تاريخ:بيست و ششم آذر 1397 ساعت 11:19
کد : 29942

همه چیز در مورد استخر پاداش در بازاریابی شبکه ای

همه چیز در مورد استخر پاداش در بازاریابی شبکه ای
پاداش استخری در بازاریابی شبکه ای عبارت است از اختصاص درصدی از فروش ناخالص شرکت به افراد واجد صلاحیت، به طوری که با تجمیع امتیازات افرادِ واجد صلاحیت و احتساب درصد اختصاص یافته، ارزش ریالی هر امتیاز محاسبه و بر این اساس سهم هر فرد مشخص می گردد.

به گزارش ایران هشدار - پلن، طرح درآمدزایی یا compensation plan یکی از مهم ترین ارکان حرفه بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ است تا جایی که می توان گفت موفقیت یا شکست یک شرکت بازاریابی شبکه ای تا حد بسیار زیادی وابسته به طرح درآمدی آن است. هر شرکتی بر اساس طرح درآمدی خود انواع تخفیفات، پاداش ها و پورسانت ها را برای بازاریابان در نظر می گیرد و این طرح می تواند منحصر به فرد و بر اساس سلیقه طراح، اجرایی شود. اما رعایت الزاماتی که از جانب کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه ای جهت حفظ حق و حقوق بازاریاب، مصرف کننده و شرکت تعیین شده است  می بایست در طرح ها اعمال شود.

یکی از انواع پاداش هایی که برخی از شرکت ها برای بازاریابان خود در نظر می گیرند، پاداش استخری یا استخر پاداش (bonus pool) است. پاداش استخری در بازاریابی شبکه ای عبارت است از اختصاص درصدی از فروش ناخالص شرکت به افراد واجد صلاحیت، به طوری که با تجمیع امتیازات افرادِ واجد صلاحیت و احتساب درصد اختصاص یافته، ارزش ریالی هر امتیاز محاسبه و بر این اساس سهم هر فرد مشخص  می گردد. در حال حاضر طبق بند 3 الزامات طرح سود دهی برای شرکت های بازاریابی شبکه ای، اختصاص پاداش استخری به عنوان مشوقی جهت افزایش خرده فروشی بازاریاب ممنوع است و البته استفاده از هرنوع استخر پاداش و شرایط دریافت آن نیز می بایست در طرح  سوددهی قید شود.

اما ذکر این نکته در اینجا ضروری است که یک طرح درآمدی منطقی و منصفانه، طرحی است که هرم توزیع درآمد در آن منصفانه باشد و پورسانتی که شرکت به بازاریابان ارائه می دهد، به صورت منصفانه و پله به پله افزایش یابد تا هر فردی به میزان تلاش و فعالیت خود، درآمد کسب نماید.

اما گاها مشاهده می شود پلن توزیع درآمدی به گونه ای طراحی شده که بخش اعظم سود به افرادی که در بالای هرم ایستاده اند، تعلق می گیرد و افراد جدیدالورود و اکثر افراد عضو شده در شرکت، درآمد مطلوب و متناسب با تلاش خود به دست نمی آورند؛ چرا که در طرح درآمدی اینگونه پیش بینی شده است.

استخر پاداش در واقع همان مبلغی است که عموما به برخی افراد که به جایگاه های خاص دست یابند، تعلق می گیرد و مبلغ آن عمدتاً مشخص نیست اما شرایط دریافت آن با جزئیات در طرح درآمدزایی عنوان می شود؛ نکته اینجاست که اکثر این مبلغ به صورت درصدی از سود گروه فروش یا درصدی بیان می شود به طوری که برای بازاریاب قابل محاسبه و شفاف نیست و آنها خود نمی توانند مبلغ حدودی آن را محاسبه نمایند و گاها ممکن است در این زمینه حق و حقوق بازاریاب تضییع شود.

چرا اختصاص پاداش استخری موجب تضییع حقوق اکثر بازاریابان می شود؟

1 . مقدار این پاداش جزء همان مجموع 40 درصدی از فروش شرکت است که می بایست به صورت پورسانت بین بازاریابان تقسیم شود. اما مبلغ آن مشخص نیست و می تواند موجبات تضییع حقوق بازاریابان را فراهم آورد.

2 . با توجه به اینکه در پلن یا طرح درآمدی اکثر شرکت های بازاریابی شبکه ای، توزیع متناسب پورسانت شرایط مناسبی ندارد، این مبلغ که به عنوان پاداش استخری در نظر گرفته می شود، به تعداد کم و تنها افراد  مجموعه دار شرکت تخصیص می یابد. در صورتی که با یک طرح مناسب و اختصاص این مبلغ در همه جای طرح (خرد کردن مبلغ در قسمت های مختلف)، می توان به قشر وسیعی از بازاریابان مبلغی برای تشویق و فعالیت بیشتر در نظر گرفت.

3 . این مبلغ می تواند به جای اختصاص به تعداد اندکی به عنوان پاداش استخری، در تخفیفات و نیز کاهش قیمت تمام شده محصول برای بازاریابان لحاظ شود تا از این طریق همه بازاریابان از آن منفعت ببرند و شرکت محصول با کیفیت و قیمت مناسب برای بازاریابان و مصرف کنندگان فراهم آورد.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازاریابی شبکه ای در کشور، طبق آمار87.9 درصد از بازاریابان شاغل در شرکت های بازاریابی شبکه ای درآمد کمتر از 500 هزار تومان دارند و حدود 0.1 درصد از افراد، دارای درآمد بالای 20 میلیون تومان هستند که می توان نتیجه گرفت در نظر گرفتن پاداش استخری در طرح های درآمدی شرکت ها تاحد زیادی جنبه تبلیغاتی به منظور جذب و شیفت لیدرهای بزرگ را دارد و به جای اختصاص این پاداش، می توان مبلغ آن را صرف افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصول برای بازاریاب یا خرد کردن این مبلغ و اضافه کردن آن به پورسانت دریافتی بازاریابان در کل هرم توزیع درآمد، به منظور کمک به بهبود شرایط اقتصادی و افزایش انگیزه همه بازاریابان نمود.  

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29942
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی