تاريخ:سوم شهريور 1394 ساعت 11:19
کد : 3119

معرفی کلاهبرداری های معاملات فضای مجازی

معرفی کلاهبرداری های معاملات فضای مجازی
کلاهبرداری - چه در فضای مجازی چه در فضای فیزیکی - بر پایه ساده لوحی و حرص و طمع قربانی اتفاق می افتد. این افراد امید دارند که با کمترین تلاش و به سرعت به ثروت دست پیدا کنند. کلاهبرداران از این ویژگی افراد برای جذب کردن آن ها به سوی خود و در نهایت گرفتن پول و سرمایه آن ها استفاده می کنند.
ایران هشدار-کلاهبرداری - چه در فضای مجازی چه در فضای فیزیکی - بر پایه ساده لوحی و حرص و طمع قربانی اتفاق می افتد. این افراد امید دارند که با کمترین تلاش و به سرعت به ثروت دست پیدا کنند. کلاهبرداران از این ویژگی افراد برای جذب کردن آن ها به سوی خود و در نهایت گرفتن پول و سرمایه آن ها استفاده می کنند. کلاهبرداران همیشه دوست دارند که قربانیان آن ها افراد خجالتی و ترسو باشند تا جرم و تخلف اتفاق افتاده را به نهادها و مسئولان مربوطه گزارش ندهند.
در این راستا مفید است که برخی از کلاهبرداری های رایج در فضای مجازی را بشناسیم و بدانیم که برای پیشگیری از افتادن در دام کلاهبرداران و شیادان چه کارهایی می توان انجام داد؟
کلاهبرداری های تجاری را از دو منظر فروشنده و خریدار می توان بررسی کرد. به این معنی که هر دو نقش بیان شده می توانند مورد سوء استفاده و کلاهبرداری قرار بگیرند.

الف- توصیه هایی برای خریداران آنلاین
• از دست رفتن کالای خریداری شده / ناپدید شدن فروشنده
- اطمینان حاصل کنید که خرید خود را از یک منبع قابل اعتماد انجام می دهید. در مورد قانونی بودن شرکت فروشنده کالا و اینکه کالاهای خود را در زمان وعده داده شده تحویل می دهد، تحقیق کنید. فروشنده را تنها از بازدید وب سایت وی بررسی نکنید، زیرا هر فردی به راحتی و با سرعت می تواند وب سایتی زیبا و حرفه ای ایجاد کند.
- به جای آنکه فقط یک شماره صندوق پستی، ایمیل یا شماره تلفن از فروشنده داشته باشید، آدرس محل فیزیکی شرکت را بدست آورید. بررسی کنید که شرکت در حال حاضر در آن آدرس وجود دارد یا خیر؟ توصیه می شود اگر فروشنده چنین اطلاعاتی را برای شما فراهم نمی کند از او خرید نکیند، زیرا در صورتی که کالای وعده داده شده را برای شما نفرستد، پیدا کردن او و پس گرفتن پول مشکل خواهد بود.
- در پاسخ به پیشنهادهای ویژه که از طریق ایمیل و یا پیامک برای شما ارسال می شود با احتیاط رفتار کنید.
- مراقب و محتاط باشید هنگامی که از شرکتی در خارج از کشور خرید می کنید. در صورت بروز مشکل و عدم تحویل کالا، پیدا کردن فروشنده و بازگشت پول بسیار سخت است.
- در صورت امکان و توافق با فروشنده ، پرداخت پول را هنگام تحویل کالا انجام دهید.
- قبل از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، از امنیت سایت اطمینان حاصل کنید. برای این منظور باید در آدرس بار سایت بعد از "http" حرف S قرار داشته باشد( حرف S نشان دهنده این است که اطلاعات و داده ها حین عبور از اینترنت رمزگذاری می شوند). همچنین مطمئن شوید که علامت قفل بسته در آدرس بار یا در گوشه سمت راست پایین صفحه وجود داشته باشد.

• کلاهبرداری در قالب سرمایه گذاری
- به پیشنهادهایی که ادعا می کند به سرعت و با تلاش کم ثروت بسیاری بدست خواهید آورد، شک کنید. به خصوص در مورد افرادی که خود را نماینده دولت های خارجی و یا از مقامات آن کشورها، به ویژه کشورهای آفریقایی و نیجریه معرفی می کنند و از شما درخواست می کنند که به آن ها در نگه داری مقادیر زیادی پول در حسابی خارج از کشورشان کمک کنید، بسیار مراقب باشید. در شیوه های دیگر کلاهبرداران ادعا می کنند که شما از بستگان دور و ناشناخته تان پول زیادی به ارث برده اید یا در یک قرعه کشی برنده مبلغ هنگفتی شده اید. در هیچ موردی که از صحت آن کاملا مطمئن نیستید سرمایه گذاری نکنید و اطلاعتی به افراد ندهید و هیچ پرداختی نداشته باشید.
- افراد را فقط از طریق سایت و یا ایمیلشان شناسایی نکنید، زیرا سایت و انواع ایمیل ها به سرعت و به راحتی توسط هر شخصی می تواند ایجاد و یا جعل شود. در مورد قانونی و مشروع بودن شخص و یا شرکت به طور دقیق تحقیق کنید.
- در مورد معامله و سرمایه گذاری با شرکت ها و افراد خارج از کشور بسیار با احتیاط رفتار کنید، زیرا در صورت بروز مشکل و کلاهبرداری، ردیابی و دسترسی به این افراد بسیار سخت خواهد بود.

ب – توصیه هایی برای شرکت ها و فروشندگان اینترنتی:
- در مورد سفارش های آنلاین مشکوک مراقب و با احتیاط باشید. این سفارش ها معمولا به صورت غیر منتظره و در حجم زیاد و مبالغ بالا از کشورهای خارجی هستند. بسیاری از کلاهبرداران از حساب های اعتباری جعلی و یا هویت اعتباری به سرقت رفته از دیگران برای سفارش اینترنتی حجم بسیار بالای کالا استفاده می کنند که در قبال این حساب های جعلی و سرقتی هیچ مبلغی به فروشنده پرداخت نخواهند کرد.
- در فروش کالا به دیگر شرکت ها، در مورد مشتری خود و قانونی بودن آن کاملا تحقیق کنید و فقط آن را از روی وب سایت و ایمیل شناسایی نکنید.
- کالا و محصولات را تا قبل از این که مطمئن شوید پول شما پرداخت شده و یا به شیوه ای درست و قانونی پرداخت خواهد شد، ارسال نکنید.
- در مورد پیشنهادهای ویژه و اغواکننده که از طریق ایمیل یا سایر روش ها برای شما ارسال می شود مراقب باشید.
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/3119
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی