تاريخ:دوازدهم تير 1397 ساعت 10:14
کد : 29593

ارز دیجیتال ملی ثبات اقتصادی بیشتری به همراه دارد

 ارز دیجیتال ملی ثبات اقتصادی بیشتری به همراه دارد
مطالعه جدیدی که توسط مؤسسه کیل برای اقتصاد جهانی به انجام رسیده نشان می دهد ارزهای دیجیتال منتشر شده توسط بانک های مرکزی می توانند به یک نظام مالی باثبات تر از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده بیانجامند.
به گزارش ایران هشدار، مطالعه جدیدی که توسط «مؤسسه کیل برای اقتصاد جهانی» (Kiel Institute for the World Economy) به انجام رسیده نشان می‌دهد ارزهای دیجیتال منتشر شده توسط بانک‌های مرکزی می‌توانند به یک نظام مالی باثبات‌تر از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده معمول (نظیر بیت کوین) بیانجامند.
 
در این مطالعه، بیت کوین و ارزهای مشابه در قالب «ارزهای رمزنگاری شده» و «ارزهای دیجیتال» نیز به عنوان پول رسمی منتشر شده بر بستر بلاک چین توسط بانک مرکزی تعریف شده است. بر اساس این مطالعه، ارزهای رمزنگاری‌شده نظیر بیت کوین نمی‌توانند جایگزینی قابل اطمینان برای پول رسمی منتشر شده توسط بانک‌های مرکزی باشند.
 
در این گزارش آمده است: «در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده نظیر بیت کوین به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزینی برای پول رسمی باشند. فناوری موجود از نظر مقیاس‌پذیری با محدودیت‌هایی روبروست. انجام حتی تعداد محدودی تراکنش نیز با این شیوه پُرهزینه است.»
 
درگزارش موسسه کیل آمده است که ارزهای دیجیتال و نیز سایر دارایی‌های مشابه بیشتر از اینکه به عنوان واسطه‌ای برای پرداخت باشند، به عنوان شیوه‌ای برای کسب سود از افزایش قیمت کاربرد دارند. از آنجا که این ارزها بر اساس یک ارز ثابت عرضه نشده‌اند، نمی‌توان به شکلی منطقی آنها را ارزش‌گذاری کرد. همین امر سبب نوسانات شدید قیمتی آنها می‌شود و این نوسانات عده بیشتری از افراد را به امید کسب سود از خرید و فروش آنها وارد این بازار می‌کند. کمبود قوانین و مقررات نیز موجب شفافیت اندک و افزایش تعداد سودجویان از این بازار می‌شود.»
 
 
این گزارش تحلیلی تأکید می‌کند که ارزهای دیجیتال می‌توانند فرصتی برای بانک‌های مرکزی باشند. با این وجود، این شکل نوین از پول می‌تواند به کاهش نقش حساب‌های سنتی بانکی نیز بیانجامد. در گزارش مذکور می‌خوانیم: «برای جلوگیری از بی‌ثباتی مداوم در عملکرد نظام بانکی، بانک‌های تجاری باید به منابع تامین مالی قابل اعتمادتری نسبت به سپرده‌های مشتریان دست یابند… تغییر مخرب به وجود آمده در نظام بانکی الزاما بد نیست و در نهایت می‌تواند زمینه را برای یک نظام مالی باثبات‌تر هموار سازد.»
 
کشورهای مختلفی در جهان به فکر راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی افتاده‌اند که برای نمونه می‌توان به تلاش سوئد برای عرضه کرون الکترونیکی (e-krona) اشاره کرد. 
 
ارزنگار

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29593
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی