تاريخ:بيست و يکم مرداد 1394 ساعت 11:11
کد : 3011

کلاهبرداری حین پرداخت چیست؟

کلاهبرداری حین پرداخت چیست؟
تجارت الکترونیک با اتکا بر معاملات الکترونیکی برای پرداخت وجوه توسط مشتری به فروشنده و ... به مشتری خدمت رسانی می کند. به همین دلیل افزایش معاملات الکترونیکی در واقع نتایجی چون افزایش کلاهبرداری الکترونیکی را در بر داشته است.

ایران هشدار - کلاهبرداری حین پرداخت، روشی کاذب و غیر قانونی در انجام معاملات است که از طریق دخالت یک مجرم اینترنتی انجام می گیرد. مجرم اینترنتی در این نوع کلاهبرداری، با برداشت وجه از حساب قربانی، از او سلب اختیار می کند و از طریق اینترنت، اختیار تمام وجوه، دارایی ها، اطلاعات محرمانه و ... را بدست می گیرد.

کلاهبرداری در حین پرداخت به شکل های گوناگونی از قبیل معاملات فریبکارانه یا غیر مجاز، کالاهای دزدیده شده یا گم شده و درخواست جعلی استرداد کالا یا برگشت هزینه صورت می گیرد. دسته بندی کلی که برای این نوع کلاهبرداری ها وجود دارد به صورت زیر می باشد:

فیشینگ: هر ایمیل و یا وب سایتی که اطلاعات شخصی مثل اطلاعات کارت اعتباری حساب بانکی و ... را به صورت غیر قانونی و با فریب از کاربران دریافت می کند، آن را برای حملات فیشینگ آماده می نماید. حال اگر این اطلاعات را یک مرجع قانونی مثل بانک دریافت کند، جزء فیشینگ به حساب نمی آید اما اگر یک وب سایت غیر قانونی یا نا آشنا این اطلاعات را دریافت کند، قطعا فیشینگ اتفاق افتاده است.

سرقت هویت : این کلاهبرداری شامل مواردی خارج از قلمرو دیجیتال است اما یکی از مصادیق انواع کلاهبرداری های آنلاین است. در این نوع کلاهبرداری، یک مجرم اینترنتی  اطلاعات شخصی افراد را به سرقت می برد و از آن برای مقاصد کلاهبردارانه استفاده می کند. این هکر ها با نفوذ به دیوار آتش سیستم هایی که از امنیت کمتری برخوردار هستند و از طریق ربودن اطلاعات قسمت کاربری، در شبکه های عمومی wi fi اطلاعات را بدست می آورند.

سرقت صفحات وب: هکر ها می توانند ترافیک یا تعداد بازدید از سایت تجاری شما را با ربودن قسمتی از صفحات سایت شما، به سایت خودشان منتقل کنند و بازدید کنندگان سایت شما را به سایتی دیگر بفرستند و باعث دیده نشدن سایت شما شوند.
این سایت جعلی خود ممکن است حاوی موارد مخرب باشد که هکرها از آن برای نفوذ به یک سیستم امنیتی شبکه استفاده کنند. مالکان سایت های تجاری می بایست در رابطه با این نوع کلاهبرداری و هک دقت کنند زیرا این کار از دو جهت به آنها آسیب می رساند؛ اول اینکه تعداد بازدید از سایت آن ها گرفته می شود و در نتیجه ضررهای مالی به بار می آورد، دوم اینکه با توجه به مورد هک قرار گرفتن کاربران، به اعتبار سایت و شرکت این مالکان تجاری خدشه وارد می شود.

کلاهبرداری در رابطه با هویت بازرگانان و کالاها

در این نوع کلاهبرداری، مجرمان اینترنتی با راه اندازی یک حساب تجاری به ظاهر قانونی و استفاده از اطلاعات یک حساب بازرگانی ربوده شده، کار خود را آغاز می کنند سپس قبل از اینکه شخص متوجه شود که از حساب او سوء استفاده شده، اقدام به فروش محصولات می کنند و قربانیان نیز که همان مشتریان هستند، شروع به خرید و ثبت سفارش می کنند و منتظر دریافت محصول می مانند، در حالی که هیچ محصولی برای فروش وجود ندارد. از طرفی این حساب یک حساب تجاری ربوده شده است و دارنده حساب نمی داند که یک مجرم اینترنتی با استفاده از ضمانت حساب او اقدام به فروش محصول و دریافت پول از مشتریان می کند. پس از فروش و کسب مقداری پول ناگهان این مجرم اینترنتی ناپدید می شود و زمانی که افراد از شخص فروشنده شکایت می کنند، تمام مسئولیت و هزینه بازگرداندن پول مشتریان، با شخصی است که از حساب تجاری او سوء استفاده شده است.

چگونه از این نوع  کلاهبرداری ها جلوگیری کنیم ؟
کلاهبرداران برای دریافت اطلاعات به صورت آنلاین بسیار زیرک هستند و این اطلاعات را به صورت غیر قانونی بدست می آورند. با توجه به نکات زیر جلوی فعالیت آنها را بگیرید:
  • همیشه اطلاعاتتان را به روز کنید و سعی کنید از جزئیات آخرین نوع کلاهبرداری ها اطلاع داشته باشید.
  • با یک سیستم پردازش پرداخت مالی خوب و مطمئن همکاری کنید.
  • اطلاعات مربوط به معاملات و تراکنش های مالی خود را حتما رمز گذاری کنید.
  • هر از گاهی توکن ها (رمزها) و دیگر اعتبارات مربوط به معاملات مالی را تغییر دهید.
  • یک سری قانون برای دسترسی به اطلاعات محرمانه وضع کنید و در این قانون جایگاه هر یک از دسترسی ها و سطح هر کدام را به طور جداگانه مشخص کنید.
  • حتما برای سیستم های خود از یک آنتی ویروس قوی و به روز استفاده کنید.
  • حتما کاربران سایت تجاری خود را که همان مشتریان هستند از طریق درگاه ورودی با user و pass مشخص مدیریت کنید .
  • کلاهبرداری در هنگام پرداخت می تواند هم به فروشنده و هم مالک تجاری و هم مشتری خسارت وارد کند. با محافظت سختگیرانه از سایت تجاری خود، از خود در برابر کلاهبرداران محافظت کنید. حتما گزینه ای برای گزارش دادن مشکلات یا موارد مهم در سایت خود قرار دهید و به طور روزانه و حتی لحظه ای آن را چک کنید.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/3011
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی