تاريخ:سی ام تير 1397 ساعت 10:09
کد : 29644

تجارت الکترونیک و قانون انسداد؛ راهکارهای مقابله با تحریم

تجارت الکترونیک و قانون انسداد؛ راهکارهای مقابله با تحریم
موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با حمایت سازمان توسعه و تجارت امروز (چهارشنبه) همایشی با عنوان «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران» را در مرکز نمایشگاه های بین المللی ایران برگزار کرد.

به گزارش ایران هشدار - شماری از کارشناسان و اقتصاددانان امروز در همایشی با بررسی آثار احتمالی تحریم های آمریکا، راهکارهایی مانند استفاده از تجارت الکترونیک، ارزهای دیجیتال و قانون انسداد را در گذر از این شرایط موثر دانستند.

موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با حمایت سازمان توسعه و تجارت امروز (چهارشنبه) همایشی با عنوان «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران» را در مرکز نمایشگاه های بین المللی ایران برگزار کرد.
حقوقدانان و اقتصاددانان حاضر در این همایش به بررسی آثار احتمالی تحریم ها، برنامه ریزی برای کنترل و مقابله با چالش ها و شیوه مدیریت آنها پرداختند.

** تجارت الکترونیک و استفاده از ارزهای دیجیتال؛ راه های مقابله با تحریم
رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در این همایش گفت: بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا از نیازهای اساسی اقتصاد کشور است.
«مرجان فقیه نصیری» بکارگیری ابزارهای الکترونیکی در کسب و کار را یکی از راه های مقابله با تحریم ها دانست و ادامه داد: براساس آمار جهانی، 53 درصد مردم جهان کاربر اینترنت و 42 درصد آنان کاربر فعال در شبکه های اجتماعی به شمار می روند. کاربران موبایل 68 درصد و کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل نیز 39 درصد است.
وی اضافه کرد: در ایران شمار کاربران اینترنت 69 درصد، کاربران فعال در شبکه های اجتماعی 49 درصد، کاربران موبایل 154 درصد و کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل 49 درصد است.
به گفته وی، در سال 2017 میلادی چین، هند و برزیل به ترتیب با 63.8، 31.5، 19.1 درصد مقام اول تا سوم جهان را در رشد تجارت الکترونیک داشتند و روسیه، کانادا، انگلیس و آمریکا در رده های بعدی قرار گرفتند.
رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: پارسال (2017) تجارت الکترونیکی خرده فروشی در دنیا 2 برابر شد و این تجارت در سال 1396 در ایران 37 درصد رشد کرد.
به گفته وی، آمریکا تحریم های اقتصادی و مالی، فناوری، سیاسی و دیپلماتیک و نظامی را علیه ایران اعمال کرد که تحریم های مالی کمتر بر کالاها و اجناس تجاری و بیشتر بر نحوه انجام تجارت تمرکز می کند.
«هدف آنها این است که فعالیت اقتصادی ایران را سخت، پیچیده و پرهزینه کنند که استفاده از تجارت الکترونیک، بکارگیری ارزهای رمزپایه (دیجیتال) و معاملات پایاپای (تهاتری) یکی از راه های مقابله با این شرایط است».
فقیه نصیری توضیح داد: رمزارزها واسطه گری را حذف، هزینه مبادله را کاهش و امکان مسدود شدن منابع را محدود می کنند.
وی گفت: یکی از ابزارهای مالی آمریکا، حمله به تجارت دلار است.

** قانون انسداد یکی از راهکارهای مقابله با تحریم آمریکا
«جواد حق شناس» کارشناس ارشد دپارتمان حقوق قراردادهای نفت و گاز، در این همایش گفت: تحریم واقعیتی است که باید آن را بشناسیم و سعی کنیم در برابر هجوم نامشروع دفاع مشروع داشته باشیم و راه حل قانونی ارائه کنیم.
وی افزود: هدف اصلی تحریم های آمریکا نفت و انرژی است و آمریکا سعی می کند جلو سرمایه گذاری در حوزه نفت و انرژی را بگیرد.
این کارشناس حقوقی ادامه داد: جلوگیری از فروش بنزین و دستیابی بخش پتروشیمی به کالا و خدمات و مشکل سازی برای صنعت حمل و نقل نفت ایران از دیگر هدف های تحریمی آمریکاست.
حق شناس بهترین راه حل مقابله با تحریم ها را قانون انسداد اعلام کرد و گفت: این قانون از شرکت های اروپایی در مقابل تحریم ها حمایت می کند و باید سعی کنیم از این قانون نهایت استفاده را ببریم.
وی تاکید کرد قانون انسداد به عزم سیاسی کشورهای اروپایی نیاز دارد و باید برخی مواد آن به روز شود.
قانون انسداد، پیروی شرکت های اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریکا ممنوع و شرکت ها را مجاز می کند زیان های ناشی از این تحریم ها را از عامل آن دریافت کنند. بر اساس این قانون، آرای ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا که بر اساس تحریم های آمریکا صادر شده باشند، لغو می شود.
بیست و هشتم اردیبهشت ماه کمیسیون اروپا در بیانیه ای اعلام کرد برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا که قرار است در ماه های آینده علیه ایران برقرار شود، اجرای قانون انسداد را آغاز می کند.

** اختیار طرف های بین المللی در لغو قراردادها به سبب تحریم
«غلام نبی چکاب» عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، نیز در این همایش گفت: تامین مالی بین المللی برای گذر از رکود اقتصادی یا مقابله با آن است.
وی یادآوری کرد: در برنامه ششم توسعه سهم تامین مالی بین المللی خارجی برای رشد هشت درصدی اقتصاد 25.3 درصد است که در سه سال گذشته 45 میلیارد دلار تامین مالی خارجی (فاینانس) امضا شد.
این متخصص حقوق تجارت درباره تاثیر تحریم ها بر قراردادهای بین المللی گفت: طرف های قرارداد با ایران از این تحریم ها مصون نیستند و طرف های قرارداد می توانند در صورت اجرای تحریم ها، قراردادها را فسخ کنند و در مقابل وام گیرنده نیز آثار ناشی از این تحریم ها را بیان کند.
چکاب به بانک مرکزی توصیه کرد با طرف های قرارداد مذاکره و درباره سرنوشت امور، تعیین تکلیف کند.
وی قانون انسداد را یکی از راه های مقابله با تحریم آمریکا بیان کرد و گفت: اگر می خواهیم با تحریم های آمریکا مقابله کنیم باید از همه فرصت ها استفاده کنیم و یکی از این فرصت ها قانون انسداد است که اتحادیه اروپا آن را در مقابل سلطه آمریکا بر دنیا تدوین کرد.
این وکیل و داور دعاوی بین المللی گفت: در برابر تحریم های آمریکا باید جدی باشیم و جدی برخورد کنیم. این تحریم ها راهکار قانونی دارد که با استفاده از این راهکارها می توانیم به سلامت از موانع عبور کنیم.
منبع: ایرنا
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29644
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی