی برق و حوادث مثل سیل و زلزله و ... اطلاعات حساب آنها تغییر یا از بین نرود.

ویژگی های پول الکترونیک

دو نوع پول الکترونیکی وجود دارد :

1 – پول الکترونیکی مبتنی بر کارت : یک قطعه الکترونیکی سخت افزاری است که قابلیت حمل کردن دارد و در واقع یک میکروپروسسور یا ریز پردازنده است و در یک کارت ذخیره می شود.

2 – پول الکترونیکی مبتنی بر نرم افزار : در این نوع، هیچ قطعه سخت افزار ی وجود ندارد و یک برنامه نرم افزاری روی کامپیوتر نصب میشود و از آن استفاده می شود.

عموماً در معامله پول الکترونیکی چهار دست افراد دخیل هستند: صادر کننده ارزش پول دیجیتال، اپراتور و نماینده شبکه، فروشنده سخت افزار و نرم افزار ها و دسته آخر که مبادله کننده و حسابرس معاملات پول الکترونیکی هستند.

در یک بررسی و ارزیابی دیگر، انواع پول الکترویکی به دو شکل پول الکترونیکی قابل شناسایی و پول الکترونیکی بی نام و نشان تقسیم بندی شده است .
پول الکترونیکی قابل شناسایی حاوی اطلاعات هویتی مالک آن است و تقریبا شبیه به کارت های اعتباری عمل می کند و قابلیت ردیابی و شناسایی دارند. اما پول الکترونیکی بی نام و نشان مخفی است و هویت صاحب آن مشخص نیست و شبیه به اسکناس و پول سنتی است. زمانی که این پول از حساب صاحب آن برداشت شد، به هیچ وجه قابل ردیابی نیست.

لازم به ذکر است از سال 2001 تا کنون اتحادیه اروپا قوانینی را برای نظارت و کنترل بر پول الکترونیکی وضع کرده که در سال 2009 آخرین نسخه آن ارائه شده است.
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/3633
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی