تاريخ:هجدهم مرداد 1394 ساعت 16:07
کد : 2982

شیفت زدن قانونی یا غیر اخلاقی؟

شیفت زدن قانونی یا غیر اخلاقی؟

نمایندگان فروش حق تصمیم گیری در مورد شرکتی که می خواهند در آن فعالیت داشته باشند دارند و اگر در هر زمانی به هر دلیلی تشخیص دهند که کار در شرکت برای آنان مناسب نیست می توانند اقدام به خروج از شرکت و فعالیت در شرکتی که مورد قبول آنان است بنمایند

ایران هشدار - شیفت زدن اصطلاحی است که در صنعت فروش مستقیم برای توصیف تلاش در جهت انتقال اعضای فروش از یک شرکت به شرکت دیگر به کار می رود. این اصطلاح زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که توزیع کنندگان یک شرکت اقدام به جذب توزیع کنندگان شرکت دیگر می نمایند. البته این اقدام فقط شامل جذب توزیع کنندگان از شرکت های دیگر نیست، بلکه هر گونه تلاشی در جهت متقاعد سازی توزیع کنندگان به خروج از شرکتی که در آن فعال هستند را دربر می گیرد. این بدین معنی است که حتی تشویق توزیع کننده برای خروج از شرکت و یا عدم انجام خرید و فروش در شرکتشان از موارد این اقدام به حساب می آیند. شیفت زدن می تواند به صورت فردی توسط توزیع کنندگان و یا به صورت گروهی توسط گروه توزیع کنندگان و حتی در سطح کلان تر توسط خود شرکت صورت می گیرد. با مطالعه قوانین و دستورالعمل های موجود در زمینه بازاریابی شبکه ای نمی توانیم بخشی را پیدا کنیم که این اقدام را غیر قانونی اعلام کرده باشد؛ حتی در کدهای اخلاقی منتشر شده توسط انجمن فروش مستقیم(DSA) پوشش داده نشده است، اما این عمل توسط تمام مراجع ذیربط به خصوص انجمن فروش مستقیم اقدامی غیر اخلاقی و به عنوان یک عملکرد کاری نامناسب شناخته شده است. اگرچه به صورت مستقیم این اقدام غیرقانونی شناخته نشده است ولی اگر بررسی در مورد نحوه انجام این فرآیند داشته باشیم، می توانیم ببینیم که به نوعی مداخله در قراردادهای کاری یک شرکت به حساب می آید. برای مثال نمایندگان شرکت الف، نمایندگان فروش در شرکت ب را مورد هدف گذاری قرار می دهند و تمام تلاش خود را برای متقاعدسازی نمایندگان آن برای خروج از شرکت ب و همچنین کار در شرکت الف به کار می برند. اقدام نماینده شرکت برای خروج از شرکت کنونی اش نوعی تداخل غیر مستقیم نمایندگان شرکت الف در قرار دادهای کاری شرکت ب است.

انجمن فروش مستقیم دلیل غیرقانونی اعلام نکردن این اقدام را استقلال در تصمیم گیری توزیع کنندگان عنوان می نماید؛ نمایندگان فروش حق تصمیم گیری در مورد شرکتی که می خواهند در آن فعالیت داشته باشند دارند و اگر در هر زمانی به هر دلیلی تشخیص دهند که کار در شرکت برای آنان مناسب نیست می توانند اقدام به خروج از شرکت و فعالیت در شرکتی که مورد قبول آنان است بنمایند و نمی توان صرف تلاش سایر نمایندگان برای متقاعدسازی را دلیل بر غیرقانونی بودن این اقدام بدانیم.

برخی از توصیه های انجمن فروش مستقیم (DSA) برای شرکتها و یا راهبرانی که متوجه شیفت شدن نمایندگان فروششان می شوند به صورت زیر است:
  •  در ابتدا بررسی دقیقی بر روی علت درخواست خروج بازاریابان از شرکتتان داشته باشید
  • تا آنجا که می توانید اطلاعات عینی و مستند در مورد فعالیت منتسب جمع آوری کنید، این اطلاعات می تواند شامل اظهارات نوشته شده، نامه ها و ایمیل های نمایندگان فروش و سایر اطلاعاتی باشد که ثابت کننده ادعای شیفت زدن است.
  • قبل از هر اقدامی با شرکتی که نمایندگان فروش شما توسط نمایندگان آنان شیفت زده شده اند تماس بگیرید، ممکن است این یک برداشت اشتباه باشد، آن ها ممکن است از این فعالیت اطلاعی نداشته باشند و با تماس شما اقدام به بررسی های داخلی برای تعیین حقیقت داشته باشند و بتوانند با بررسی این شکایت اقدامات لازم برای رضایت شما را انجام دهند.
  •   اگر با طی کردن روش های ذکر شده موفق به حل مشکل نشدید، می توانید از یک میانجی استفاده کنید؛ برای مثال نهادهای قانونی فعال در زمینه بازاریابی شبکه ای.
 
 
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2982
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی