تاريخ:شانزدهم شهريور 1394 ساعت 17:11
کد : 3262

کلاهبرداری در حین خرید آنلاین از منظر فروشندگان و خریداران

کلاهبرداری در حین خرید آنلاین از منظر فروشندگان و خریداران
کلاهبرداری خرید آنلاین یا اینترنتی در واقع یعنی استفاده از سرویس های اینترنت به منظور فریب اشخاص یا شرکت ها و انتقال پول از حساب فرد به حساب کلاهبردار.

ایران هشدار - کلاهبرداری خرید آنلاین چیست؟
این روزها، اکثر افراد از اینترنت برای خرید یا حتی استعلام قیمت هر کالایی از لباس و پوشاک گرفته تا حتی خودرو، استفاده می کنند. در این میان متأسفانه مجرمان اینترنتی با استفاده از خصوصیت ناشناس ماندن یا مجازی بودن در اینترنت، به سوء استفاده از افراد می پردازند. کاربرانی که مورد سوء استفاده قرار می گیرند صرفاً خریداران نیستند و گاهی فروشندگان نیز مورد کلاهبرداری قرار می گیرند. کلاهبرداری خرید آنلاین یا اینترنتی در واقع یعنی استفاده از سرویس های اینترنت به منظور فریب اشخاص یا شرکت ها و انتقال پول از حساب فرد به حساب کلاهبردار.
این کلاهبرداری ها از طرق مختلف در اتاق های گفتگو ی اینترنتی، email، یا وب سایت ها صورت می گیرد. به عنوان مثال کلاهبرداران ممکن است یک کالا را با قیمتی بسیار ارزان بفروشند تا اینکه شما را به دام بیاندازند و با ترفند های خاص اطلاعات کارت پرداخت شما را برای کلاهبرداری به دست آورند و یا ممکن است آن ها با فروش محصول، هزینه را از شما دریافت کنند ولی یک جنس تقلبی بفرستند یا اصلا جنسی نفرستند. در این قسمت این کلاهبرداری ها را بررسی می کنیم:

کلاهبرداری حراجی های آنلاین

سایت های اینترنتی حراجی در واقع بازار دست فروشی مجازی است که کالاهای نو یا استفاده شده را برای فروش ارائه می دهند و افراد می توانند آن کالا را از طریق مزایده خریداری نمایند. کلاهبرداری حراجی های آنلاین شامل مواردی نظیر: ارائه اطلاعات نادرست در رابطه با کالا، نفرستادن کالا به مشتری پس از دریافت هزینه و ... است. اگر شما می خواهید از این طریق محصولی بفروشید، کلاهبرداران روی محصول شما در مزایده با دو نام متفاوت بالاترین و پایین ترین قیمت را قرار می دهند و دقیقاً قبل از اینکه مزایده تمام شود، کلاهبرداران با آن نامی که بالاترین قیمت را در مزایده قرار داده بودند، از مزایده خارج می شوند و آن مزایده را با پایین ترین قیمت برنده می شوند. اما در زمانی که شما در حراجی آنلاین در نقش خریدار شرکت کنید، آن ها با یک مزایده کننده جعلی، قیمت ها را بالا می برند و از این طریق محصولی با قیمت پایین را به بالاترین قیمت ممکن می فروشند.

اطلاعات مهم و ضروری در رابطه با حراجی های آنلاین:

• اکثر وب سایت های حراجی های آنلاین، یک راهنمای آموزشی آنلاین و نکات امنیتی و مناسب را دارند و همچنین متدهای پرداخت آنلاین و اقدامات حیاتی و مهم را در روی سایت برای افراد قرار می دهند. این متد های پرداخت بسیار امن هستند و خطرات کلاهبرداری را در حین پیشنهاد فروش به مراتب کاهش می دهند. اکثر پرونده های شکایت در حراجی های آنلاین مربوط به شکایت فروشندگان در رابطه با کلاهرداری از سایت آنها می باشد.

• اگر شما محصولی را به صورت آنلاین می خرید یا می فروشید، باید مراقب دسیسه پرداخت چک به ازای خرید نیز باشید. در این نوع از کلاهبرداری، شما یک چک برای کالایی که فروخته اید

دریافت می کنید که مبلغ آن بیشتر از مبلغ توافق شده در قرارداد است. در این هنگام کلاهبرداران امیدوارند که شما بدون توجه به اینکه چک جعلی یا بدون محل است، مبلغ اضافی چک را به آنها برمیگردانید و در این صورت شما مبلغی را به حساب آن ها واریز می کنید.

• اما به طور کلی برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری ها سعی کنید معاملات خود را با شرکت ها یا افرادی که خوشنام هستند و افرادی که تجربه کار با آنها دارند و از آنها راضی بودند، انجام دهید.

• همچنین برای پرداخت حتماً از پرداخت های بانکی استفاده کنید و هیچ گاه پرداخت نقدی را انتخاب نکنید و حتما از کامپیوتر منزلتان برای انجام این تراکنش ها استفاده کنید.

• حتماً برای خرید آنلاین با تایپ آدرس سایت سایت آن فروشگاه یا شرکت، مستقیماً به سایت آن ها مراجعه کنید و از طریق لینک های موجود در ایمیل ها یا سایت های تبلیغاتی هیچ گاه به فروشگاه ها مراجعه نکنید.

• تا جایی امکان دارد از فروشگاه های دارای نماد اعتماد خریداری نمایید.

• همیشه یک کارت اعتباری جدا از حساب اصلی خود برای خرید های آنلاین داشته باشید و از آن فقط برای خرید آنلاین استفاده کنید و همیشه مبلغی به اندازه خریدتان در آن قرار دهید تا در صورت کلاهبرداری، تمام پول خود را از دست ندهید.

• همیشه برای کارت بانکی خود که با آن خرید آنلاین انجام می دهید سیستم اطلاع رسانی sms (پیامکی) را فعال کنید تا بتوانید تراکنش های مالی و همچنین ورودی و خروجی حساب خود را داشته باشید.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/3262
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی