تاريخ:سی و يکم ارديبهشت 1397 ساعت 09:43
کد : 29367

بلاک چین (block chain) چگونه از دستکاری داده ها جلوگیری می کند؟

بلاک چین  (block chain) چگونه از دستکاری داده ها جلوگیری می کند؟
بلاک چین زنجیره ای از بلاک های مرتبط به هم می باشد که اولین بار در سال 1991 توسط گروهی از پژوهشگران معرفی شد و در ابتدا برای زمان بندی اسناد دیجیتالی به وجود آمد. اما امروزه از این تکنولوژی برای موارد زیادی استفاده می شود.

اختصاصی ایران هشدار - مدتی است فن آوری بلاک چین در بین مردم کل دنیا محبوبیت زیادی پیدا کرده و توانسته خود را به صورت یک تکنولوژی کارآمد، امن و معتبر در بین افراد جای دهد.
همانطور که قبلا توضیح داده شد، بلاک چین زنجیره ای از بلاک های مرتبط به هم می باشد که اولین بار در سال 1991 توسط گروهی از پژوهشگران معرفی شد و در ابتدا برای زمان بندی اسناد دیجیتالی به وجود آمد. اما امروزه از این تکنولوژی برای موارد زیادی استفاده می شود.
لازم است بدانیم در بلاک چین هر بلاک شامل یک سری مشخصات است که شامل موارد زیر است:
1 . داده
2 . hash
3 . hash  مربوط به بلاک قبلی


داده های ذخیره شده بستگی به نوع بلاک دارند. Hash برای هر بلاک مثل اثر انگشت برای افراد می باشد که قابل تغییر نیست و منحصر به فرد می باشد. به این معنی که hash هویت و کل محتویات بلاک را تعیین می کند و در هنگام تولید یک بلاک، hash آن نیز تولید می شود و هر گونه تغییری در بلاک، hash آن را تغییر می دهد. در واقع اگر hash یک بلاک به هر دلیلی تغییر کند، آن بلاک دیگر بلاک سابق نمی باشد. Hash بلاک قبلی، باعث می شود که در بلاک چین، هر بلاک به بلاک قبلی خود وصل شود و توالی این زنجیر حفظ شود.


چگونه بلاک چین از دستکاری داده جلوگیری می کند؟


1 .  hash : همانطور که گفته شد، اگر کوچکترین تغییری در hash بلاک صورت گیرد، دیگر آن بلاک ، بلاک سابق محسوب نمی شود و اگر hash تغییر کند، کلیه بلاک های قبل و بعد آن نیز تغییر می کند. بنابراین کل زنجیره نا معتبر و ناکارآمد می شود.


2 . برای جلوگیری از محاسبه سریع کل hash های بلاک چین، این فن آوری از سیستم proof of work استفاده می کند که " سیستم اثبات کار " نامیده می شود.
با وجود این سیستم، بلاک ها با سرعت کمتری شکل می گیرند. مثلا محاسبات لازم برای اثبات کار روز افزون یک بلاک جدید، حدود 10 دقیقه طول می کشد که این مکانیزم، دستکاری در بلاک ها را خیلی سخت یا تقریبا غیر ممکن می کنند چون اگر یک بلاک دستکاری شود، لازم است زمان بی نهایت زیادی برای اثبات کار بقیه بلک ها صرف شود که تقریبا غیر ممکن است.

3 . شبکه بلاک چین یک شبکه توزیع شده است و بجای استفاده از یک نهاد متمرکز، از یک شبکه همتا به همتا یا p2p استفاده می کند که همه می توانند به آن ملحق شوند. وقتی یک نفر به این شبکه اضافه می شود، یک کپی کامل از بلاک چین در اختیارش قرار می گیرد. این گره یا nod می تواند با استفاده از این کپی، صحت این اطلاعات را تایید کند.
بنابراین با تولید یک بلاک چین جدید، آن بلاک به همه افرادی که در شبکه دسترسی دارند، فرستاده می شود. هر nod برای اطمینان از عدم دستکاری، صحت بلاک را بررسی می کند و وقتی همه چیز بررسی شد، هر nod بلاک بررسی شده را به بلاک چین خودش اضافه می کند. همه nod های روی این شبکه، یک توافق را شکل می دهند که کدام block ها معتبر هستند و کدام معتبر نیستند. بلاک هایی که دستکاری شده باشند، با توافق همه  nod ها رد می شوند و اگر کسی بخواهد یک بلاک را روی بلاک چین دستکاری کند، باید بلاک های دیگر را هم تغییر دهد که با فرآیند زمان بر اثبات کار، این کار نمی تواند صورت گیرد.
ضمنا برای دستکاری، باید کنترل بیش از 50 درصد این شبکه p2p  را بدست گیرد که این نیز غیر ممکن است. بنابراین تقلب های اینچنینی غیر ممکن است.

کاربران دقت داشته باشند که فن آوری بلاک چین، به خودی خود امن و معتبر است اما زمانی که از آن برای کارها و فرآیند های مختلف استفاده می ککن، ممکن است طی آن فرآیند، مخاطراتی برای کاربران به وجود آید. دقیقا مانند اینترنت که به خودی خود بستری امن و مناسب است اما ممکن است از اینترنت برای اهداف کلاهبردارانه و مجرمانه استفاده شود. در مقالات بعدی سعی می شود مخاطرات استفاده از بلاک چین بررسی شود.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29367
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی