تاريخ:سوم آذر 1397 ساعت 09:35
کد : 29903

نیمی از کسب‌و‌کار‌های آنلاین فاقد مجوز هستند

نیمی از کسب‌و‌کار‌های آنلاین فاقد مجوز هستند
براساس اعلام دادستانی ، بسیاری از کسب‌و‌کار‌های رسمی و بزرگ فعالیت خود بر بستر تلگرام را متوقف کرده‌اند؛ اما بعضی از کسب‌و‌کار‌ها نیز همچنان به فعالیت در این پیام‌رسان ادامه می‌دهند که وضعیت دوگانه‌ای را در بازار ایجاد کرده است.

به گزارش ایران هشدار - براساس اعلام دادستانی ، بسیاری از کسب‌و‌کار‌های رسمی و بزرگ فعالیت خود بر بستر تلگرام را متوقف کرده‌اند؛ اما بعضی از کسب‌و‌کار‌ها نیز همچنان به فعالیت در این پیام‌رسان ادامه می‌دهند که وضعیت دوگانه‌ای را در بازار ایجاد کرده است.

رضا الفت‌نسب دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه بهتر است وضعیت فعالیت کسب‌و‌کار‌ها در تلگرام به طور شفاف مشخص شود، گفت: با وجود اپلیکیشن‌های غیر رسمی تلگرم مانند هاتگرام و طلاگرام ، هنوز کاملا معلوم نیست که فعالیت کسب‌و‌کار‌ها بر بستر تلگرام جرم است یا خیر؟

وی افزود: متاسفانه این دوگانگی وضعیت نامناسبی را برای فعالان اینترنتی به وجود آورده است و من از مراجع قضایی درخواست می کنم که اصناف را در بحث خروج از تلگرام معاف کنند.

دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی اشاره به اینکه پیام‌رسان‌های داخلی نتوانستند جای تلگرام را در بین اصناف اینترنتی بگیرند ، گفت: متاسفانه تا به حال پیام‌رسان‌های داخلی هیچ خدمات خاصی را برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی ارایه نکرده‌اند و به نظر می‌رسد این شبکه‌ها بیشتر فعالیت خود را روی بهبود زیر‌ساخت‌ها متمرکز کرده‌اند و این درحالی است که ما بارها اعلام کرده‌ایم که آماده مذاکره با این پیام‌رسان‌های بومی برای همکاری هستیم.

وی درباره میزان فیلترینگ کسب‌و‌کارهای اینترنتی گفت: امسال در حدود 7 یا 8 فعال حوزه تبلیغات قربانی فیلترینگ بودند و فکر می‌کنم حدود 10 یا 12 شرکت فعال در بخش فروش بلیط هواپیما به علت عدم دریافت مجوز مسدود شدند؛ البته بعضی از سایت‌ها نیز با شکایت بخش‌خصوصی فیلتر شدند که آمار آن‌ها به ما اعلام نشده است.

دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی افزود: برای یکی از سایتها که به تازگی به دلیل شکایت یکی از بانک ها و درج بعضی نظرها توسط کاربران ، فیلتر شده مشکلاتی به وجود آمده است. متاسفانه در بحث قانون‌گذاری با مشکلاتی مواجه هستیم و در بحث مسدودسازی این سایت ها می‌شود کمی منعطف‌تر عمل کرد و تنها صفحات ونظراتی که مورد شکایت قرار داشتند، حذف یا فیلتر می‌شدند.

وی در بخش دیگراز سخنان خود گفت: در حال حاضر حدود 27 یا 28 هزار کسب‌و‌کار اینترنتی مجوز و نماد اعتماد فعالیت دریافت کرده‌اند و حدود همین تعداد به صورت غیر رسمی فعالیت می‌کنند و البته یکسری از اشخاص یا کسب‌و‌کار‌ها نیز اقدام به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دارند که آماری از فعالیت آن‌ها در دسترس نیست.

دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی با اشاره به فعالیت افرادی که در اینستاگرام به تبلیغات می پردازند، اظهار کرد: از لحاظ قانونی هر اثر یا صفحه‌ای که مربوط به فعالیت در حوزه کسب‌و‌کار باشد باید کد شامد دریافت کند و کسانی که این کد را ندارند فعالیت غیر‌قانونی می‌کنند؛ البته در این بخش نیز مشکل فقدان قانون داریم و آنطور که باید ساماندهی مناسبی نشده است.

الفت‌نسب در پاسخ به این سوال که چرا شاهد خرید و فروش کالاهای غیر مجاز بر بستر اینترنت هستیم و آیا نهادی وظیفه نظارت بر این بخش را دارد؟ گفت : نزدیک به 20 سازمان نظارتی در این حوزه فعالیت می‌کنند، البته دادوستد کالا‌های غیرقانونی بیشتر در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و کسب‌و‌کارهایی که به‌طور رسمی فعالیت می‌کنند نمی‌توانند به راحتی اقدام به چنین کاری کنند.

دبیر انجمن کسب‌و‌کارهای اینترنتی در پایان اظهار کرد: امیدوارم با توجه به شرایط اقتصادی امروز، بیشتر به کسب‌و‌کار‌های اینترنتی توجه شود و البته کسانی که علاقه‌مند به حضور در این بازار هستند نیز با مطالعه و تحقیقات لازم به راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی بپردازند؛ چون بسیاری از فعالین این بخش به علت عدم اطلاعات کافی از قوانین و شرایط جامعه، بعد از مدتی شکست می‌خورند و مجبور به ترک فعاالیت خود می شوند.

 

ایلنا

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29903
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی