تاريخ:سيزدهم تير 1397 ساعت 15:17
کد : 29601

مسئولیت قانونی سایت های خرید و فروش اینترنتی

مسئولیت قانونی سایت های خرید و فروش اینترنتی
درست است این واسطه ها یا ارایه کنندگان خدمات، بیشتر به عنوان گذرگاهی برای اطلاعات کاربران به شمار می آیند و ظاهرا نقشی در کیفیت و صحت و سقم داده ها ایفا نمی کنند، اما نمی توان قائل بر این بود که این اشخاص مطلقا مسئولیتی نخواهند داشت.

به گزارش ایران هشدار - در اصطلاح تخصصی رایانه ای، به واسطه ها، ارایه کنندگان خدمات اینترنتی و یا آی اس پی و یا به طور کلّی، ارایه کنندگان خدمات گفته می شود. گاهی ممکن است این ارائه دهندگان خدمات خود مستقیما اقدام به این امر نمایند و گاهی ممکن است واسطه انجام این اعمال گردند. هرچند که فروض دیگری نیز وجود دارد.

اما از نظر قانونی نیز می توان برای این دست از واسطه ها و اشخاص دو نوع مسئولیت قراردادی یا خارج از قرارداد متصور گردید؛ که با توجه به پرسش باید بیان داشت این موضوع ناظر بر مسئولیت مدنی ارایه کنندگان خدمات اینترنتی درقبال اعمال دیگران یا همان مسئولیت خارج از قرارداد می باشد. چه اینکه مورد پرسش ناظر بر فرضی است که ارائه دهندگان خدمات به عنوان واسطه عمل نموده اند.

در این حالت باید بیان داشت درست است این واسطه ها یا ارایه کنندگان خدمات، بیشتر به عنوان گذرگاهی برای اطلاعات کاربران به شمار می آیند و ظاهرا نقشی در کیفیت و صحت و سقم داده ها ایفا نمی کنند، اما نمی توان قائل بر این بود که این اشخاص مطلقا مسئولیتی نخواهند داشت.

چه اینکه کاربران و استفاده کنندگان بیشمار این خدمات بواسطه اعتماد و قابلیت های موجود این اشخاص اقدام به استفاده از خدمات آنان نموده اند. پس چطور می توان نظر داشت که ارائه کنندگان خدمات اینترنتی هیچ مسئولیتی در قبال محافظت از کاربران خود نخواهند داشت؟

از طرفی دیگر در شریعت اسلام و نیز قانون همواره حمایت از زیان دیده و جبران زیان وارده بر وی مورد تاکید و توجه بوده است.

اما این امر به معنای نفی خدمات و قابلیت های کارآمد این ارائه دهندگان خدمات نمی باشد، زیرا در حال حاضر این نوع از کسب و کار های اینترنتی مورد توجه و اقبال بسیار زیاد کاربران می باشند. اما در هرحال بایستی به دنبال فضایی جهت بالا بردن امنیت این نوع خدمات و ایمن سازی آن ضمن مراقبت از مصرف کننده بود. همچنین توجه و حمایت از خدمات رسان نیز بایستی مد نظر قرار گیرد. چه اینکه در حال حاضر با رشد بسیار گسترده و وسیع این نوع از خدمات رسان های اینترنتی در حوزه های بسیار گسترده، شاهد ارائه خدمات در حوزه های ذیل می باشیم:

- ورزشی، فرهنگی و اوقات فراغت

- لوازم الکترونیکی مانند لوازم صوتی و تصویری، خانگی، شخصی و اداری

- املاک و زمین

- وسائل نقلیه

- خدمات و آموزش

- لوازم و کسب و کار و حتی استخدام و کاریابی یا بیان فرصت های شغلی و غیره.

روی هم رفته، در مورد مسئولیت ارایه کنندگان خدمات اینترنتی چه در حالت مسئولیت آن ها در قبال اعمال خود و چه در مسئولیت آن ها در قبال اعمال دیگران نمی توان قائل به عدم مسئولیت مطلق آنان گردید. از همین روی و نیز به جهت تخصصی بودن موضوع و کاربرد بسیار و اهمیت آن، وکیل آنلاین به زودی به صورت مشروح به بیان و تشریح این نوع از کسب و کار های اینترنتی خواهد پرداخت. 

 

خبرگزاری میزان

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29601
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی