تاريخ:بيست و دوم آذر 1390 ساعت 00:00
کد : 340

آیا بخت آزمایی همان قمار است؟

آیا بخت آزمایی همان قمار است؟
اکثریت مردم بین بخت آزمایی و قمار فرق نمی‌گذارند. ولی باید دانست که این دو با هم متفاوت هستند. قانون مدنی در مادۀ 465 بیان می‌دارد: «قمار و گروبندی باطل و دعاوی راجعه به آن مسموع نخواهد بود. همین حکم در مورد کلیه تعهداتی که از معاملات نامشروع تولید شده باشد، جاری است». قمار عبارت است از برد و باخت به وسیلۀ اسباب قمار مانند ورق، تخته و غیره

اکثریت مردم بین بخت آزمایی و قمار فرق نمی‌گذارند. ولی باید دانست که این دو با هم متفاوت هستند. قانون مدنی در مادۀ 465 بیان‌ می‌دارد: «قمار و گروبندی باطل و دعاوی راجعه به آن مسموع نخواهد بود. همین حکم در مورد کلیه تعهداتی که از معاملات نامشروع تولید شده باشد، جاری است».

بی شک یکی از مصادیق معاملات نامشروع به غیر از قمار که در این ماده بیان نشده است، بخت آزمایی است. بخت آزمایی که معادل واژه لاتین (lottery) می باشد، تفاوت هایی با قمار دارد. در این راستا ابتدا تعریفی از قمار ارائه می دهیم: قمار عبارت است از برد و باخت به وسیلۀ اسباب قمار مانند ورق، تخته و غیره.

بخت آزمایی قراردادی است که در نتیجۀ آن عده ای از اشخاص روی احتمال کسب مالی از طریق بخت و تصادف و اتفاق هر یک مال معینی می پردازند. در بخت آزمایی صرفاً اتفاق و تصادف بر اثر قرعه کشی دخالت دارد ولی در قمار مهارت و تبحر و اقدامات شخص نقش مؤثر را بازی می کند. قمار بین دو نفر هم می تواند واقع شود ولی بخت آزمایی باید بین عدۀ زیادی صورت گیرد.
در برخی بخت آزمایی‌ها، اوراقی منتشر می‌گردد که بیشتر درآمد آن صرف امور خیریه می‌گردد و مابقی بابت جوایزی که به قید قرعه به شرکت کنندگان داده می‌شود، مصروف می‌شود. در صورتی که مردم به نیت برنده شدن در قرعه کشی این اوراق را خریداری نمایند، هر چند بیشتر درآمد حاصل از این برگه‌ها صرف امور خیریه شود، این موضوع نامشروع می‌باشد.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/340
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی