تاريخ:نوزدهم خرداد 1397 ساعت 10:07
کد : 29484

مدل های کسب و کار الکترونیک

مدل های کسب و کار الکترونیک
یک مدل کسب و کار مکانیسمی است که یک شرکت بر اساس آن تولید درآمد یا سود می کند. این مدل تعیین می کند که شرکت چگونه برای خدمت به مشتریانش برنامه ریزی کند و شامل استراتژی و اجرا می باشد. 

اختصاصی ایران هشدار - در سال های اخیر شاهد رقابتی تر شدن عرصه کسب و کارها خصوا کسب و کارهای اینترنتی هستیم. در این راستا بسیاری از شرکت ها اقدام به استفاده از اینترنت جهت ارتباط با مشتری و تامین کنندگان مواد اولیه خود کرده اند. بنا بر نظر محققان، یک مدل کسب و کار موفق، نشان دهنده یک راه بهتر نسبت به گزینه های موجود می باشد و عدم تشخیص مدل کسب و کار مناسب و متناسب با محصولات یا خدمات مورد ارائه، در زمان آغاز یک کسب و کار، موجب ناکامی کسب و کارها در دستیابی به اهداف آنها می باشد. در حال حاضر اکثر کسب و کارها در حال ایجاد شبکه های تجارت الکترونیک دیجیتالی جدید هستند تا از طریق آن، استفاده از کانال های توزیع سنتی را کنار بگذارند.
یک مدل کسب و کار مکانیسمی است که یک شرکت بر اساس آن تولید درآمد یا سود می کند. این مدل تعیین می کند که شرکت چگونه برای خدمت به مشتریانش برنامه ریزی کند و شامل استراتژی و اجرا می باشد. در واقع می توان گفت مدل کسب و کار موارد زیر را در بر خواهد داشت:


1 . عرضه محصول چگونه صورت گیرد تا متمایز باشد.
2 . انتخاب مشتریان چگونه صورت گیرد که بهترین حالت باشد.
3 . شرکت چگونه می تواند مشتری را جذب و او را به مشتری وفادار تبدیل کند.
4 . استراتژی توسعه و توزیع شرکت چگونه باشد(بازارایبی کار آمد)
5 . شرکت چگونه مل کند تا به سود دهی بیشتری برسد.
منابع به شرکت چگونه تخصیص خواهد یافت.


در ادامه چند مورد از پر کاربردترین مدل های کسب و کار در فضای مجازی را توضیح خواهیم داد:


مدل فریمیوم (freemium)

این مدل برگفته از دو واژه free و premium است که به معنای ارائه یک سرویس پایه با هدف پرداخت پول از سوی اعضا برای سرویس ها و امکانات پیشرفته تر، است. سرویس یا خدمات در این مدل در دو سطح رایگان و پیشرفته ارائه می گردد که در سطح اول که رایگان می باشد، این خدمات  به همه ارائه می شود ولی برای دریافت امکانات و خدمات بیشتر که برای سطح دوم در نظر گرفته شده، می بایست هزینه آن پرداخت شود.


مدل affiliate یا وابسته

در این مدل از طریق لینک های ارتباط دهنده (به صورت متن یا بنر) با دریافت درصدی سود از سایت مدنظر، ترافیک به سمت وب سایت شرکتی تجاری هدایت می شود. هدایت افراد در این مدل عموما از طریق شبکه های اجتماعی انجام می شود و در صورتی که مشتری هدایت شده در سایت مد نظر خریدی انجام دهد، هدایت کننده به کسب درآمد می رسد.


مدل تبلیغات (advertising)

یکی از رایج ترین مدل های کسب و کار این است که به مشتریان تبلیغاتی خود این فرصت را می دهند تا برخی از انواع پیام های بازاریابی و پیشنهادات خود را به عنوان بخشی از محصولات و خدمات شرکت تبلیغ کنند و موجب درآمد اضافی برای شرکت شوند.


مدل اشتراک (subscription)

در این مدل به جای فروش پیشنهادات  و محصولات و خدمات ارائه شده به صورت تک پرداخت، یک اشتراک ر اساس پرداخت های دوره ای اجازه می دهد که استفادهخ، دسترسی و دریافت یک محصول یا خدمات، برای یک دوره زمانی خاص امکان پذیر باشد و باعث وفاداری مشتری شود.

 

مدل پرداخت به ازای هر بار استفاده (pay per use)

در این مدل مشتری فقط به ازای آنچه که استفاده کرده، هزینه پرداخت می کند.


مدل حق امتیاز (franchise)

در این مدل به افراد حق امتیاز اعطا می شود تا از بخشی از کسب و کار تامین کننده استفاده کنند. این حق امتیاز شامل علامت تجاری، محصولات، تجهیزات، فرآیندها و ... می شود.


مدل به ازای تقاضا (on demand)

در این مدل فروش یا ارائه خدمات به ازای تقاضا و نیازمصرف کننده و مشتری صورت می گیرد.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29484
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی