تاريخ:بيست و پنجم ارديبهشت 1397 ساعت 09:43
کد : 29330

لزوم شناسه داربودن کسب وکارهای اینترنتی جهت دریافت درگاه بانکی

لزوم شناسه داربودن کسب وکارهای اینترنتی جهت دریافت درگاه بانکی
مجوز نماد اعتمادالکترونیکی هم اکنون یکی از مجوزهای مورد تایید هیات مقررات زدایی بوده و به استناد ماده 87 قانون نظام صنفی، صدور پروانه کسب مجازی منوط به بررسی کسب وکار مطابق با چک لیست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بوده و صدور همزمان نماد اعتماد الکترونیکی می باشد. 

به گزارش ایران هشدار - فعالیت کسب وکارها درفضای مجازی همانند فضای فیزیکی نیازمند نظم، قانونمندی و نظارت است. یکی از طرحهای موفق کشور در سالهای گذشته طرح ساماندهی کسب وکارهای اینترنتی است که از طریق مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و پروژه نماد اعتماد الکترونیکی انجام شده است. طرحی که به تنهایی فضای فعالیت کسب وکارهای اینترنتی را ساماندهی کرده است. پروژه نماد اعتماد الکترونیکی با هدف ساماندهی کسب و کار‌های اینترنتی به عنوان یکی از 10 پروژه بخش اصلاح نظام توزیع در طرح تحول اقتصادی مصوب سال 1387 از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد. بند 1- ح اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی،‌ ساماندهی فعالیت سایت‌های تجارت الکترونیکی را به عنوان یکی از وظایف مرکز توسعه قید نموده که‌ به تایید شورای نگهبان رسیده است. به علاوه مطابق مصوبه جلسه مورخ 12/4/1391 شورای امنیت کشور،‌ با هدف ساماندهی فعالیت‌ سایت‌های فروش اینترنتی،‌ مسئولیت اعطای نماد اعتماد به کسب و کار‌های اینترنتی به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تفویض گردیده است. لازم به یادآوری است هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، اعتماد‌سازی و رسمیت‌دهی به فعالیت کسب و کار‌های اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در ابعاد مختلف اعم از امنیتی،‌ اجتماعی،‌ فرهنگی و اقتصادی است.


نبود اطمینان و اعتماد کافی به سایت های اینترنتی در سالهای گذشته، بازار فعالیتهای اینترنتی را با مسائل و نقطه ضعف های متعددی مواجه ساخته بود. عدم رشد و بلوغ کافی فروشگاه ها از یک سو، نوپابودن فرهنگ خرید اینترنتی، عدم وجود ارگان و یا سازمانی برای پاسخگویی به تخلفات و رسیدگی به شکایات از فروشگاه های اینترنتی از سویی دیگر، دولت را مصمم نمود تا در سال 1387مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را به عنوان دستگاه سیاست گذار در این حوزه معرفی نماید. مروری بر سوابق پروژه اینماد با هدف ساماندهی فضای کسب وکار و اعطای بیش از 36500 لوگوی نماد طی 8 سال گذشته به کسب وکارهای اینترنتی فعال و متعهد به خدمت در کشور، گواه ارزشمندی فعالیت های این مرکز است. از طرفی، به اذعان گزارشهای پلیس فتا، نیم درصد شکایات درج شده از وب سایت های دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد. همچنین نظرسنجی های متعددی نشان از استقبال مردم از فروشگاه های دارای نماد داشته به گونه ای که فروشگاه هایی که دارای درگاه پرداخت از طریق متمرکز کننده بوده اند نیز تلاش خود را برای دریافت نماد اعتماد برای عینیت بخشی به این مساله داشته اند.


ساماندهی فضای کسب وکار طی 8 سال گذشته دستاوردهای ارزشمندی برای رشد و توسعه فضای کسب وکار اینترنتی به همراه داشته است. امکان خرید با آسودگی خاطر، پیگیری شکایات از فروشگاه های اینترنتی تا حصول نتیجه مطلوب، نظارت بر فعالیت کسب وکارها، رسیدگی به تخلفات اعلام شده از دستگاه های نظارتی، فرهنگ سازی و آموزش به افراد برای شروع فعالیت قانونمند مطابق با قوانین و مقررات کشور و دستگاه های تخصصی، از جمله دغدغه هایی است که پروژه اینماد در این سالها پاسخگوی آن بوده است.
ناگفته پیداست ساماندهی این فضا با توجه به بلوغ فعالان این حوزه، عدم رعایت الزامات از طرف فروشگاه ها در پاره ای از موارد، انتظارات متفاوت خریداران از خدمات می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. نوع و جنس مشکلات بعضا میان حوزه ای بوده و همکاری و همیاری نهادهای نظارتی متعدد را می طلبد. از این رو اشتراک مساعی و همدلی دستگاه های نظارتی و سازمانهای مجوز دهنده تاکنون توانسته است سهم به سزایی در این مهم ایفا نماید.


لازم به ذکر است مجوز نماد اعتمادالکترونیکی هم اکنون یکی از مجوزهای مورد تایید هیات مقررات زدایی بوده و به استناد ماده 87 قانون نظام صنفی، صدور پروانه کسب مجازی منوط به بررسی کسب وکار مطابق با چک لیست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بوده و صدور همزمان نماد اعتماد الکترونیکی می باشد. همچنین مصوبه شورای امنیت کشور در مورد اخذ نماد اعتماد الکترونیکی کما فی السابق لازم الاجرا می باشد و به موجب ماده 4 این مصوبه، مجوز درگاه پرداخت الکترونیکی صرفا به فروشگاه های دارای نماد اعتماد اعطا می شود. با این وجود الزام داشتن اینماد برای فروشگاه های فعال در حوزه کسب وکار اینترنتی کاملا محرز بوده و هیچ گره ای در کار این فروشگاه ها ایجاد نمی نماید و موجب کسب اعتماد عمومی جهت استفاده از فروشگاه های اینترنتی و توسعه بازار مربوطه می شود.

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/29330
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی