تاريخ:بيست و هفتم مرداد 1394 ساعت 14:52
کد : 3053

امنیت شبکه های wi-fi عمومی

امنیت شبکه های wi-fi عمومی
هنگامی که شما از یک اتصال رمزگذاری نشده برای چک کردن شماره پرواز، خواندن ایمیل هایتان یا انجام هرگونه فعالیت اینترنتی استفاده می کنید، در واقع فعالیت های آنلاین خود را برای سایر افراد به نمایش گذاشته اید.
ایران هشدار-
شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشد.
برای خوردن قهوه و چای در کافی شاپ نشسته اید. در همین حین قصد دارید ایمیل های کاری خود را چک کنید.
برای این کار شما شروع به جستجو شبکه های wi-fi عمومی رایگان می کنید و به سرعت به آن ها متصل می شوید. این اتصال از آن جایی که رایگان هم است کاملا منطقی و به صرفه به نظر می رسد. اما با اتصال به شبکه های عمومی چه چیزهایی را ممکن است از دست بدهیم. بعد از خواندن این متن شاید در مورد نحوه استفاده از این شبکه ها تجدید نظر کنید.

هیچ چیز خصوصی در شبکه های wi-fi عمومی، وجود ندارد.

این مسئله باید به عنوان یک قانون در ذهن هر کسی که می خواهد به شبکه های رایگان عمومی متصل شود وجود داشته باشد. افراد اغلب بدون هیچ فکر و درنگ به شبکه عمومی برای مثال در فرودگاه ها یا کتابخانه ها متصل می شوند.
هنگامی که شما از یک اتصال رمزگذاری نشده برای چک کردن شماره پرواز، خواندن ایمیل هایتان یا انجام هرگونه فعالیت اینترنتی استفاده می کنید، در واقع فعالیت های آنلاین خود را برای سایر افراد به نمایش گذاشته اید.
جهت سهولت دسترسی افراد به اینترنت در مکان های عمومی اغلب مودم های بی سیم رمزگذاری نشده اند، برای مثال در فرودگاه همه می توانند به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشند ونیازی نیست که افراد از مسئول اطلاعات فرودگاه در مورد رمز عبور و سایر اطلاعات سوال کنند.

آزادراه هکرها
ممکن است شما ندانید که با استفاده از شبکه های عمومی اینترنت، پلی بین خود و کاربران مخرب می سازید زیرا آن ها هم از همان شبکه ای که شما در حال استفاده هستید، استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که شبکه های بی سیم عمومی برای استفاده هکرها بسیار مناسب می باشند.
هکرها با تنظیم و ایجاد شبکه های جعلی wi-fi رایگان در مکان های عمومی، دست به سرقت اطلاعات حساس و مهم افراد از قبیل اطلاعات بانکی و مسائل کاملا خصوصی می زنند. این مسئله بسیار نگران کننده است.
بسیاری از افراد نمی دانند که سیستم عامل هایی مانند ویندوز به طور خودکار، به شبکه ها ی در دسترس کاربر وصل می شوند. به طور طبیعی اغلب آن ها به شبکه های رایگان و بدون نیاز به رمز ورود وصل می شوند. این اتصال ممکن است شما را به طور ناخواسته به کامپیوتر یک هکر متصل کند و دیگر نتواند ارتباط با آن را قطع کند.
نام شبکه های بی سیم که شما قبلا از آن استفاده کرده اید بر روی سیستم شما ذخیره می شود. کامپیوتر شما به طور خودکار به شبکه ای که قبلا از آن استفاده کرده اید وصل خواهد شد. بنابراین اگر هکر نامی مشابه به آنچه از آن استفاده کرده اید را بسازد پلی برای ارتباط با سیستم شما و کلاهبرداری ایجاد کرده است.

 
رمزگذاری
حتی اگر شما از یک اتصال رمز گذاری شده نیز استفاده کنید، میزان حمایت و حفاظت از شما بستگی به نوع و شیوه رمزگذاری دارد. چه بسا برخی رمزها به راحتی توسط هکرها شکسته می شوند.
در مورد رمزگذاری شبکه های بی سیم یک نوع رمز استاندارد به نام WEP وجود دارد که ثابت شده است به آسانی قابل شکسته شدن است برای مثال یک تیم تحقیقاتی در یک دانشگاه آلمانی مقاله ای را منتشر کردند که در آن بیان شده است چگونه می توان در کمتر از 60 ثانیه رمز WEP را شکست.
تحلیلگران امنیتی استفاده از رمزگذاری استاندارد WPA2 را که از WEP قوی تر و مطمئن تر است پیشنهاد داده اند.

برای استفاده امن از شبکه های wi-fi عمومی چه کاری باید انجام دهیم؟
کارشناسان امنیتی نمی گویند که استفاده از شبکه های عمومی باعث از دست رفتن اطلاعات می شود بلکه معتقند در استفاده از این شبکه ها باید چندین نکته امنیتی را رعایت کرد تا دچار مشکل نشویم. در ادامه برخی از راهکار ها و نکات که می تواند شما را از آسیب های احتمالی حفظ کند آورده شده است:
• غیر فعال کردن به اشتراک گذاری: شما می توانید به اشتراک گذاری پوشه های خودرا برای افرادی که در همان شبکه حضور و دسترسی دارند غیر فعال کنید.
• صحت شبکه های عمومی: قبل از اتصال به یک شبکه، به تبلیغات اطراف به خوبی توجه کنید و تبلیغاتی که شما را به وصل شدن به شبکه های رایگان تشویق می کند، قبل از متصل شدن بررسی نمایید، آیا آن شبکه درست است یا خیر؟
• آگاهی بهترین راهکار است: مراقب اطلاعاتی که در مکان های عمومی به اشتراک می گذارید باشید. وارد شدن به حساب ایمیل و یا دیگر حساب های کاربری شاید ظاهرا بی خطر باشد اما در صورت دسترسی هکرها، باعث افشا شدن اطلاعات شما می گردد. به ویژه که اکثرا کاربران از رمزهای یکسان برای بیشتر فعالیت های خود استفاده می کنند.
• اتصال به شبکه را خاموش کنید: اگر برای مدت زیاد و طولانی مدت به صورت آفلاین با کامپیوترخود کار می کنید، کلید اتصال بی سیم دستگاه خود را غیر فعال کنید. به هر میزانی که شما در شبکه های اینترنت بی سیم دیگران قرار داشته باشید به همان میزان با خطر از دست دادن اطلاعات خود توسط هکرها و افراد مزاحم مواجه هستید.
• استفاده از آنتی ویروس: از یک آنتی ویروس و نرم افزار جامع امنیت اینترنت استفاده نمایید وآن را همیشه به روز رسانی کنید.
• غیر فعال کردن اتصالات p2p: بسیاری از هکرها wi-fi مبدل و جعلی همانند شبکه های واقعی در فرودگاه ها یا مکان های شبیه به آن راه اندازی می کنند. نام این شبکه ها معمولا "شبکه های رایگان" "شبکه رایگان فرودگاه " و نام هایی شبیه به آن است. اتصال p2p خود را خاموش کنید مگر برای اتصال به یک شبکه مشخص تایید شده آن را فعال کنید.
در هر صورت بعضی مواقع بنا به ضرورت مجبور به استفاده از شبکه های عمومی هستیم بنابراین با رعایت نکات اشاره شده و سایر اقدامات امنیتی می توانیم به طور امن از شبکه های wi-fi عمومی استفاده نماییم.









http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/3053
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی